gallery

Valgomos gėlės

Įvairių gėlių ir augalų žiedai naudojami ruošiant maistą jau tūkstančius metų. Žydinčių gėlių savybes puikiai išmanė kinų, indų, graikų, romėnų virėjai. Kai kuriose šalyse be tam tikrų žiedlapių neįsivaizduojami tradiciniai patiekalai. Vieni žiedai suteikia spalvą, kiti – aromatą, treti – kvapą bei savitą skonį.

Žiedais ar žiedlapiais papuošti ir pagardinti patiekalai šiandien daug kam gali pasirodyti neįprasti, tačiau patikėkite, aplinkui mus žydi daug žiedų, kurie gali būti valgomi. Paprastai maistui tinka tik žiedlapiai, tad jei nutarsite salotas pagardinti gėlėmis, nesudėkite jų su visomis kuokelėmis ir piestelėmis, o nuskinkite tik žiedlapius. Dažniausiai šviežiais žiedlapiais ar žiedais puošiami desertai, tortai, ledai. Tačiau juos taip pat galima naudoti salotoms, padažams ar mėsos, žuvies patiekalams, įvairiems kokteiliams ir gėrimams pagardinti. Žinoma, ne visos gėlės ir žiedai yra valgomi. Maistui naudoti taip pat netinka pakelėse augantys ar chemikalais apipurkšti augalai. Kokius žiedus galima naudoti maistui? Valgomų augalų žiedų yra šimtai. Štai keletas, kurie tikrai auga beveik kiekviename lietuvio kieme.

Svogūnų žiedai

Svogūnų žiedai
Svogūnų žiedai

Violetiniai ar balti svogūnų ir česnakų žiedų burbulai traukia akį ir savo įspūdingu grožiu lenktyniauja su vasaros gėlėmis. Juos galima drąsiai dėti į salotas, kepti, troškinti su daržovėmis, papuošti ir pagardinti sriubas. Žiedai turi svogūnų/česnakų kvapą. Prieš naudojant maistui žiedus nuplaukite ir nuskabykite nuo žiedkočio.

Šventagaršvė

Šventagaršvė
Šventagaršvė

Salierinių augalų kategorijai priklausanti šventagaršvė seniau buvo naudojama kaip priemonė nuo maro. Jos lapai ir ūgliai naudojami liaudies medicinoje ir kaip viena iš sudedamųjų dalių, įeina į visiems žinomos užpiltinės „Trejos devynerios“ sudėtį. Kulinarijoje naudojamos šventagaršvės sėklos, o lapai, turintys į salierus panašų kvapą, puikiai tinka žuvies patiekalams pagardinti. Šiauriečių – Suomijos, Sibiro ar Grenlandijos – virtuvėje žalius šventagaršvės stiebus, pagardintus sviestu yprasta valgyti kaip saliero lapkočius. Šventagaršvės žiedai, turintys lengvą anyžių kvapą, tai pat yra valgomi ir gali būti naudojami salotoms, sriuboms, žuviai paskaninti.

Begonijos

Sultingi begonijų (Begonia X tuberosa ir Begonia cucullata) žiedai ir lapai gali būti naudojami salotoms. Žiedlapiai tinkami desertams papuošti. Išradingi virtuvės šefai begonijų stiebus naudoja vietoj rabarbarų. Begonijų lapai ir žiedai turi daug oksalo rūgščių, tad jų turėtų vengti žmonės, turintys inkstų akmenų.

Medetkos

Medetkų žiedai tinkami ne tik džiovinti arbatoms nuo peršalimo ligų. Jų žiedai kai kurių šalių virtuvėse net vadinami „vargšų šafranu“. Jų skonis šiek tiek aštrokas ir kartus, primena tikrąjį šafraną. Medetkų žiedlapiai maistui suteikia oranžinę spąlvą. Šių gėlių žiedlapiais galima paskaninti sriubas, makaronų ar ryžių patiekalus, kiaušinienę, dėti su kitomis prieskoninėmis žolelėmis į sviestą ir salotas.

Chrizantemos

Chrizantemų spalvingi žiedai
Chrizantemų spalvingi žiedai

Įvairiaspalvės chrizantemos kaip ir medetkos, turi specifinį kvapą, šiek tiek aštroką, kartoką skonį, primenantį žiedinius kopūstus. Prieš naudojant maistui, žiedus reikia blanširuoti (nuplikyti verdančiu vandeniu), tuomet nuskabytus žiedlapius galima naudoti salotoms papuošti. Chrizantemų žiedlapiai – Japonijoje populiarus prieskonis rytietiškų bulvyčių ir salotų patiekalams.

Pienės

Jaunų kiaulpienių žiedai turi salsvą skonį, primenantį medų. Senesni žiedai – kartūs, ir maistui ne itin tinka. Ne veltui sukurta daina apie pienių vyną – pienės iš tiesų tinka jo gamybai, o šviežiais žiedlapiais ir pienių lapeliais galima pagardinti ryžius ir žalias salotas.

Saulutės

Nuostabiosios saulutės dažnai kaip desertų papuošimai atsiduria lėkštėje. Jos turi šiek tiek kartoką skonį, kuriuo galima paįvairinti įvairias salotas ir garnyrus.

Fuksijos

Fuksijų žiedai ir uogos tinkamos valgyti
Fuksijų žiedai ir uogos tinkamos valgyti

Įspūdingais svyrančiais žiedais aplipusius vazonus galima išvysti prie dažno namo durų ar balkono. Neįtikėtina, tačiau šių gėlių žiedus, o jiems nužydėjus prinokusias tamsias uogas, kurių skonis primena kivius, galima valgyti. Paragaukite ir gal susigundysite išsivirti džemo iš šių uogų, kurias tikriausiai iki šiol nušluodavote kartu su nuvytusiais žiedlapiais nuo savo kiemo. Egzotišką džemą galima išsivirti iš fuksijų uogų, obuolių, citrinų sulčių ir cukraus. Gėlių žiedlapius galima dėti į salotas, puošti desertus ir garnyrus.

 

Gvazdikai

Garbanoti ir spalvoti gvazdikų (Dianthus caryophyllus) žiedlapiai – puiki desertų dekoracija ir ne tik. Šių gėlių žiedlapiai – tai paslaptingas komponentas, kurį dar 17 a. ėmė naudoti prancūzų vienuoliai kartūziečiai savo specifinio likerio „Chartreuse“ gamybai. Gvazdikai turi saldų skonį, maistui tinka tik jų žiedlapiai, kurie salotoms, suteikia nuostabių spalvų.

Citrusinių vaisių žiedai

Apelsinų žiedai
Apelsinų žiedai

Citrusinių vaisių medžiai Lietuvoje neauga, tačiau jei namuose ant palangės auginate kinkanus ar citrinas, jų žiedus galite taip pat naudoti maistui pagardinti. Šių žiedų kvapas itin malonus, tačiau gan stirpus, tad dėdami į maistą nepersistenkite. Tinka įvairiems desertams, ledams, kremams (paprastai žiedai virinami piene ar grietinėlėje) pagardinti. Citrusinių vaisių žiedų vanduo (kuris gaminamas distiliacijos metodu arba galima žiedus užpilti distiliuotu vandeniu ir palaikyti uždarytame inde saulėtoje vietoje keletą savaičių ) naudojamas įvairiems rytietiškiems pyragams apšlakstyti. Citrinusių vaisių žiedus galima užpilti actu ir po keleto savaičių turėsite kvapnaus užpilo salotoms. Užpylę žiedus cukrumi, pasigaminsite citrusinio cukraus savo kepiniams.

Našlaitės

Šiomis mielomis spalvingomis gėlytėmis galima ne tik papuošti šventinį stalą. Skirtingai nei daugelis kitų gėlių, našlaitės gali būti valgomos su visu žiedkočiu, ne tik žiedlapiai. Našlaičių smulkiais žiedeliais galima papuošti ir pagardinti sumuštinukus su gorgonzola sūriu, pyragaičius, desertus ir papuošti gaivius vasaros gėrimus.

Saulėgrąžų žiedai
Saulėgrąžų žiedai

Saulėgrąžos

Saulėgrąžų žiedai, kol dar nėra visai išsiskleidę, gali būti vartojami kaip artišokai – apkepti svieste. Išsiskleidusių žiedų žiedlapius, kurie šiek tiek įgyja kartoką skonį, galima dėti į salotas.

Šeivamedžio žiedai

Šeivamedis – labai įdomus augalas. Jo sunokusios uogos kaip vaistas naudojamos liaudies medicinoje, neprinokusios uogos – yra nuodingos. O jo žiedai, turintys švelnų migdolų kvapą, naudojami konditerijoje. Šeivamedžio žiedai dedami į uogienes, iš jų verdamas sirupus, suteikiantis įvairiems patiekalams riešutų aromatą

Levandos

Levandos
Levandos

 

Kvapnūs ir saldoko skonio levandų žiedlapiai taip pat dažnai naudojami kulinarijoje – ypač tinka jais paskaninti šokoladinį pyragą ar pyragaičius, papuošti taurę putojančio šampano, dėti į troškinius, padažus. Kaip ir iš kitų kvapnių žiedlapių, levandos tinka aromatiniam cukrui pasigaminti (žiedai užpilami cukrumi ir uždarame inde palaikomi bent savaitę). Levandų žiedlapių galima dėti į sausainius, duoną, medų, sūrio užtepėles. Levandas vietoj rozmarino galima naudoti marinuojant kepsnius (ypač gardžiai kvepės kepama mėsa ant laužo).

Šeivamedžio žiedai

Šeivamedis – labai įdomus augalas. Jo sunokusios uogos kaip vaistas naudojamos liaudies medicinoje, neprinokusios uogos – yra nuodingos. O jo žiedai, turintys švelnų migdolų kvapą, naudojami konditerijoje. Šeivamedžio žiedai dedami į uogienes, iš jų verdamas sirupas, suteikiantis įvairiems patiekalams riešutų aromatą.

Cukinijų žiedai

Įdaryti cukinijų žiedai
Įdaryti cukinijų žiedai

Didelės cukinijų žiedų taurės dažnai naudojamos karštiems užkandžiams gaminti. Cukinijų žiedai įdaryti, pavyzdžiui, fetos sūriu su žolelėmis, ir apkepti – įspūdingas ir gardus užkandis. Meksikoje cukinijų žiedai (nuimti nuo žiedkočio) naudojami tradicinių paplotėlių įdarui: žiedai patroškinami keptuvėje, sumaišomi su tarkuotu sūriu, prieskoninėmis žolelėmis, česnaku, svogūnu ir šis įdaras įvyniojamas į paplotėlius (quesadillas).

Kaip pasigaminti žiedų cukrinukų?

Gėlės turi vieną problemą – be vandens jos greitai nuvysta. Šviežiais žiedais papuoštas patiekalas ar desertas po valandėlės gali virsti visai apetito nežadinančiu ir nevykusiu virtuvės eksperimentu. Kad taip nenutiktų, konditeriai sugalvojo būdą, kaip žiedus „užkonservuoti“. Tokiu būdu galima apdoroti įvairias gėles bei žiedlapius: rožes, našlaites, fuksijas. Gėles gražiais saldainiukais galima paversti taip: kiaušinio baltymas išplakamas su šiek tiek cukraus ir šaukšteliu vandens. Iki standžių putų suplakti nereikia. Tuomet teptuku plakiniu nutepamos gėlės ir sudedamos ant kepimo popieriaus. Gėles galima apibarstyti stambiu cukrumi arba kai apdžius – cukraus pudra. Taip paruoštos gėlės džiovinamos kambario temperatūroje parą ar dvi arba praviroje orkaitėje keletą valandų nustačius maždaug 50 – 70 C temperatūrą.

Žiedlapių ledukai

Mėgstamų gėlių žiedus ar žiedlapius galima išsaugoti ir žiemai. Įdėkite jų į ledukų šaldymo formeles, užpilkite vandeniu ir laikykite šaldiklyje – žiemą galėsite panaudoti gaivai ar kokteiliams papuošti.