gallery

Vijoklinių rožių arka: kaip tinkamai įsirengti savo kieme

Vijoklinių rožių arka: kaip tinkamai įsirengti savo kieme

 

Vijoklinių rožių arka papuoš bet kokio namo ar sodybos kiemą. Tokį rojaus kampelį galima nesunkiai įsirengti – laipiojančias rožes prilaikančias metalines ar medines arkas galima įsigyti specializuotose parduotuvėse arba susikonstruoti pačiam. Sunkiausias klausimas, kaip tokiai puošmenai parinkti tinkamiausią vietą kieme.

Tinkamiausia vieta arkai

Jei rožei parinksite vietą, kuri atrodo jums tinkama, bet augalui ji netiks – visos pastangos gali nueiti perniek. Tad pirmiausia pakalbėkime apie tai, kur rožėms labiausiai patinka augti.

Dirvožemiui rožės nėra itin reiklios, tačiau jos neaugs vietose, kur nuolat kepina saulė – pavyzdžiui atviroje pievoje, kurią saulė apšviečia nuo ryto iki vakaro. Tokia vieta augalui gali būti nemenku išbandymu ir jis nepajėgs sparčiai augti, kad apsiraizgytų aplink aukštą arką. Renkantis vietą statiniui reikia galvoti ne tik apie tai, kur norėtumėte sukurti nuostabų kampelį. Labai svarbu, kad rožė šioje vietoje jaustųsi patogiai, kitaip visos pastangos nueis veltui.

Rožėms taip pat nepatiks vieta, kur kaupiasi arba užsistovi vanduo. Tokios sąlygos palankios plisti grybelinėms ligoms, tad geriau nerizikuoti ir planuojamą arką įrengti aukštesnėje kiemo vietoje. Idealu, jei nuo šiaurinės pusės rožę apsaugotų, bet neužgožtų aklinu šešėliu, pastatas ar medžiai. Tai padės rožę apsaugoti nuo žiemos speigų.

Be abejo, kuriant rožių arką, svarbu apsvarstyti ir jos funkciją kieme. Žiedais apsipylęs statinys puikiai tiks įrėminti takelio pradžią, įėjimą į kiemą, atskirti kiemo erdves (pavyzdžiui, daržą), suteiks pavėsio poilsio zonai. Rožių arka gali tapti viso kiemo akcentu ją įrengus net ir kiemelio viduryje, šalia dekoratyvinio baseino ar skulptūros.

Kokios rožės tinka arkų apželdinimui?

Žinoma, norint, kad rožių krūmas apsivytų dviejų- trijų metrų aukščio arką, reikėtų rinktis vijoklines augalų rūšis. Didelį aukštį gali pasiekti ir kitos aukštaūgės rožės, tačiau, jas teks formuoti jų stiebus pritvirtinant prie atramos.

Vijoklinių rožių pasirinkimas yra labai didelis, yra net veislių, kurios neturi spyglių. Renkantis augalą savo kiemui vertėtų pasidomėti, koks jo atsparumas ligoms ir šalčiui, kad pavasarį nušalusio netektų pakeisti nauju. Idealiausias laikas sodinti rožes – rugsėjo arba spalio mėnuo. Tuomet iki žiemos šalnų augalas spėja įsišaknyti, jis mažiau energijos išeikvoja kovodamas su karšta saule, drėgmės trūkumu.

Metalinė ar medinė arka?

Rožėms, ko gero nebus didelio skirtumo, iš kokios medžiagos pasirinksite arkos konstrukciją. Metalinės arkos bus ilgaamžiškesnės, joms reikės mažiau priežiūros. Tuo tarpu medinės konstrukcijos yra mažiau atsparios aplinkos poveikiui, jas teks dažniau dažyti ir atnaujinti.

Dar daugiau paslaptingumo kiemui suteiks lemputėmis papuošta arka, kuri ir vakarais trauks akį.