gallery

Stovykla „Karjera (ne)atsitiktinumas“ padės jaunuoliams rasti savo kelią

Domėtis karjeros planavimu ir kryptingu jos siekimu karjeros stovyklos „Karjera (ne)atsitiktinumas“ organizatoriai kviečia pradėti dar mokyklos suole. Kaip tik šiuo metu jaunuoliams svarbu atrasti tikruosius savo talentus, gebėjimus ir žingsnis po žingsnio įgyvendinti svajones. Juk taip norisi, kad jauni žmonės karjerą planuotų patys, o ne jų tėvai ar pedagogai. Geriau kiekvienam eiti savo pasirinktu keliu nei bandyti pakartoti garsių žmonių ar pseudo-žvaigždžių karjerą.

Kodėl karjerą reikia pradėti planuoti dar mokykloje?

„Lietuvoje įprasta, kad jaunuoliai apie karjerą susimąsto tik baigę universitetus: kai pradeda ieškoti pirmųjų darbų ar bando kurti savo įmones. Tačiau tuomet ant pečių krenta sunki našta, nes darbdaviui arba naujos įmonės klientams reikia sukurti vertę ir parodyti savo gebėjimus per trumpą laiką. O jei dar prisideda įsiskolinimai, šeimyniniai įsipareigojimai arba kiti tinkamo darbo paieškas ribojantys veiksniai, racionaliai apsispręsti ir užsiimti širdžiai miela veikla tampa labai sudėtinga“, – esamą situaciją komentuoja Simonas Jakubauskas – VšĮ „Mano pokytis“ atstovas ir vienas iš stovyklos organizatorių. Jam antrina kolegė Algimantė Griciūtė: „Visai kas kita, kai karjerą jaunuoliai pradeda planuoti mokykloje. Tuomet formuojasi tikrieji talentai, moksleiviai gali save išbandyti daugelyje sričių – jiems nėra priežasčių skubėti ir sprendimą priimti čia ir dabar. Jie turi laiko žvalgytis į įvairių sričių profesionalus, domėtis jų veikla, karjeros specifiką bei puoselėjamomis vertybėmis.“

Kaip nepakliūti į „primestos karjeros“ spąstus?

Jauni žmonės daug jautriau priima jiems išsakomas pastabas, paiso autoritetų nuomonės, lengviau pasiduoda manipuliacijoms. Todėl jei šeimoje ir artimoje aplinkoje vyrauja nuostata, jog karjera pasiekiama tik sunkiu dirbu ir nuolankumu darbdaviui, jaunuoliai prioritetą teikia samdomam darbui. Tie, kas auga verslininkų šeimose arba jiems didelę įtaką daro verslo atstovai, tikėtina, kad seks jų pėdomis. Dažnai pasitaiko, kad sprendimą dėl karjeros pasirinkimo lemia mokytojai, žiniasklaidos ar šou verslo atstovai. „Sunkiausia atrasti ir eiti savo keliu, nepasiduoti kitų įtikinėjimams bei nesusižavėti madingomis profesijomis“, – teigia Simonas Jakubauskas. Jis pats buvo pasirinkęs teisininko profesiją, kuri turėjo garantuoti prestižą, visuomenės pagarbą bei žadėjo sotų gyvenimą. Tačiau ši profesija, anot jo – paties susikurta iliuzija, kurią įvardinęs ėmėsi tai, apie ką visuomet svajojo – mokymų veiklos.

Save atradę žinomi žmonės noriai dalinasi asmenine patirtimi

Stovykloje numatyta per 10 karjeros užsiėmimų, daug simuliacinių karjeros žaidimų, aktyvių pramogų ir, žinoma, linksmas „Disco“ vakarėlis. Stovyklos metu vyks viešojo kalbėjimo, karjeros plano sudarymo dirbtuvės, efektyvaus pardavimo, komandinio darbo įgūdžių formavimo, finansinio raštingumo ir kt. praktinės pamokos. Prieš prasidedant stovyklai, mitą, kad sėkminga karjera – tėra palankiai susiklosčiusių aplinkybių ar atsitiktinumo rezultatas, sugriauti ir savo karjeros patirtimi pasidalinti sutiko aktorė Jūratė Vilūnaitė, gyvenimo provokatorius, verslininkas, rašytojas Alex Monaco, „Insanity“ treniruočių programos populiarintojas Lietuvoje Ignas Bakėjus, „Robotikos akademija“ įkūrėjas Kristijonas Vasiliauskas ir kiti. „Tikime, kad ši patirtis jaunuoliams padės atrasti ir identifikuoti save. Jauni žmonės dažnai nežino, kuo nori būti, ko siekti, kokiais pavyzdžiais vadovautis, todėl siekiame, kad šie žmonės taptų įkvėpimo šaltiniais“, – viliasi Algimantė Griciūtė.