gallery

Zero waste namų dekoro prekės iš kamštienos

Kas sieja namų dekoro gaminius ir vyno butelių kamščius? Kamštiena. Butelių kamščiai mums gerai žinomi, o tvarūs namų dekoro gaminiai iš kamštinio ąžuolo žievės dar tik skinasi kelią į mūsų namus. Norėdama užpildyti šią tuščią nišą, vilnietė dviejų mažamečių dukrų mama Simona Lileikienė atidarė e. parduotuvę „jaukutvaru.lt“. Tai pirmoji ir vienintelė Lietuvoje namų dekoro gaminių iš kamštienos prekybos vieta.

Lietuvoje veikia keliolika vadinamųjų zero waste parduotuvių, kuriose galima rasti tvarių buities prekių, tačiau vienoje vietoje įsigyti tvarių namų dekoro prekių iki šiol nebuvo galimybės. „Pati jau seniai naudoju gaminius iš kamštienos, bet Lietuvoje neradau tokios produkcijos parduotuvės. Pradėjau užsienyje ieškoti tokių gaminių gamintojo ir radau būsimus verslo partnerius Portugalijoje“, – apie veiklos pradžią pasakoja S. Lileikienė.

Portugalija yra viena didžiausių pasaulyje kamštinio ąžuolo žievės tiekėjų. Šio medžio žievė yra labai universali ir pasižymi daugybe gerųjų savybių. Daugiausia ji naudojama vyno butelių kamščių, taip pat grindų dangos, batų padų gamybai; iš jos taip pat gaminama ir tvari namų dekoro produkcija, pvz.: padėkliukai. Pas portugalus tiekėjus lietuvė užsakė pagal jos pateiktą dizainą pagaminti įvairiais raštais margintų padėkliukų, žvakidžių iš kamštienos.

Yra ir kitos tvarios produkcijos

Naujos e. parduotuvės idėja gimė šių metų pradžioje, o jos įgyvendinimui prireikė 9 mėnesių. Neseniai atidarytoje „jaukutvaru.lt“ e. parduotuvėje šiuo metu yra 20 pavadinimų stilingų namų dekoro prekių, kurių didžioji dalis – gaminiai iš kamštienos. Tačiau yra ir kitos tvarios produkcijos, tokios kaip stiklinės iš perdirbtų butelių, kurios gali būti naudojamos ir kaip įprastos stiklinės, ir kaip vazelės ar dantų šepetukų laikymui.

Akivaizdu, jog gaminių iš natūralių medžiagų kainos nėra tokios žemos kaip produkcijos iš plastiko, tačiau, pasak S. Lileikienės, tvari namų dekoro produkcija iš kamštienos yra prieinamos kainos ir tikrai nėra prabangos prekė. Svarbu ir tai, kad kamštienos produkcija taip pat vis dar absorbuoja anglies dvideginį, kaip tą darė būdama medžio žieve. Kamštinis ąžuolas, iš kurio žievės gaminami  kamštienos gaminiai, vėl atsiaugina žievę, o šis procesas yra griežtai kontroliuojamas ir atliekamas profesionalų, todėl nekenkia medžiui.