gallery

Įspūdingiausios Madeiros salos vietos


1. Madeiros sostinė Funšalis (Funchal)

Madeiros sostinė, įsikūrusi salos pietuose, tapo vienu moderniausių Portugalijos miestų, su gerai sutvarkytais keliais, jaukiomis ir žaliomis gatvelėmis, pėsčiųjų promenadomis, aikštėmis, prabangiais viešbučiais, svetingais restoranais ir kavinėmis. Tai miestas, kuriame dieną naktį verda gyvenimas.

Net jai apsistosite salos vakarinėje, centrinėje ar rytinėje dalyje, verta į Funšalį atvykti bent vienai dienai.

Miestas įkurtas kalnų papėdėje, iš kurio tarsi amfiteatro atsiveria vaizdai į vandenyną, uostus, kuriuose glaudžiasi jachtos ir atkeliauja didžiuliai kruiziniai laivai, kurie čia stabteli prieš tęsdami transatlantines keliones. Uoste galima išvysti net Kristupo Kolumbo “Santa Maria”, kuriuo jis perplaukė Atlantą, laivo kopiją.

Apsistojusieji Funšalyje, vieną dieną ar bent pusdienį gali praleisti vandenyne. Iš uosto turistams rengiamos kelionės laivais į gretimas salas arba stebėti banginių ir delfinų.

Vaikštant po miestą verta užsukti į senąją “Blandy” vyninę (Avenida Arriga g.28 ), kur Madeiros vynas gaminamas jau 200 metų. Čia veikiančioje parduotuvėje galėsite nupirkti lauktuvių namiškiams. Vyninės organizuojame ture ir muziejuje galėsite supažindinti su vyno gamybos procesu.

2. Monte

Kol už kampo vežėjai lošia kortomis, į tvorą atremti toboganai laukia smalsių turistų
Kol už kampo vežėjai lošia kortomis, į tvorą atremti toboganai laukia smalsių turistų
Funikulierius per 15 min. iš Funšalio centro į Monte kalną pakelia keleivius
Funikulierius per 15 min. iš Funšalio centro į Monte kalną pakelia keleivius

Funšalį geriausia galima pamatyti iš oro – tereikia funikulieriumi pasikelti į Monte – kalną, ant kurio stūkso bažnyčia įspūdingo aukščio laiptais ir iš kur atsiveria nuostabi miesto bei vandenyno panorama.

Kalno viršūnėje įkurtas botanikos sodas, kurį traukia apžiūrėti dauguma turistų. 3,5 ha užimančiame sode surinkta ne tik visų Madeiroje augančių augalų kolekcija, bet ir ativežta augalų iš įvairiausių planetos kampelių. Be augalų čia galima išvysti ir egzotiškų papūgų kolekciją.

Turintys drąsos nuo Monte kalno gali nusileisti neįprasta transporto priemone – toboganu, kuris primena medines roges. Tokia atrakcija įmanoma tik Madeiroje. Neįprastas roges, užsilipę ant jų galinių pavažų, vairuoja baltai apsirengę correiros – vežikai, specialiai kaustytais batais ir šiaudinėmis skrybėlėmis. Kartais, lėkdamos žemyn siauromis, vingiuotomis gatvelėmis, rogės pasiekia 48 km/h greitį. Tokia transporto rūšis Madeiroje gyvuoja jau 200 m.

 

3. Žygis į levadas

Kelio ženklai levadose nurodo, kiek dar liko žygiuoti iki tikslo
Kelio ženklai levadose nurodo, kiek dar liko žygiuoti iki tikslo

Keletą dienų apsipratus su sala, metas leistis į žygį levadomis, po kurio galėsite sakyti, kad iš tiesų pabuvojote Madeiroje.

Šiai išvykai būtina patogi avalynė, nes pėsčiomis gali tekti įveikti ne vieną kilometrą, ir neperšlampamą lengvą striukę ar džemperį. Taip pat įsidėkite į kuprinę vandens ir užkandžių, nes levadose kavinių nerasite.

Levadomis madeiriečiai vadina vandens kanalus. Juos imta tiesti jau XVI amžiuje. Kanalais, kurių tinklas driekiasi net 2,5 tūkst. km., vanduo iš kalnų šaltinių nukreipiamas į pietinėje salos dalyje esančias bananų, daržovių plantacijas, vynuogynus ir hidroelektrines.

Nors levados įrengtos žemdirbystės tikslais, pasivaikščiojimai palei jas tik pėsčiomis prieinamais takeliais, tapo mėgstamiausiu turistų užsiėmimu. Žygį levadomis galima pasirinkti pagal sudėtingumo lygį – kai kurios vietovės pasiekiamos tik su gidais. Yra maršrutų, kurie gali būti įveikiami ir su mažais vaikais.

Viena gražiausių vietovių, kurią galima rekomenduoti aplankyti – tai Rabašalis (Rabacal), įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Palikę automobilį aikštelėje Paúl da Serra, nuo 1200 m. aukščio kalno leisitės žemyn, kur išsišakoję keliukai veda prie krioklio arba prie 25 šaltinių. Keliautojams su mažais vaikais ši trasa gan sudėtinga, tačiau net ir čia galima sutikti tėvų, tempiančių savo mažylius kuprinėse ant pečių.

4. Pico do Arieiro

Giedrą dieną nuo viršukalnės matyti visa sala
Giedrą dieną nuo viršukalnės matyti visa sala

Madeiroje nėra labai aukštų kalnų, o į trečiąją pagal aukštį viršukalnę “užkopti” galima automobiliu. Nuo Pico do Arieiro puikiai įrengtu takeliu per 3-4 val. galima pasiekti ir kitas aukščiausias viršūnes Pico Ruiva bei Pico das Torres, esančias už 7 ir 6 km.

Pico do Arieiro ir kitos Madeiros viršūnės didžiąją dienos dalį slepiasi debesyse, tad kelionę į kalnus geriausia susiplanuoti iki 10 val ryto arba pavakary apie 17 val. Giedrą dieną iš čia matyti visa sala – nuo vieno kranto iki kito, o taip pat į vandenyną įsibridęs San Lorenso iškyšulys ir net Porto Santo sala. Viršukalnėje veikia kavinė, tad jei apsilankysite čia ankstyvą pavasarį ar rudenį, sužvarbę nuo vėjo turėsite kur pasišildyti karštais gėrimais.

5. Vakarinė salos dalis – toli nuo turistinių maršrutų

Kelionė maršrutu nuo vieno seniausio salos miestelio Ribeira Brava, pro Calheta, Ponta do Pargo iki Porto Monizo, leis pamatyti vietoves, kurios mažai telankomos turistų. Dar daugiau įspūdžių patirsite pasirinkę senąjį kelią, kuris veda pajūriu.

Port Monize galima sustoti išsimaudyti natūraliuose vulkaninės kilmės baseinuose, kuriuos užpildo vandenyno bangos ir aplankyti akvariumą, jei keliaujate su pramogų reikalaujančiais vaikais.

Patraukę toliau link Seišalio (Seixal) miestelio galėsite mėgautis įspūdingais vaizdais: vynuogynais kalnų terasose, aukštomis uolomis ir netikėtai išnyrančiais kriokliais.

Sao Vicente urvai
Sao Vicente urvai

 

Gražiame Sau Visenči (Sao Vicente) miestelyje smagu pasivaikščioti. Čia pailsėti atvyksta ne turistai, bet vietiniai gyventojai. Jei kitur neteko pamatyti požeminių urvų, tai galima padaryti Sau Visenči – prie pat miestelio veikia ugnikalnių centras, o šalia jo – turistams rengiamos ekskursijos su gidu į urvus, kuriuos kaip ir visą salą suformavo vulkanų išsiveržimai. Ši vieta turistams atidaryta ne taip seniai – tik 1996 m.

 

 

6. Apžvalgos aikštelė ant aukščiausios pakrantės uolos

Kabo Žirau (Cabo Girao) – tai 580 m aukščio uola, ant kurios viršaus įrengta apžvalgos aikštelė stiklinėmis grindimis. Kasdien čia apsilanko keli tūkstančiai turistų, tad tikimybė, kad ant įspūdingos uolos pabūsite vieni ir sočiai pasimėgausite vaizdais – labai nedidelė, nebent atvyksite čia anksti ryte.

7. Santana teminis parkas

Etnografinis madeiriečių namelis Santanoje
Etnografinis madeiriečių namelis Santanoje

Šventos Anos vardu pavadintame miestelyje įrengtas teminis parkas gal labai didelio įspūdžio ir nepadarys, tačiau Madeiros svečiai čia atvyksta dėl vieno – nuostabios nuotraukos prie trikampio ryškiaspalvio namelio, kokius statė salos kalnuose gyvenantys žmonės. Šiame parke yra žaidimų aikštelė vaikams, tvenkinys, kuriame galima pasiirstyti valtelėmis, o moderniame muziejuje galima susipažinti su visa salos istorija. Sekdami ženklus į “Rocha do Navia Teleferico”, pasieksite keltuvą, kuriuo galėsite nusleisti tiesiai į Santanos paplūdimį.

8. Rytinė Madeiros dalis – ką verta pamatyti?

Madeiros oro uosto pakilimo-nusileidimo taką laiko betoninės kolonos
Madeiros oro uosto pakilimo-nusileidimo taką laiko betoninės kolonos

Pažintis su rytine salos dalimi prasideda vos tik čia nusileidus orouoste, kurį verta pamatyti iš arčiau. Tai vienas įspūdingiausių inžinerinių statinių, kurį laiko 180 betoninių kolonų.

Garažau (Garajau) miestelyje galima pamatyti ant uolos pastatytą Kristaus statulą. Tai mažesnė versija paminklo, tapusio Rio de Žaneiro simboliu. Šį miestelį garsina ne tik statula, bet neįprastas povandeninių uolų rezervatas. Tai mėgiamiausia nardytojų vieta.

Jei Maderioje lankysitės rugsėjį, pasidomėkite, gal Kanisalyje (Canical) vyks žvejų šventė. Kadaise buvusiame banginių medžiotojų miestelyje net buvo filmuojamas Džono Hjustono filmas “Mobis Dikas”, tačiau filmo žvaigždę Gregorį Peką taip nukankino jūros liga, kad filmavimą teko perkelti į kino studiją.

Jei norite pamatyti pasaulio kraštą, būtina aplankyti Ponta de Sao Laurensu (Ponta se Sao Laurenco) iškyšulį, kuris driekiasi 9 kilometrus. Tai vėjų nugairinta vulkaninių uolų virtinė, saugoma kaip rezervatas dėl čia augančios unikalios augmenijos ir perinčių paukščių.

9. Madeiros paplūdimiai

Vulkaninės kilmės Madeiros sala kaip ir Kanarai, neturi balto smėlio paplūdimių. Madeiros populiariausias pliažas – tai pilkų akmenukų juosta, besidriekianti tarp Funšalio ir Camara de Lobos, vadinamas Praia Formosa (Gražusis paplūdimys). Turint omeny, kad visa sala, tarsi iš vandenyno išnyrantis kalnas, stačiais krantais, bent kiek lėkštesnė vieta, kur galima įbristi į jūrą, čia atstoja paplūdimį.

Calheta – tai vienintelis balto smėlio paplūdimys, įrengtas ramiame užutėkyje. Tūkstančiai tonų smėlio jam sukurti buvo atgabenta iš Maroko. Šis pliažas – geriausia ir saugiausia vieta šeimoms su mažais vaikais.

Praia das Palmeiras paplūdimys vasaros metu dažnai būna pilnas poilsiautojų, nes čia yra ką veikti visai šeimai. Vaikams įrengta žaidimų aikštelė, šalia promenados veikia kavinės.

Šaunus paplūdimys įrengtas ir Ribeira Bravoje. Tiems, kas nemėgsta akmenuoto kranto, kurį dar ir talžo vandenyno bangos, gali gerai jaustis Lido baseinų komplekse. Jame įrengtas didelis jūros vandens baseinas, kur vanduo keičiamas kasdien, o pasinerti į vandenyną galima saugiai nulipus laiptukais.

 

Namų šeimininkės nuotr.