gallery

Mauricijus: 10 dienų rojuje


Mauricijus – be jokių abejonių – viena gražiausių Indijos vandenyno salų, kurią supa koralų rifas, nuostabūs paplūdimiai, tropiniai miškai su įvairiausiomis spalvomis žydinčiais medžiais ir net spalvotomis kopomis. Pažintis su sala, pagal kurios „modelį“, anot Marko Tveno, Dievas sukūrė rojų, nustebins net ir daug mačiusius keliautojus.

Keletas faktų apie salą

Ši kadaise nuo Afrikos žemyno atskilusi sala – visai nedidukė: apie 2000 kv. km. Jos skersmuo – 40 km, o ilgis – apie 140 km. Ji skirtingai nei Madagaskaras, kur siaučia maras ar galima pasigauti maliariją, yra saugi – tad keliaujant čia nereikia papildomai skiepytis. Taip pat čia nereikia bijoti kokių nuodingų padarų – gyvačių, vorų ar plėšrių žvėrių. Vieninteliai įkyrūs kraujasiurbiai, kurie gali užpulti miškingose vietose ar parkuose po medžiais – tai uodai.

Mauricijus neturi oficialios kalbos, tačiau pirmoji, kuria dažniausiai į jus kreipsis vietinis gyventojas – bus prancūzų. Anglų kalba čia taip pat dažnai naudojama. Be šių dviejų salos buvusių kolonizatorių kalbų, saloje dar kalbama vietiniu kreolų dialektu (laikomu gimtąja kalba), taip pat hindi, mandarinų, tamilų ir kitomis kalbomis, kurias į salą kartu su savo kitomis tradicijomis atsigabeno naujakuriai iš gretimų žemynų ir salų.

Nusileidus Mauricijaus tarptautiniame oro uoste (kuris nėra sostinėje San Jose, bet pietrytinėje salos dalyje) jautiesi, tarsi atsidūręs prie vartų į rojų, kuriuos saugo gan griežti muitininkai. Nors vizos Šengeno šalių gyventojams nereikalingos, atvykėliai turi užpildyti deklaracijas (tai padaryti galima lėktuve), tad prieš kelionę verta pasidomėti detaliau savo būsima gyvenamąja vieta. Teko stebėti, kaip viena turistų pora, negalėjusi nurodyti savo išsinuomoto būsto adreso ir susisiekti su šeimininku, ilgai aiškinosi su muitininkais ir nežinia, kuo jų istorija baigėsi…

Įspūdingiausios Mauricijaus vietos

Jei atvirai, visa Mauricijaus sala įspūdinga ir nuostabi. Tačiau daugiausia įdomių lankytinų vietų galima rasti Pietinėje salos dalyje.

Nardymas ir gražiausi paplūdimiai

Pirmomis dienomis negali atsigrožėti kerinčiomis, sodriomis salos spalvomis ir vaizdais tarsi iš atviruko ne tik krante, bet ir po vandeniu. Salą iš visų pusių supa rifas, saugantis ją nuo Indijos vandenyno bangų, ryklių ir medūzų, todėl čia maudytis ir nardyti net su vaikais – tikras rojus.

Paviršinis nardymas – pati geriausia nemokama pramoga, kuria galima mėgautis bet kuriame paplūdimyje. Tiesa, ne visur koralai gyvi. Pavyzdžiui, ypač ilgu balto smėlio ruožu garsėjantį Flick en Flack miestelio paplūdimį juosia jau mirę koraliniai rifai, kurių daug išmesta ant kranto. Tad maudytis čia geriau su nardymo bateliais, nes po negyvais koralais tūno dar ir gausybė jūros ežių.

Vieni nuostabiausių paplūdimių, kur galima mėgautis paviršiniu nardymu, gyvais koralų rifais ir spalvingais jų gyventojais driekiasi keliaujant žemiau nuo Flick en Flack link La Morne kalno (tarp Le Morne iki Baie Du Cap). Gaila, bet nemaža dalis įspūdingų paplūdimių užimta tarptautinių viešbučių, kuriuos nuo praeivių saugo aukštos tvoros, tad juos pasiekti automobiliu tampa neįmanoma, nebent tik pėsčiomis ar laivu nuo vandenyno pusės.

Paplūdimiai La Morne kalno papėdėje
Paplūdimiai La Morne kalno papėdėje

Labai graži pakrantė su vaizdingais paplūdimiais driekiasi tarp oro uosto link Mahebourgo. Nors čia taip pat labai daug pakrantės ruožų nepasiekiama dėl viešbučių „okupacijos“, Blue Bay (kuris yra pripažintas nacionaliniu parku, dėl čia esančių nuostabių koralinių rifų) , La Cambuse, Le Bouchon paplūdimiuose galima mėgautis ramybe, ragauti šviežių vaisių pagardintų čili ir tamarindų padažu, grožėtis vis skirtingais vaizdais ir patyrinėti povandeninį pasaulį.

 

La Cambuse papludimys_MauricijusLa Cambuse paplūdimys

Vieši paplūdimiai miesteliuose turi įrengtas nemokamas parkavimo aikšteles, o už miesto, bet kuriam pajūrio ruože, kur tik įmanoma, įprasta statytis automobilį kelkraščiuose (ant pievelės, smėlio ar po medžiais). Savaitgaliais vietiniai gyventojai į pajūrį dažnai iškeliauja su tarnybiniais autobusais, ar pik-up’ais, kuriais atsigabena gausybę virtuvės įrangos, grilius ir dujų balionus, statosi palapines ir triukšmingai leidžia laiką su savo gausiomis šeimomis ir draugais. Jei darbo dienomis paplūdimiai Mauricijuje atrodo tarsi laukinės gamtos kampeliai, savaitgaliais juose išdygsta vestuvių ceremonijų arkos ir kempingai su šimtais palapinių, būgnų, gitarų garsais ir kepamų kepsnių ir dūmų kvapais.

Vestuves Mauricijaus papludimy
Vestuvės Mauricijaus paplūdimy

Žygiai pėsčiomis

Keliaujant į Mauricijų, verta į lagaminą įsimesti žygiams pritaikytus batus antraip nepamatysite gražiausių salos vietų, pasislėpusių kalnuose, atogrąžų miškuose ir kriokliais virstančių upių.

La Morne kalnas – pasaulio paveldas

Mauricijus neturi aukštų kalnų, tačiau jie tokie statūs, kad į juos įkopti gali tik profesionalai su alpinistų įranga. Nepaisant to, pasigrožėti vaizdais iš paukščio skrydžio galima įveikus 3.5 km pėsčiųjų žygiams pritaikytą trasą į Le Morne kalną, kol ji baigsis ties statėjančia ketera ir įspėjimu, kad toliau eiti pavojinga. Trasa tapo vėl atvira žygeiviams visai neseniai – tik 2016 m.

Nuo La Morne kalno matyti, kur baigiasi rifas
Nuo La Morne kalno matyti, kur baigiasi rifas

Šis kalnas ir iškyšulys įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą kaip laisvės paminklas kalno olose 18-19 a. prieglobsčio ieškojusiems vergams. Netrukus po to, kai 1810 m. britai kolonizavo Mauricijų, atėmę jį iš Prancūzijos, buvo panaikinta vergovė. Anot legendos, 1835 m., į Le Morne kalną, kur nuo vergvaldžių slėpdavosi pabėgę vergai, pranešti žinią apie vergovės panaikinimą buvo nusiųsti keli policininkai. Tačiau pabėgėliai išsigandę, kad juos ateina suimti, mėgino pabėgti ropšdamiesi lig pat kalno viršūnės, ir daugelis čia žuvo nukritę nuo stačių tarsi siena uolų.

Prieš rengiantis kelionei į kalną, pasirūpinkite geriamo vandens atsargomis, kremu nuo saulės ir patogia avalyne.

Tamarind Falls – 7 kriokliai

Tamarindo upė, tekanti tankiais tropikų miškais apaugusia plynaukšte, pietvakarinėje salos dalyje, ties Henrietos miesteliu virsta vienu gražiausių Mauricijaus gamtos stebuklų – 7 kriokliais. Jais galima pasigrožėti ir iš tolo viename iš stebėjimo taškų. Tačiau tai nė iš tolo neprilygs žygiui pėsčiomis link šniokščiančių kaskadų, nuo kurių galima ir nušokti 5 m. žemyn į gilų vėsaus, gėlo vandens baseiną arba nusileisti „aplinkkeliu“, vedančiu beveik vertikaliu, plika akimi neįžiūrimu takeliu, laikantis už šakų, akmenų ir medžių šakų.

7 kriokliai iš toli
7 kriokliai iš toli

Į žygį geriau leistis su vietiniu gidu (kurie savo paslaugas siūlo net tykodami turistų prie Henrietos miestelio stoties). Keliukai vedantys link krioklių taip tankiai apžėlę medžiais ir užvirtę akmenimis, kad geriau nerizikuoti savarankiškai nusisukti sprandą ar trims paroms paklysti džiunglėse. Taip pat neverta savarankiškai šokinėti nuo krioklio, ar darytis selfius atsistojus ant vandens nugludintos uolos, nuo kurios 60 m. žemyn virsta vandens kaskados. Vietiniai gidai žino, nuo kurio krioklio ir net konkrečiai nuo kurio akmens saugu nerti ar bent jau dirstelėti žemyn atsigulus ant pilvo ir kuriame krioklio suformuotame vandens tvenkinuke mažos žuvelės nemokamai atlieka pedikiūrą.

Tamarind Falls - vienas iš 7 krioklių
Tamarind Falls – vienas iš 7 krioklių

Maždaug 2 val. trunkančio žygio metu galima aplankyti 5 iš 7 krioklių, o norint pamatyti visus – reikėtų planuoti visos dienos išvyką. Beje, prie krioklių gidai nelydi, jei prognozuojamas lietus (kuris dažnai čia susitvenkia po pietų), nes takeliai link krioklio tampa neįveikiami.

Šiam žygiui būtina akmenimis ir uolomis laipioti tinkama avalynė, patogūs rūbai, kurių negaila išsitepti. Į kuprinę verta įsimesti ir maudymosi kostiumą, priemonių nuo saulės ir uodų, geriamo vandens, lengvų užkandžių ir skubios pagalbos priemonių (bent jau pleistro, jei kartais nepavyktų išsilaikyti ant kojų trasoje). Nerekomenduotina leistis į šį žygį, jei „streikuoja“ kojos ar širdis. Jei kelyje kas nutiks, teks laukti, kol kas iš kompanionų grįš į kaimą ir iškvies gelbėtojus.

Black River nacionalinis parkas

Tai didžiausias natūralios gamtos valstybės saugomas rezervatas, kuriame žygeiviams siūloma net 50 km trasų, tačiau jei netraukia žygiai pėsčiomis, čia galima grožėtis kraštovaizdžiu tiesiog keliaujant automobiliu ir pakeliui į kitas lankytinas vietas:

Chamarel – 7 spalvų žemė

Spalvotos kopos – netikėta gamtos išdaiga, kurią, ko gero, galima išvysti tik Mauricijuje. Neįtikėtinai ryškių spalvų paletę šiai vietai suteikia vulkaninės kilmės dirvožemyje vykstančios cheminių elementų reakcijos: geležis ir aliuminis žemę nudažo tarsi akvareliniais raudonos ir mėlynos spalvų potėpiais. Nors kopos aptvertos ir jomis galima gėrėtis vaikštant aplink įrengtu taku, sakoma, kad net pasėmus skirtingų spalvų žemių į saują, spalvos ne susimaišo į vieną, bet susisluoksniuoja tarsi vaivorykštė.

Chamarel 7 colored earth
Chamarel spalvotos kopos

Įėjimas, tiksliau, įvažiavimas, į šį parką yra mokamas. Aplankius šias spalvotas kopas, automobiliu toliau galima nukeliauti į stebėjimo punktą, iš kurio matyti Chamarel krioklys, pasivaikščioti įrengtais takais stebint gausybę džiunglėse gyvenančių paukščių ir kitokių gyvūnų.

Chamarel fall Mauritius
Chamarel krioklys

Keliaujant toliau Black River parko teritorija link didžiausios ne Indijoje induistų šventyklos galima stabtelėti pasidairyti iš apžvalgos bokšto po kalnuotą atogražų mišką ir Alexandra krioklį.

Grand Bassin ir induistų šventykla

Ganga Talao, arba kitaip dar vadinamas Grand bassin – tai ežeras, ant kurio krantų įkurta didžiausia ir lankomiausia induistų šventykla. Tačiau pirmas vaizdas, kurį galima išvysti išnyrant iš džiunglių – tai milžiniško 33 m. aukščio Šyvos skulptūra.

Ganga Talao sventykla, Grand Bassin
Ganga Talao šventykla

Pasakojama, kad šventyklą 1897 m. įkurti nutarė šventikas, išvydęs ją prie švento ežero savo sapne. Kartą atklydęs į tankiu mišku apaugusią Mauricijaus salos vietą, jis aptiko šį krateryje tyvuliuojantį savo sapne regėtą ir ryšį su Indijoje tekančiu Gangu turintį ežerą. Netrukus, kai šventykla buvo pastatyta, apie jos stebuklingą galią pasklido toli už salos ribų ir čia ėmė plūsti piligrimai iš viso pasaulio.

Šios šventyklos apylinkėse galima išvysti ir beždžionių, kurių kitos salos vietos kažkodėl nevilioja.

Atrakcijos vaikams ir visai šeimai

Keliaujant su šeima, Mauricijus be maudynių šiltame vandenyne gali pasiūlyti įdomių atrakcijų – nuo pasiplaukiojimų laivais stikliniais dugnais, iškylas į gretimas salas ir nardymo su delfinais (tokias paslaugas siūlančių vietinių būna kiekviename paplūdimyje) iki atrakcionų ir safari Casela parke (60 eur žm.), kur galima už papildomą mokestį paglostyti „laukinius“ gyvūnus – liūtą, baltuosius tigrus.

Vanille parke gyvena milžiniško vėžliai, kuriuos galima paglostyti ir pamaitinti
Vanille parke gyvena milžiniško vėžliai, kuriuos galima paglostyti ir pamaitinti

La Vanille parkas – pažintis su gyvūnais

Netoli Chamarel įsikūrusiame parke galima išvysti daug Mauricijaus saloje paplitusių gyvūnų ir didžiuosius Rodrigeso salos vėžlius. Būtent šio parko darbuotojų dėka šiuos milžinus pavyko išsaugoti nuo visiško išnykimo. Prieš 300 m. į salą atvykę olandai juos negailestingai naikino ir daugiau kaip 280 000 tūkstančių išgabeno laivais į Europą.

Dabar parke gyvena daugiau kaip 2500 vėžlių ir gausybė kitų gyvūnų: beždžionės, lemūrai, vaisiais mintantys šikšnosparniai…

Šis parkas garsėja ir Nilo krokodilais, kurių čia laikoma daugiau nei šimtas. Beje, parko restorane siūloma net paragauti patiekalų su krokodiliena.

Pamplemousses nacionalinis botanikos sodas

Seniausias Pietų pusrutulyje botanikos parkas prieš 300 m. buvo privatus Prancūzijos gubernatoriaus sodas. Šiandien 33 ha užimančiame parke galima pamatyti daugiau kaip 650 rūšių skirtingų medžių ir augalų, būdingų Mauricijui ir atgabentų iš kitų pasaulio šalių.

Čia auga didžiuliai baobabai, butelio formos palmės, lotosai ir vandens lelijos su milžiniškais lapais, įvairiausių spalvų žiedais apsipylę tropiniai medžiai. Vienintelis nemalonus dalykas – uodai, tad planuojant vizitą, reikėtų pasirūpinti juos atbaidančiomis priemonėmis.

 

 

Pamplemousse parkas

 

 

 

Praktiški patarimai ,ruošiantis atostogoms Mauricijuje