gallery

Raudonoji musmirė: savigydos receptai gali baigtis koma

 

Raudonoji musmirė (Amanita muscaria) – tai ikoniška grybų rūšis, puikiai atpažįstama dėl savo ryškiai raudonos kepurėlės su baltais taškeliais, todėl juos sunku supainioti su kitomis grybų rūšimis. Nepaisant to, rudenį ar vasarą, kuomet raudonųjų musmirių galima išvysti miškuose, medikams tenka gelbėti ne vieną jais apsinuodijusį žmogų, mėginusį šiais grybais apsisvaiginti ar išsigydyti įvairius susirgimus.

Apie sveikatai naudingas raudonosios musmirės savybes, ar net mėšlo krūvoje fermentuotą užpiltinę, kuri neva gydo vėžį, nemigą, ar kitas įvairias ligas skleidžiama jokiais moksliniais tyrimais nepatvirtinta informacija įvairiuose socialiniuose tinkluose.

Raudonoji musmirė yra nuodingas Amanitaceae šeimai priklausantis grybas, randamas miškuose, ganyklose ir laukuose šiaurinio pusrutulio šalyse (Šiaurės Europoje, Kanadoje). Šis haliucinogeninį poveikį turintis grybas kadaise buvo naudojamas ir kaip musių nuodas.

Šiaurės Europos ir Sibiro kultūrose žyniai ir šamanai musmires naudojo įvairių apeigų ir gydymo tikslais. Raudonosios musmirės sudėtyje esančios psichoaktyviosios medžiagos, tokios kaip muskarinas ir iboteninė rūgštis, gali sukelti euforiją, raumenų atpalaidavimą. Šiuose grybuose taip pat yra muskarino, muscimolio ir kitų toksiškų alkaloidų, kuriuos nurijus greitai pasireiškia pykinimas, vėmimas, viduriavimas, gausus seilėtekis, prakaitavimas, sulėtėjęs ir pasunkėjęs kvėpavimas, išsiplėtę vyzdžiai, sumišimas, susijaudinimas.

Savo sveikata ir sunkiu apsinuodijimu rizikuoja žmonės, kurie bando pasigaminti musmirių užpiltines, manydami, kad jos gali išgydyti įvairius negalavimus. Tačiau tai gali būti labai rizikinga, nes net ir nedidelis kiekis nuodingų medžiagų gali sukelti sunkius sveikatos sutrikimus.

raudonoji musmirė

Sunkių apsinuodijimų džiovintomis raudonosiomis musmirėmis, kurių galima įsigyti internetu, būta ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. Viena moteris Jungtinėje Karalystėje raudonosios musmirės miltelių įsigijo interneto parduotuvėje ir vartojo juos keletą savaičių po 0,5 g. kasdien. Ligoninėje atsidūrusi 46 metų moteris pasakojo, jog šiuo preparatu „gydėsi“ padidėjusį nerimą.

Pasak specialistų, nei raudonosios, nei kitų rūšių musmirės neturi gydomųjų savybių, todėl neverta tikėti internautų dalijamais melagingais patarimais ir receptais. Užvalgius musmirių ar pavartojus iš jų pagamintų preparatų per 6 -12 valandų nuodai pasklinda po organizmą ir žmonėms pasireiškia įvairių apsinuodijimo simptomų: mėšlungis, pykinimas, vėmimas, traukuliai ar net koma.

Todėl gydytis musmirėmis gali būti mirtinai pavojinga, o įtarus, kad jomis galėjote apsinuodyti netyčia, geriau iš karto kreiptis į medikus.