gallery

Tenerifė. Gurkšnis šilumos kai įgrysta lietuviška žiema

“Fuerteventura, Fuerteventura!”, – nepailsdamas šaukia ir šaukia oro uosto darbuotojas minioje vis ieškodamas pasiklydusių keleivių į šią Kanarų salą. Dar po kelių minučių atrodo, kad jis jau beveik mus įkalbėjo sėsti į lėktuvą, skrendantį į Fuertoventurą, o ne atgal į Europos žemyną. “Ech, gal kitą kartą, kai įgris lietuviška žiema, vėl čia sugrįšiu”, – atsidusdamas imi save guosti po 10 dienų atostogų praleistų Tenerifėje.

3 dalykai, kuriuos verta pamatyti Tenerifėje

Daugelis europiečių į Kanarų salas traukia tuomet, kai pasiilgsta saulės ir šilumos.
Atlanto vandenyno skalaujamose salose ne per karšta ir vasarą, o tuo metu, kai
Europą dengia sniegas, Tenerifėje žydi bulvės ir renkamas bananų derlius.

Salos pietuose daugiau augmenijos galima išvysti nebent prie viešbučių. Ši salos dalis
šiltesnė, tačiau jos kraštovaizdis gan skurdus. Jei norėsite pamatyti daugiau žalumos,
teks keliauti į Tenerifės šiaurę.

Atvykusiems į salą pirmą kartą būtina pamatyti bent šiuos tris dalykus: Teidės
ugnikalnį, Loro parką ir Masca slėnį. Likusias dienas be sąžinės priekaištų galima
skirti ramiam ar aktyviam poilsiui prie vandenyno.

Kelias į debesis

Skirtingai nei poilsis kokiam žemyno kurorte, atostogos salose visuomet turi kažkokios neapsakomos magijos: atrodo, kad esi pasiekęs pasaulio kraštą, ant kurio gali atsisėsti ir nuleidęs kojas žemyn, svajoti, žiūrėdamas į plaukiančius debesis. O Tenerifėje į debesis vis norom nenorom tenka pažvilgčiot, nes jie vis užkliūva už ugnikalnio viršūnės ir kliudo nusileisti lėktuvams, arba ima ir prapliumpa lietumi. Kartais juos vėjas nuvaiko ir prieš akis atsiveria Tenerifės simbolis, matomas net iš Gran Kanarijos salos – snaudžiantis Teidės ugnikalnis snieguota viršūne.

Tai vienas įspūdingiausių salos reginių ir aukščiausia viršūnė visoje Ispanijoje (3718 m.). Jai apžiūrėti prireiks beveik visos dienos. Svarbu, kad ji nebūtų apniukusi ir debesuota, antraip užstos vaizdus nuo kalno.

Į Teidės viršūnę veda keliai iš La Orotava, La Laguna, Vilaflor ar Chio miestelių. Kylant aukštyn vingiuotu keliu pro kalnų papėdėje įsikūrusius kaimelius, kraštovaizdis greitai keičiasi: tankius krūmynus keičia tik Kanaruose augančios pušys ilgais spygliais ir užauginančios didžiulius kankorėžius. Pasiekę šiuos pušynus atisidursite debesų aukštyje. Kartais tik įveikus jų ruožą galima vėl išvysti saulę.

Dar už kelių kilometrų kraštovaizdis neatpažįstamai pasikeičia – aplinkui plyti vien tik akmenys, lavos luitai prie kurių vis rečiau beišvysi užsiglaudusį kokį augalą ar žolės kuokštą. Tačiau net ir tokia nesvetinga dykynė gali būti graži. Stabtelime vietoje, kuri primena Marsą su rausvo, gelsvo ir pilko žvirgždo kopomis, ir vienu kitu lavos rieduliu. Apsidaręs supranti bestovįs milžiniško kraterio viduje, kurį juosia stačios mineralų uolos ir sustingusios lavos upės.

Iki vidudienio Teidės viršūnę šturmuoja minios turistų. Geras kelio ruožas iki keltuvų užstatytas automobiliais ir turistiniais autobusais. Būreliai žmonių muturiuodamiesi šalikus ir siausdamiesi į šiltesnius rūbus rikiuojasi į eilę prie bilietų į keltuvus, kuriais per 8 minutes pakilsime į snieguotą ugnikalnio viršūnę.

Bilietas pirmyn-atgal suaugusiam kainuoja 25 eurus, tačiau atsiranda ir vienas kitas trekeris, kuris įsigyja bilietą tik į vieną pusę. Į kalną galima užlipti ar nuo jo nusileisti pėsčiųjų takais, tačiau į pačią viršūnę leidžiama keliauti tik gavus specialų Nacionalinio Teidės parko leidimą.

Kalno viršuje įrengta apžvalgos aikštelė, kuri nemažam turistų būreliui tampa kiek ankštoka. Nuo čia iki kraterio angos – apie 150 m. vertikale, tačiau tuo metu kai lankėmės, dėl sniego ir ledo gausos takai, vedantys iki jos, buvo uždaryti. Pasimėtę sniegu ir pasidairę po debesis bei nežemiškus ugnikalnio ir jo kraterio peizažus, sužvarbę nuo vėjo leidžiamės žemyn. Kai kurie turistai, iš apačios drąsiai pakilę su šortais ar vasarinėm suknytėm, žemyn leidosi gerokai pakeitę spalvą.

Prie keltuvų žmonių eilės gerokai apmažėja popiet. Paskutinis cable car į kalną keleivius kelia 16 val.

Įveikus aukščiausią Ispanijos viršukalnę, numalšinti troškulį ir alkį galima sustojus viename iš nedaugelio restoranėlių. Pakeliui link La Orotavos jų yra vos du – pirmasis dažnai užgultas turistų, atvykusių čia autobusais. Kiek toliau, pakelėje įsikūręs dar vienas restoranas su lauko terasa, suvenyrų parduotuvėle. Joje dažniau sustoja pavieniai keleiviai, tad ir papietauti čia galima ramiau.

Beje, tie, kas porą dienų išgyvena be jūros, gali apsistoti vieninteliame Teidės parke esančiame valstybiniame viešbutyje. Iš jo patogu susiruošti į žygį po kalnus su gidu ar be jo. O vakare, kai sutems iš kraterio Žemės planetoje profesionaliais teleskopais galima stebėti dangaus kūnus ar kraterius Mėnulyje. Gal kartais pavyks pamatyti ten paliktus buvusio šio viešbučio svečio Neilo Armstrongo pėdsakus.

Loro pakas – kur gyvūnai linksmina žmones

Daugeliui šio parko svečių kiek pagadina nuotaiką apsilankymo kaina – 33 EUR suaugusiems ir 22 EUR vaikams nuo 6 m. – tačiau praleidęs čia beveik visą dieną apie išlaidas greitai pamiršti.

13 ha plotą užimančiame parke, kuriam jau 40 m., patirti įspūdžiai papildo gerų prisiminimų bagažą ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Ypač per plėšriųjų banginių orkų pasirodymą – atrodo, kad visi jo žiūrovai virsta vaikais, nuoširdžiai reiškiančiais emocijas plojimais ir juoku. Kur gi nesijuoksi, kai plėšrios žuvys vydamosi tarsi masalą baseino pakraščiu bėgančius dresuotojus savo uodegomis lyg dideliais semtuvais sukelia vos ne cunamį. Vandens bangos kiaurai permerkia pirmose eilėse sėdinčius žiūrovus. Nelabai jiems tepadeda ir celofano lietpalčiai.

Dar daugiau neregėtų triukų galima pamatyti per delfinų pasirodymą. Šie jūrų „intelektualai“ priverčia aikčioti net ir didžiausius skeptikus. Skirtingai nei orkų šou, pasirodyme su delfinais dalyvauja ir žmonės. Dresuotojai ir žiūrovai. Čia žiūrėk vienas netikėtai išnyra iš baseino dugno ant poros delfinų nosių, kitas pasilipęs ant delfino nugaros praskrodžia baseiną tarsi banglente. Čia gali pasisekti ir keliems mažiesiems žiūrovams – juos valtele po baseiną gali paplukdyti delfinai.

Jei dar nepabodo jūrų gyvūnai – galima apsilankyti ir linksmame jūros liūtų šou, o pakeliui užsukti pas pingvinus ir į didžiulį žuvų akvariumą su rykliais, morenomis ir kitokiais povandeninio pasaulio gyventojais.

Loro parke gyvena ne tik vandens stichijos gyvūnai. Parko pavadinimas nusako, jog tai papūgų parkas (loro – papūga (isp. k.)). Papūgos, kanarėlės, flamingai ir kitokių paukščių būriai čia kelia neįtikėtinus chorų karus. Viename paviljone kone kas valandą kasdien rengiami specialūs papūgų pasirodymai – tikros spalvingų plunksnų fiestos.

Parke taip pat gyvena šimpanzių šeimyna, šimtamečiai vėžliai (vieną net apsirikusi palaikiau uolienos rieduliu, kol tas nepradėjo žiovauti), iguanos ir skruzdėda. O jei pasiseks, galima pamatyti ir tarp uolų pasislėpusius baltuosius tigrus ar jaguarą.

Loro parke veikia ne vienas restoranas (kai kurie siūlo meniu vaikams), žaidimų aikštelės mažiesiems. Nenuobodžiaujant parke galima praleisti ir visą dieną. Ypač jei ji debesuota ar dėl kitų priežasčių netinkama būti paplūdimy.

Išbandymas serpantinais

Viena gražiausių salos vietų – Masca slėnis. Kai kuriems lankytojams tenka taip pat susimokėti – siauras serpantinas tikras išbandymas skrandžiui, tad į kelionę pasiimkite vandens ir kokį maišelį. Gali praversti.

Keliaujant į šį gražų kampelį, jei vingiuoti keliai nekelia didesnių problemų, galima užsukti pasižiūrėti ir didžiųjų uolų – Los Gigantes. Jos, stūkso pietinėje salos pakrantėje. Sakoma, kad būtent čia – visuomet geras oras. Netoli uolų įsikūrė du kurortiniai miesteliai: Puerto de Santiago ir Playa de la Arena su juodo smėlio paplūdimiais.

Jei atvirai, labai didelio įspūdžio tos milžiniškos uolos nepaliko – tad nutarę, kad užteks pamatytų vaizdų nuo apžvalgos aikštelės virš dviejų kurortinių miestelių, patraukiame link Masca slėnio. Pakeliui stabtelime prie pakelės krautuvėlės. Akį patraukia netradicinė reklama – prie medžio tarsi iškaba pririštas liūdnas asiliukas (tikras Nulėpausis), po kito medžio šešėliu stovi karutis su apelsinais. 10 eurų ir gali versti tuos apelsinus į bagažinę ir visą savaitę gerti šviežias sultis. Krautuvėlės viduje vietinio kaimelio moteriškė prekiauja ką tik skintomis papajomis, kaktusų vaisiais, melionais, tačiau kitos gėrybės, išskyrus vyną, kelia abejonių dėl šviežumo

Važiuojant toliau kalnų keliukais galima sutikti nemažai keliautojų pėsčiomis – gal ir neblogas sprendimas tiems, kuriuos supa vingiuoti keliai. Beje, kelias čia ne tik vingiuotas, bet ir ypač siauras – jame išsitenka tik vienas automobilis, prasilenkimams padarytos nedidukės aikštelės kas keli šimtai metrų. Tad važiuojant tenka atidžiai stebėti, ar kas nesiartina iš priekio (žioplų turistų, kuriems tai buvo nė motais, tikrai pasitaikė ne vienas).

Masca slėnis laikomas viena gražiausių vietų ne tik Kanarų salose, bet ir visoje Ispanijoje. Jame slepiasi mažytis kaimelis Masca, kurį iki 1960 m. buvo galima pasiekti tik takeliais pėsčiomis. Jame vos 80 gyventojų.

Gal ir neverta dėl to stebėtis, nes šis kaimelis įsikūręs ne tik atokiai nuo didesnių miestų, bet ir virš tarpeklio. Turistai mėgsta iš Mascos tarpekliu leistis žemyn prie vandenyno. Kelionė pirmyn atgal užtrunka apie 3 val. Tačiau tam reikia pasiruošti iš anksto (turėti bent jau tinkamą per akmenis žygiuoti avalynę).

Įspūdingų vaizdų pamatyti galima važiuojant į arba iš slėnio – čia įrengta nemažai apžvalgos aikštelių, tačiau jose retai kada pavyks pabūti vienam: slėnis iš tiesų labai gausiai lankomas turistų.

Ką dar siūlo Tenerifė?

  • Buriavimą ir banglenčių sportą
  • Kopimą į kalnus
  • Žygius pėsčiomis
  • Safarį keturračiais

Keliaujantiems su vaikais:
Vandens parkai – Siam Park (jis tinkamesnis šeimoms su vyresniais vaikais) ir Aqualand.

Daugiau apie pramogas Tenerifėje čia.

Kaip pasiekti Tenerifę?

Jei nenorite keliauti su kelionių agentūra ir gyventi viešbutyje, atostogas Tenerifėje galima susiplanuoti savarankiškai. Visai patogus skrydis pigiomis avialinijomis iš Vilniaus per Barseloną į salą – tarp skrydžių tik 1,5 val. Taip pat galimi skrydžiai ir per Londoną.

Skrydžiai atgal, priklausomai nuo savaitės dienų, kelia daugiau keblumų. Palikti salą gali tekti gana anksti, jei skrisite per Barseloną, Paryžių ar Londoną. Arba teks naktį glaustis oro uoste (jei nutartumėte skristi per Briuselį).

Jei turite laiko ir norite sušvelninti aklimatizaciją (dėl laiko ir klimato) pakeliui namo galima vienai nakvynei stabtelėti nuostabiame Vokietijos spa mieste Baden Badene. Tačiau į Vilnių iš šio miesto tiesioginiai skrydžiai vykdomi tik iki kovo 31 d.

Kur apsistoti?

Tenerifėje didelis viešbučių pasirinkimas, tačiau norint pajusti vietinį gyvenimą, galima išsinuomoti apartamentus ar net visą namą. Prekybos centruose maisto kainos mažesnės nei Lietuvoje, o mėsos, žuvies ir jūros gėrybių pasirinkimas bet kam sužadins norą gaminti maistą net ir per atostogas.

Puikių apgyvendinimo idėjų galima rasti čia.