gallery

Itališkas Kalėdų pyragas – panettone

Kalėdos be panettone pyrago neįsivaizduojamos ne tik Italijoje, iš kur jis ir kilo, bet ir  daugelyje Europos šalių, o taip pat Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Apie šį gardėsį sklando daugybė legendų – anot vienų, pyrago receptas buvo sugalvotas viduramžių Italijoje, kai Kalėdų šventėms buvo sugalvota išsikepti vaisiais pagardintos duonos. Kita šio pyrago kilmės istorija primena  Romeo ir Džiuljetos istoriją. Pasak legendos, nelaimingai kepėjo dukrą įsimylėjęs kilmingas jaunuolis, sulaukęs didelio šeimos pasipriešinimo vesti neturtingą merginą, įsidarbino mylimosios tėvo kepykloje ir kartą į duoną įmaišė cukraus, kiaušinių bei džiovintų vaisių. Kepinys netrukus įgavo ypač didelį  populiarumą, kad net didiko šeimai atlėgo pyktis ir ji nebesipriešino jaunuolių santuokai.

 

Kaip ten bebūtų, panettone – iš tiesų vienas skaniausių Kalėdinių pyragų. Jo paslaptis – 3 tešlos minkymo etapai, 20 valandų tešlos kildinimui ir neįprastas pyrago aušinimas „žemyn galva“.

 

I-ajam etapui

170 g miltų
155 g cukraus pudros
60 g raugo (būna pirkti sauso raugo miltelų maisto prekių parduotuvėse)
10 g mielių (sausų)
35 g drungno vandens
3 kiaušinių tryniai (60g)
60 g mikšto sviesto

II etapui

1,5 puodelio miltų
40 g cukraus pudros
1 šaukštelis vanilės ekstrakto
1 šaukštelis apelsinų žiedų vandens (arba Aroma Panettone, jei jį turite)
15 g medaus
3 g druskos
30 g drungno vandens
3 kiaušinių tryniai (60g)
65 g sviestos
100 g arba juodojo šokolado drožlių
100 g cukruotų cukatų žievelių
100 g, džiovintų vyšnių, razinų (galite naudoti mėgstamiausias džiovintas uogas)
70 ml brendžio (tinka ir kitoks stiprus gėrimas – romas, burbonas)

šiek tiek aliejus tešlos minkymui
šaukštas apelsinų likerio

Gaminimas

I etapas
1. Dideliame dubenyje sumaišykite 1-ojo tešlos gamybos etapui reikalingus produktu: miltus cukrų, raugo miltelius, vandenį ir kiaušinių trynius sumaišome ir plakame mikseriu apie 10 min, kol susidarys tolygi tešla, o iš miltų išsiskirs gliutenas (tai ir yra šio pyrago paslaptis).

2. Įmaišome minkštą sviestą ir dar plakame mikseriu apie 5 min.

3. Indą uždengiame švariu rankšluosčiu ir paliekame šiltoje vietoje, kol tešlos tūris patrigubės – tai gali užtrukti apie 10 -12 val., Tad drąsiai galima tešlą palikti kilti per visą naktį.

4. Džiovintas uogas užpilame brendžiu, uždengiame ir paliekame, kad gerai išbrinktų. Uogas dėsime į pyrago tešlą beveik prieš pat kepant, tad jas galima palikti stovėti ir per naktį. Beje, į pyragą taip pat galima dėti skaldytų riešutų, jei mėgstate.

II etapas
5. Į tešlą įmaišome 2-ajam etapui reikalingus komponentus: cukrų, visus priedus, medų, druską, vandenį, įmaišome miltus ir maišome. Tuomet sudedami kiaušinių tryniai ir vėl išmaišome (apie 10 min), kol tešla tampa tolygi ir glotni.

6. Tešlą pabarstome miltais, uždengiame rankšluostuku ir paliekame kilti, kol jos tūris mažiausiai padvigubės – apie 4 val.

7. Sudedame į tešlą mirkytas uogas ir vėl minkome. Kad tešla neliptų prie rankų, delnus suvilgome aliejumi. Tešlą tenka minkyti ilgai, kol ji nebelips prie rankų.

8. Pasiruošiame kepimo indus – panettone pyragai tradiciškai kepami aukštose cilindro formose. Tam puikiai tinka skardinės dėžutės, pavyzdžiui nuo kavos, jei neturite namuose specialios formos, skirtos spanettone kepti. Kepimo indus išklojame kepimo popieriumi.

9. Tešlą padaliname į dalis (priklausomai nuo turimų kepimo formų dydžio.), suformuojame rutulius ir sudedame į kepimo formas. Paliekame apie 30 min šiltai, kad tešla vėl pakiltų.

Kepimas

Pyrago formas pašauname į maždaug 190 C orkaitę ir kepame apie 30 min. Jei pastebite, kad pyrago viršus smarkiai ruduoja, sumažinkite orkaitės karštį iki 170 C ir pridenkite pyrago viršų folija.

Prieš baigiant kepti pyrago viršų kulinariniu šepetėliu aptepame tirpintu sviestu, apelsinų likeriu ir pabarstome granuliuotu cukrumi.

Mediniai iešmeliai į pyrago tešlą gali būti įsmeigiami dar prieš kepan, jei naudojamos popierinės kepimo formos
Mediniai iešmeliai į pyrago tešlą gali būti įsmeigiami dar prieš kepant, jei naudojamos popierinės kepimo formos

 

 

Panettone production in Switzerland

 

 

Italijoje konditeriai naudoja įdomų triuką: kad panettone pyragai nesubliukštų, juos pakabina ataušti „žemyn galva“. Galite pamėginti ir jūs: atsargiai išėmus karštą pyragą iš kepimo formos, jo šonus pesrmeikte 2 mediniais iešmais ir įstatykite / pakabinkite pyragą aukštyn kojomis į gilų puodą. Svarbu, kad jo viršus neliestų puodo dugno.

Panettone sandariai uždarytas gali gan ilgai išsilaikyti (net apie keletą savaičių), tačiau retai kada šis gardumynas taip ilgai užsibūna, o ypač per šventes…