gallery

Sicilija: aktyvių poilsiautojų rojus

Atostogos Sicilijoje patiks tiems, kas nemėgsta ištisą savaitę gulėti paplūdimyje per metrą nuo viešbučio baro. Tai vieta, iš kurios įspūdžių parsivežti galima daugiau, nei iš bet kurios kitos Viduržemio jūros salos.

Sicilijos įsimintiniausios lankytinos vietos

Sicilija, kurią trinakrija vadino senovės graikai, jų paveldo, nepaisant žemės drebėjimų, išliko bene daugiausiai. Graikai buvo pirmieji Sicilijos ir Pietų Italijos kolonizatoriai, kurių įtaka salos gyventojų asimiliacijai buvo tokia didelė, jog net archeologai ne visuomet pajėgia atskirti, vieną civilizaciją nuo kitos.

Nebūtina per atostogas Sicilijoje pranokti archeologų, visai pakaks, jei grįžę nuotraukų albume galėsite atskirti, miestus ir miestelius, kuriuose įsiamžinote.

Palermas, Monrealė, Čefalu, Trapanis – tai dažniausiai turistų lankomi šiaurinėje salos dalyje esantys miestai.

Tarp dviejų uolų – Monte Pellegrino ir Monte Alfano – tarsi senovės amfiteatras įskūrusi sostinė Palermas. Jei po jį vaikščiodami savaitgalį nusistebėsite, kur dingo visi žmonės, pakelkite galvą aukščiau, link miestą supančių kalvų. Jų viršūnėse sostinės gyventojai mėgsta rengti piknikus ir pasimelsti prie kalno viršūnėje įrengtos Santa Rosalia koplyčios. Vietiniai tiki, kad ši šventoji kadaise išgelbėjo miestą nuo maro.

Cefalu
Čefalu

Tarp uolų tarsi kriauklėje įsispraudęs Palermas ypatingas savita architektūra, kurioje gausu arabų, normandų ir baroko stiliaus pavyzdžių. Ši stiliaus kaita ir persipynimas būdingas daugumai didingų miesto statinių. San Giovani degli Eremiti normandiška bažnyčia XII a. iškilo ant mečetės žemių, Duomo rūmuose archeologai aptinka gotikos, Katalonijos stiliaus ir islamiškų elementų. Dairantis po miestą galų gale visi stiliai tampa nebesvarbūs, tiesiog belieka jais žavėtis, nes niekur kitur tokio įdomaus kolorito nepajusite.

Viena įdomiausių netradicinių vietų Palerme – tai kapucinų katakombos, nors keliaujantiems su mažais vaikais čia apsilankyti galbūt ir nepatartina.

Ieškantiems ne tik žavingų miestelių, bet ir paplūdimių verta aplankyti Čefalu, kurios traukos centras – didžiulė uola ir jos fone dunksanti normandų Duomo bažnyčia. Šiame mieste – daugybė viešbučių, siūlančių turiningą poilsį. Salos šiaurės vakarinėje dalyje daugiau paplūdimių galima pasidairyti šalia Capo San Vito iškyšulio ir prie jo nusidriekusioje Golfo di Castellammare įlankoje, priklausančiai dideliam gamtos draustiniui.

Sirakūzai

Sirakūzų katedra
Sirakūzų katedra

Pietinėje salos dalyje įsikūrę Sirakūzai – kadaise svarbiausias ir galingiausias graikų miestas – dar ir šiandien gali varžytis dėl gražiausio miesto vardo. Po jį

Sirakūzai
Sirakūzai

smagu pasivaikščioti, paklaidžioti senomis siauromis gatvelėmis, aplankyti nepaprastą Duomo bažnyčią ir stabtelėti kokioje kavinukėje išgerti espreso kavos su tikrais itališkais ledais. Sirakūzuose daug svarbių istorinių monumentų, kuriuos lanko minios turistų.

 

Čia apsilankius būtina pamatyti Nacionalinį Neapolio parką, kuriame galima išvysti Graikų teatro liekanas ir puikiai išsilaikiusį Romėnų amfiteatrą, talpinantį net 15 000 žiūrovų. Jame iki šiol organizuojami kultūriniai renginiai.

Parke yra ir dar vienas unikalus paminklas, sukurtas gamtos ir dėl savo formos bei akustinių savybių pramintas Dioniso ausimi. Į didžiulį arkos formos urvą, kurio aukštis siekia 23 m, o ilgis – 65 m., veda takelis per apelsinų giraitę. Šis tamsus urvas senovės graikams ir romėnams tarnavo kaip vandens rezervuaras, tačiau po žemės drebėjimo jis buvo sugadintas ir nebetinkamas vandeniui saugoti.

Toliau nuo turistinių maršrutų

Ragusa
Ragusa

 

Už valandos kelio nuo Sirakūzų galima pasiekti dar vieną įspūdingą barokinį miestelį – Ragusa. Tai faktiškai du miestai – aukštutinis ir žemutinis, kuriuose turistų kur kas mažiau, nei Sirakūzuose. Žemutinė Ragusos miesto dalis stipriai nukentėjo per žemės drebėjimą (1693 m), po jo miestas ėmė kurtis ir plėstis ant Iblos kalno. Ragusa žymi ne tik barokinio ir neoklasikinio stiliaus bažnyčiomis, jos apylinkės Sicilijoje garsėja savo itin švariais, smėlėtais, natūraliais paplūdimiais.

 

Enna – tai dar vienas senovinis Sicilijos miestas įsikūręs ant įspūdingos kalvos pačioje salos širdyje. Kalnas, stūksantis Dittaino slėnyje, aplipęs namais, su gynybine pilimi pačioje viršūnėje išnyra prieš akis važiuojant autostrada. Senovinis miestas negausiai lankomas turistų, todėl jame galima pajusti tikrą sicilietišką gyvenimo ritmą. Čia vietoj nuolat skubančių turistų galima sutikti iš mokyklos einančius vaikus, medžių pavėsyje gyvai besišnekučiuojančius senolius, išgirsti, kaip kalbasi kaimynės, bedžiaustančios skalbinius ant tarp namų virš gatvės nutiestos virvės.

Enna
Enna

Kai kurios miestelio gatvės tokios siauros, kad norom nenorom, juo bevaikščiodamas tarsi netyčia atsiduri siciliečių privačiame pasaulyje. Verta pakilti į kalno viršūnę ir aplankyti senovinę tvirtovę, apie kurią už nedidelius arbatpinigius, papasakos nuolat besikvatojantis ir anekdotus (vis tuos pačius visiems lankytojams) “skaldantis” gidas.

 

Archeologiniai parkai

Šventyklų slėnis
Šventyklų slėnis

 

Sicilijos sala – tai tarsi archeologijos muziejus po atviru dangumi. Vienas įspūdingiausių archeologinių parkų, kuris yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą yra Agrigento, dar vadinamas Šventyklų slėniu. Ant kalvos, kurią supa platus slėnis, senovinis graikų miestas buvo įkurtas 6 a.pr.Kr.

Šventyklų slėnis – didžiausias pasaulyje archeologinis parkas, užimantis 1300 ha teritoriją. Todėl Agrigento turistiniuose maršrutuose yra lankytina vieta Nr.1 – čia kasdien suplūsta galybė autobusų ir automobilių. Keliaujantiems nuomota mašina, atvykti į šią vietą iš kito salos galo ir apeiti didžiulę parko teritoriją, prireiks kone visos dienos.

Eraklea Minoa – tai dar viena įdomi stotelė pakeliui į arba iš Agrigento. Tai pajūryje už 25 km nuo Agrigento senovės graikų įkurtas miestas, kuris galbūt ir nepaliks tokio įspūdžio kaip Šventyklų slėnis, tačiau čia pasidairę po archeologų atkastus radinius, galėsite stabtelėti įspūdingame smėlėtame paplūdimyje ir pasimėgauti maudynėmis safyro žydrumo jūroje.

Scala dei Turchi
Scala dei Turchi

Beje, keliaujant link Agrigento, stabtelėti įspūdingai nuotraukai galima dar vienoje įdomioje vietoje – tai Scala dei Turchi. Neįprasta baltos spalvos uola, kuri riogso paplūdimyje lyg ledkalnis, glotniomis klinties pakopomis tarsi kviečia pasilipėjus pasiekti dangų.

Alternatyva Agrigento šventyklų slėniui yra Segesta, esanti už 75 km nuo Palermo. Šioje įspūdingoje kalnuotoje vietovėje stebuklingu būdu žemės drebėjimus tūkstančius metų atlaikė graikų šventykla. Šalia jos (už 2 km) kalno šlaite taip pat yra išlikęs senovinis amfiteatras (abu šiuos objektus galima pamatyti įsigijus vieną bilietą).

Kiek piečiau nuo Segestos galima aplankyti dar vieną antikos laikų paminklą – Selinute, kur kadaise stovėjo 8 šventyklos, o šiuo metu galima pamatyti išlikusių šventyklų kolonadų su puikiais vaizdais į jūrą.

Taormina
Taormina

Taormina

 

 

 

 

 

 

 

 

Taormina, skirtingai nei kiti antikiniai žmonių apleisti ir negyvenami miestai, šiandien vienas lankomiausių Sicilijos kurortų. Jis įspūdingas ir nepakartojamas tuo, kad yra įsikūręs ant stačios uolos, į kurią pakilti savo automobiliu gali tik vietiniai gyventojai. Jei čia atvyksite nuomota mašina, miesto papėdėje ieškokite parkingo garažo.

Taorminoje būtina pamatyti unikalioje vietoje aukštai ant uolos įkurtą graikų amfiteatrą, iš kurio atsiveria panoraminis jūros ir Etnos ugnikalnio vaizdas. Tik verta pasitikrinti jo darbo laiką – rudenį jis buvo uždarytas jau 18 val. Vienintelis miesto trūkumas, aukštesnės nei kitur kainos. Tačiau nepaisant to, jei tik galite skirti daugiau laiko pabūti Taorminoje ir neskubėdami pasivaikščioti antikinio miesto gatvelėmis, taip ir padarykite – čia kaip niekur kitur Sicilijoje galima suprasti, ką reiškia dolce vita.

Etnos ugnikalnis

Ugnikalnis – aukščiausias Sicilijos kalnas, siekiantis daugiau nei 3300 m virš jūros lygio. Jam teks skirti beveik visą dieną. Jei keliaujate savarankiškai, kelionei į Etną pasirinkite darbo dieną – savaitgaliais į kalno papėdes traukia vietiniai salos gyventojai, prisikrovę automobilius stalų, kėdžių ir pikniko dėžių. Autostradose nusidriekia kamščiai, o į kalną vienas po kito pūškuoja virtinės mašinyčių, kurios užkemša siaurą ir vingiuotą kelią į viršūnę.

Kelias į Etną
Kelias į Etną
ugnikalnio papėdė
Ugnikalnio papėdė

Pakelėse savaitgaliais po pušų paunksne galima pamatyti minias čia jau anksčiau atvykusių poilsiautojų, įsitaisiusių prie baltomis staltiesėmis nuklotų stalų ir belaukiančių, kol ant griliaus baigs kepti kepsnys.

Kelionei į Etną būtina iš anksto pasiruošti ir  nuspręsti, ką čia norėsite pamatyti: patį ugnikalnio kraterį, ar pasivaikščioti po kalno apylinkes. Abiem atvejais būtini žygiams pritaikyti batai. Prieš vykdami pasidomėkite orais – kartais Etnos viršūnėje ir gegužės mėnesį gali būti apie nulį laipsnių, siausti toks vėjas, kad vos nusilaikysite ant kojų, tad šiltesnis rūbas kuprinėje tikrai gali praversti.

Prie kraterio galima patekti tik su vietinių pagalba – specialiais džipais, iš bazės, įrengtos kalno 2 km aukštyje, turistus lydi gidas/vairuotojas. Už 62 EUR žmogui, galėsite patenkinti smalsumą ir per keletą žingsnių priartėti prie vieno aktyviausio Europos ugnikalnio kraterio. Yra galimybė virš Etnos praskristi ir sraigtasparniu – 850 EUR / žm.

Tačiau ir be ekskursijų prie kraterio, patyrinėti ugnikalnio apylinkes galima pėsčiomis. Daugybę turistų ir vietinių mėgėjų žygių pėsčiomis net su kūdikiais kuprinėse ant pečių galima sutikti sunkiai kopiančių kalno šlaitais aukštyn ir žemyn slidžiais lavos rieduliais.

Alcantara Gorge botanikos parkas

Alcantara Gorge uzutekis
Alcantara upė, Sicilija

Keliaudami pietine salos pakrante nepraleiskite progos aplankyti įspūdingą gamtos Alcantara Gorge parką (netoli Giardini-Naxos, maždaug už 20 min kelio nuo Taorminos), kuriame upė Alcantara, ieškodama kelio į jūrą, sustingusios lavos uolienuose suformavo paslaptingus urvus ir tarpeklius. Bevaikščiodami po parką taip pat galėsite susipažinti su Sicilijoje augančiais augalais.

…ir dar keli pastebėjimai

Po atostogų Sicilijoje daugelis, bandžiusių salą pažinti nuomotu transportu, skundžiasi sudėtingomis eismo sąlygomis. Įgudusiam vairuotojui salos keliai tikrai nekelia didelių problemų – kylant į kalnus, aišku, kiek sudėtingiau (tad verta pagalvoti apie automobilį su galingesniu varikliu, ypač vasarą), tačiau šiaip – vairuotojai pakankamai mandagūs ir avarinių situacijų už miesto nekelia. Kitokia situacija didžiuosiuose Sicilijos miestuose, kur gatvėse – kas pirmesnis, tas gudresnis, o kiekvienas klaidžiojantis turistas, be abejo, kelia nepasitenkinimą. Tad, jei galite su automobiliu nelįsti į Palermo ar Katanijos gatves, taip ir padarykite – sutaupysite pilkųjų nervų ląstelių ir sau, ir miestų čiabuviams.

Išvengti miestų spąstų, jei negyvenate jų centre, nėra sudėtinga – aplinkkeliai puikiai sutvarkyti, maisto nuspirkti galima bet kurio mažesnio miestelio parduotuvėje, o jei turite planą apsipirkti – iš anksto paieškokite internete kelionės tikslo. Dauguma prekybos centrų yra miestų pakraščiuose, būtent prie aplinkelių, tad net jei jų neradote su visagalio Google pagalba, tikrai pamatysite pravažiuodami. Teliks surasti artimiausią išsukimą ir grįžti kelioliką kilometrų atgalios. Litras benzino kainuoja mažiau nei stresas, kai staiga automobiliu įvažiuoji į pėsčiųjų alėją, o vienintelis išsigelbėjimas nuo policininko – aktoriniai sugebėjimai baksnojant į “ne taip” nuvedusį GPS…

Daugiau apie Siciliją.