Viduržemio jūros virtuvė
Kokie pagrindiniai Viduržemio jūros komponentai?
Aplink Viduržemio jūrą įsikūrusi 21 valstybė. Ties šios jūros krantais susitinka Afrika, Azija ir Europa. Švelnus klimatas, savitas gyvenimo būdas, kai tarsi niekur nereikia skubėti, suformavo savitą maisto gaminimo kultūrą. Nors kiekviena Viduržemio jūros tauta turi savo virtuvę, joms visoms būdingas bendras komponentas – alyvuogių aliejus. Jis naudojamas kepimui, salotų padažams.
Šio regiono virtuvėje dominuoja įvairiausi vaisiai ir gausybė daržovių. Čia karaliauja baklažanai, artišokai, pomidorai, svogūnai, smidrai. Pieno produktų meniu gausiai papildo ožkų ir avių pieno sūriai, jogurtai. Beje, ir šių gyvūnų mėsa Viduržemio jūros regiono meniu sutinkama dažniau nei jautiena (kalnuotuose regionuose karvių bandą sutiksi rečiau nei ožkų ar avių).
Vynas – taip pat neatskiriama Europietiškosios Viduržemio jūros tautų gyvenimo dalis. Italijoje vynas įeina į taip vadinamos Viduržemio jūros dietos produktų sąrašą, gal todėl, šiame regione tiek nedaug žmonių vargina streso sukeltos ligos.
Viduržemio regiono virtuvės prieskoniai:
Prieskonių mišinys, būdingas šio regiono virtuvei, daromas iš cinamono, gvazdikėlių, muškato riešuto. Šis mišinys naudojamas mėsos marinatams, žuvies ir jūros gėrybių patiekalams, o taip pat ir desertams pagardinti. Jis taip pat dažnai naudojamas kartu ir su kitais prieskoniais.
Anyžių sėklos: specifinio aromato prieskonis naudojamas tiek saldiems, tiek įvairiems pikantiškiems patiekalams pagardinti. Jis dažnai sutinkamas jūros gėrybių ir itališkų sausainiukų receptuose, džiovintų vaisių ir riešutų mišiniuose bei desertuose.
Dažinės urlijos (dar vadinamas Annato arba medžiu lūpdažiu) sėklos: šio subtropikų medžio sėklos suteikia patiekalams saldoką kvapą, tačiau Viduržemio jūros regiono virtuvėje jos naudojamos dėl dažomųjų savybių. Oranžinę spalvą jos suteikia jūros gėrybių, mėsos patiekalams, padažams ir įvairioms daržovėms.
Daržinis builis: Prancūzijos ir Ispanijos virtuvėse dažnai pakeičia petražoles. Jo subtilus aromatas kiek primena anyžių, pankolių kvapą. Builis naudojamas jūros gėrybių, makaronų, kiaušinių, daržovių ir kruopų patiekalams gardinti, taip pat salotoms ir sriuboms. Tai nepamainomas prancūziškos bulvių sriubos komponentas.
Čili pipirai: Viduržemio jūros regiono virtuvėje naudojami padažams, troškiniams, jūros gėrybių patiekalams.
Kalendra: Šio aštraus kvapo prieskoninės žolės ir jos sėklos naudojamos visame pasaulyje. Viduržemio regione kalendros lapeliai naudojami gaminant troškinius, daržovių patiekalus, salotas, pomidorų padažus. Džiovintos sėklos – mėsos ir daržovių patiekalams, o taip pat ir kepiniams.