gallery

Robotas vejapjovė „Automower“: namų augintinis, prižiūrintis kiemo veją

Robotas vejapjovė – kas tai ir kaip jis veikia?

Praėjus 165 m. nuo pirmosios rankinės cilindrinės žoliapjpovės išradimo, kompanija „Husqvarna“ iš esmės pakeitė vejų priežiūros technologijas. 1995 m. pirmą kartą pasaulyje buvo sukurta visiškai automatizuotas robotas vejapjovė su saulės baterijomis.

Iki XIX amžiaus vidurio pievos buvo šienaujamos dalgiais arba jas leisdavo nuganyti naminiams gyvuliams: arkliams ar avims. Vejas, kokias šiandien įprasta matyti viešose miestų zonose ar privačiuose kiemuose, 17-18 a. galėjo sau leisti turėti tik Anglijos aristokratai savo dvaruose.

Šiandien nepriekaištingai veją prižiūrintys robotai tampa tarsi namų augintiniais, kuriems laimingi nuo sunkaus darbo išlaisvinti savininkai, suteikia net vardus ir savo kiemuose įkuria dailius namelius-garažus.

Robotas vejapjovė. Kaip ji veikia?

20 metų kompanija „Husqvarna“ tobulino savo robotą vejapjovę. Šiandien jos robotų vejapjovių asortimentą sudaro 8 „Automower®“ modeliai. Nors jie skiriasi kai kuriomis techninėmis savybėmis ir galingumu, visų jų veikimo principas vienodas – nuolatos atsitiktine tvarka judėdamas po teritoriją, akumuliatoriaus varomas robotas aštriais tarsi skustuvo ašmenys peiliukais tolygiai nupjauna kiekvieną žolės stiebelį.

„Automower“ robotai gali prižiūrėti vejas, kurių plotas – iki 6 000 m². „Įsigijus šį automatizuotą sodininką, tenka specialiais kabeliais pažymėti jo darbo zoną. Šį darbą gali per keletą valandų atlikti pats savininkas, arba mūsų specialistai“, – teigia Tadas Gudauskas, „Husqvarna Lietuva“ rinkodaros vadovas Baltijos šalims.

Specialiu kabeliu (jis gali būti užkasamas po žeme arba pritvirtinamas kabėmis vejos paviršiuje) pažymimos zonos ir „salelės“, kurias robotas turi aplenkti – tai gėlynai, tvenkinukai ar medžiai. Užprogramuotas robotas pjaus veją net tuomet, kai šeimininkų nėra namie. Kai kurie „Automower“ modeliai gali būti valdomi ir nuotoliniu būdu pasitelkus mobiliąją aplikaciją, skirtą išmaniesiems telefonams.

„Robotas vejapvojė – puiki išeitis ne tik laiko stokojantiems šeimininkams, bet ir augalams, žolei alergiškiems žmonėms. Kartą užprogramuotas robotas kasdien pjauna žolę, todėl veja visuomet būna trumpa ir prižiūrėta. Be to, šių vejapjovių savininkams nebereikia sukti galvos, kur dėti nupjautą žolę – roboto peiliai susmulkina žolės stiebelius ir juos palieka vejoje. Tai natūrali trąša, kuri pagerina pievelės būklę ir net padeda išnaikinti samanas“, – pasakoja T.Gudauskas.

Visas laikas, kurį per sezoną tenka skirti šio prietaiso priežiūrai – tai kelios minutės žolės nuvalymui nuo roboto jam baigus darbą ir 5 min. trunkantis pjovimo peilių pakeitimas kartą per 2 mėnesius.

Tylus ir ekologiškas sodininkas

Skirtingai, nei įprastos vejapjovės, kurios skleidžia nuo 95 iki 100 dB triukšmą, „Automower“ robotas veikia labai tyliai. Jo skleidžiamas garso lygis, priklausomai nuo modelio, tesiekia nuo 58 iki 69 dB, todėl jis gali dirbti net naktį, netrikdydamas šeimininkų ir kaimynų ramybės.

Be to, „Automower“ nepalieka jokių teršalų, nes jis varomas elektra, kurios mėnesio sąnaudos vidutiniškai siekia apie 5 litus. Baigęs darbą, arba kai išsikrauna jo baterija, robotas pats grįžta į savo pakrovimo stotelę.

„Automower“ robotas turi masyvius ratus, kurie padeda jam įveikti net 45 proc. įkalnes. Kadangi jis yra pakankamai lengvas – priklausomai nuo pasirinkto modelio, gali sverti nuo 7 iki 14 kg. – skirtingai nei kitos vejapjovės, jis nenugremžia nelygiose vejose pasitaikančių kalnelių.

Robotas vejapjovė dirba bet kokiu oru

Jei daugumai vejapjovių kenkia lietus ar karšta saulė, „Automower“ robotams darbui blogo oro nėra. Jie gali veikti ir per lietų, ir kepinant iki + 45 laipsnių karščiui. Žinoma, siaučiant audrai ar per didelę liūtį, rekomenduojama „Automower“ vejapjovę įnešti po stogu.

Robotas „nemato“ vejoje paliktų smulkių daiktų: žaislų, šakų ar akmenų, tad prieš jam pradedant darbą, reikėtų įsitikinti, kad jo darbo zonoje nebūtų netikėtų kliūčių.

Pasak T.Gudausko, kaip ir kiekvienas prietaisas, „Automower“ robotas turėtų būti naudojamas paisant saugumo reikalavimų. Apvirtęs ar nuo žemės pakeltas robotas nedelsiant sustabdo besisukančius peiliukus.
„Husqvarna“ robotuose vejapjovėse įmontuoti pjovimo peiliai yra didesniu atstumu nuo išorinio korpuso, todėl kojos ir rankos yra apsaugotos nuo atsitiktinio prisilietimo prie jų. Tačiau nepaisant to, rekomenduojame „Automower“ išjungti, jeigu vejoje žaidžia maži vaikai“, – teigia T.Gudauskas.

„Robotas nekelia pavojaus ir naminiams gyvūnams, paprastai jie patys nuo šių prietaisų laikosi atokiau, tačiau net jei atsitiktinai ir įvyktų jųdviejų susidūrimas, smūgio jėga nėra didelė ir gyvūnas dėl to tikrai nenukentėtų“, – pasakoja T.Gudauskas.

Nuo vagių robotą saugo garsinė signalizacija ir PIN kodas. Be jo, net patekęs į svetimas rankas, prietaisas bus bevertis, nes neveiks.

Pasibaigus vejų priežiūros sezonui robotą reikėtų nugabenti techniniam aptarnavimui, taip jis bus paruoštas kitam sezonui.

Tokio kiemo pagalbininko kainos, priklausomai nuo modelio, gali siekti nuo 4000 Lt. – iki 15000 Lt.