gallery

Šiaudinių skydų namas – svajojantiems apie ekologišką būstą

Vis dažniau kalbame apie atsakingą vartojimą, statome vėjo jėgaines, mokomės rūšiuoti atliekas, ekologiškų produktų vykstame ieškoti į ūkininkų turgelius – atrodo, kad mūsų sąmoningumas pastebimai auga. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kad ir jūsų būstas gali būti draugiškas aplinkai?

Šiaudiniai skydai – idėja, gimusi Lietuvoje

Pasaulyje unikalią šiaudinių skydų technologiją, kurią sukūrė įmonės inžinieriai, UAB „Ecococon“ rinkai pristatė prieš šešerius metus. Bendrovės vadovo Mariaus Tarvydo teigimu, tokiu būdu statomų namų populiarumas kasmet pastebimai auga – nuo 2010 metų Lietuvoje jau pastatyta apie 50 namų.

„Šiaudinių namų statyba pasaulyje gyvuoja jau daugiau nei 120 metų. Iki mūsų įmonės atsiradimo iš šiaudų pasaulyje nebuvo sukurtas apčiuopiamas produktas, kuris tarnautų kaip šilumos izoliacinė medžiaga. Šiaudai iki tol būdavo presuojami pačioje statybų aikštelėje, dažnai rankiniu būdu ar presais. Kiekvieną kartą rezultatai priklausydavo nuo asmeninės statybininko atsakomybės – kaip jis atlieka presavimo darbą. Natūralu, kad kiekvieną kartą rezultatai būdavo vis kitokie – skirtingas tankis ir pan“, – pasakoja pašnekovas.

„Ecococon“ specialistai po daugybę metų trukusio technologijos tobulinimo pristatė produktą, kuris pasižymi išties išskirtinėmis savybėmis. Stabilus šiaudų tankis skyde užtikrina vienodą garų pralaidumą visoje konstrukcijoje bei pačią geriausią šilumos varžą.

„Presuodamas rankomis niekada negalėtum pasakyti, kokiu tankiu suspaudei šiaudus. Tai ženkliai sumažina šilumos laidumo koeficientą ir neužtikrina pastato šiluminių savybių. Mūsų gaminamuose šiaudiniuose skyduose vienam kubiniam metrui tenka 100-120 kilogramų šiaudų“, – paaiškina M. Tarvydas.

Gamybos technologija pritaikoma visame pasaulyje

Šiaudinių skydų namas - "kvėpuoja"
Šiaudinių skydų namas – „kvėpuoja

Jo teigimu, skydų gamybos procesui reikalingi šiaudai dažniausiai perkami iš vietos ūkininkų, jiems taikomi aukšti kokybės standartai – jų drėgnumas negali viršyti 20 proc. „Jie nepūva ir nedūlėja, kadangi yra presuojami su didele jėga. Presuojant tarp jų lieka mikro oro tarpai, o idealus medžiagos tankio ir oro santykis užtikrina geriausią šiluminę varžą“, – sako įmonės vadovas. Konstrukcijoms naudojama tik kalibruota, labai stipriai išdžiovinta mediena. Ji atlieka statramsčio funkcijas, neturi horizontalių apkrovų, todėl tarnauja ilgiau.
Įprastai skydų gamybai naudojamos arčiausiai gamyklos teritorijos randamos žaliavos – puoselėjant ekologiškumo idėją svarbus tampa ir kuo trumpesnis transportavimo kelias. M. Tarvydas priduria, kad šiaudiniai skydai be problemų galėtų būti gaminami visame pasaulyje – naudojamos medžiagos, kurių nesunkiai galima rasti bet kurioje pasaulio vietoje. „98 proc. gamybai reikalingų medžiagų sudaro šiaudai, 1,5 proc. – mediena, likusi dalis – varžtai ir fanera“, – atskleidžia jis.

Sienos praleidžia drėgmę, bet ne šilumą

Vienas pagrindinių šiaudinių skydų sienos privalumų – pralaidumas garui. Kaip žinome iš praktikos, nei stogas, nei pamatai, nei langai negali būti pralaidūs drėgmei, todėl vienintelė galimybė namui „kvėpuoti“ – per sienas. „Sienų apdailai iš vidaus naudojame molį, jis padeda užtikrinti idealų oro drėgnumą patalpoje ir taip prisideda prie gero mikroklimato kūrimo viduje. Be jokių drėkintuvų ir kitų priemonių galima išlaikyti komfortišką santykinę 40-65 proc. oro drėgmę. Ji niekada nebus 10-15 proc., kaip neretai pasitaiko iš blokelių statytuose namuose ar daugiabučiuose“, – gerąsias namo savybės pristato pašnekovas.

Išorės apdailai naudojama medžio plaušo plokštė, kuri taip pat pralaidi garui. Tarp šiaudų ir medžio plaušo plokštės dedama difuzinė vėjo izoliacinė membrana. Svarbu pabrėžti, kad garui pralaidi siena nepraranda šilumos izoliacinių savybių – tai patvirtina ir šiemet „Ecococon“ suteiktas pasyvaus namo sertifikatas.

Dar vienas šiaudinių skydų privalumas – gerokai sutrumpėjęs statybų laikas. Statybų aikštelėje skydai sumontuojami per 2-3 dienas. M. Tarvydas skaičiuoja, kad statybų procesas dėl to sutrumpėja vidutiniškai vienu mėnesiu.

Apdovanoti statybų „Oskaru“

„Žmogus gauna „kvėpuojančias“ sienas, ekologišką, natūralų produktą, prisideda prie pasaulinio klimato atšilimo mažinimo. Sienų gamybos etape sutaupome labai daug CO2 – pasirinkus šiaudinius skydus vieno gyvenamojo namo statybų metu CO2 emisija sumažėja maždaug 50 tonų“, – atskleidžia pašnekovas ir priduria, kad jų produktas įvertintas ne tik Lietuvoje.

siaudu-skydu-namai

Tai liudija ir faktas, kad 2013 metais „Eccocon“ šiaudiniai skydai pelnė visame pasaulyje pripažįstamą statybų ekoinovacijų „Oskarą“ – laimėjo pirmą vietą šilčiausių ir ekologiškiausių statybos produktų kategorijoje. Planuojama, kad už mėnesio įmonei bus suteiktas ir ekologinio statybos produkto „Cradle to Cradle“ sertifikatas.

„Orientuojamės į ratą klientų, kurie nori ekologiškų namų, bet negali skirti daug laiko statyboms. Mūsų pagrindinis tikslas – gaminti maksimaliai kokybišką, sveiką, ilgaamžį produktą. Taigi drąsiai suteikiame 50 metų garantiją sienos konstrukcijai ir 25 metų garantiją šiaudų izoliacinėms savybėms“, – užtikrina įmonės vadovas M. Tarvydas.