Protingų namų technologijos: ar iš tiesų greitai viską valdysime vien išmaniuoju telefonu?
Jau kurį laiką daugeliu įvairių paslaugų galime naudotis pasitelkdami išmanųjį telefoną. Atsiskaitymų tvarkymas, transporto ar maisto paslaugų užsakymai, judėjimo kontrolė – visą tai atlikti jau ir šiandien padeda įvairios programėlės. „Kantar TNS“ atliktas tyrimas parodė, kad net 64 procentai Lietuvos gyventojų naudojasi išmaniaisiais įrenginiais, todėl akivaizdu, kad dalį paslaugų vartotojams jau yra įprasta gauti ar tvarkyti telefonu. Viena iš naujausių šiandieninių tendencijų – protingo namo sistemos valdymas išmaniuoju įrenginiu. Kai vis daugiau daiktų ar prietaisų įgauną „išmaniojo” sąvoką, toks pat palengva tampa ir visas namas.
Vieninga namo sistema – patogus valdymas išmaniuoju telefonu
Paliktas veikiantis lygintuvas, neužrakintos namų durys ar likę atviri garažo vartai ne vienam jau yra sukėlę daug streso. Technologijos šiuos kasdienius rūpesčius gali visai nesudėtingai išspręsti. Namuose esant vieningai valdymo sistemai, protingas namas gali užfiksuoti šeimininko pamirštus atlikti veiksmus ir nusiųsti pranešimą apie tai į išmanųjį telefoną. Savininkas ne tik žinos, kad kažką pamiršo, bet ir per atstumą galės tai išspręsti vos kelių mygtukų paspaudimu. Protingos namų sistemos yra pažangios tiek, jog specialūs davikliai pagal žmogaus judesius ir kitus identifikavimo faktorius gali nustatyti, kuris šeimos narys sugrįžo į namus. Tai ypač patogu auginantiems mokyklinio amžiaus vaikus.
Nuotoliniu būdu yra itin patogu kontroliuoti ir temperatūrą namuose, t.y. už tai atsakingas šildymo ir vėsinimo sistemas. „Niekas nenori mokėti didelių sąskaitų už elektrą ar šildymą, o taip vyksta, kai namas yra šildomas ar vėsinamas tuomet, kai jame nieko nėra. Paprastas sprendimas yra automatizuotai valdomas namų temperatūros palaikymas. Ryte išvykstant šildymas ar vėsinimas išjungiamas, o likus kelioms valandoms iki grįžimo – įjungiamas”, – šiandien jau plačiai diegiamą technologiją pristato jungiklių ir protingų namų sistemų centro „Jung Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.
Išmaniosios technologijos tapo standartu
R. Skurdenis pastebi, kad vienas iš kriterijų, kodėl vis daugiau lietuvių renkasi protingus namus, yra ne tik tokių sistemų unikalumas. Ne mažiau svarbus aspektas – individualių savininko poreikių atitikimas. „Žmogui patogu – jis gali laisvai valdyti namą, susikurti savo aplinką pagal poreikius. Savininkas neturi taikytis prie namo, vyksta atvirkštinis procesas, kai namas paklūsta žmogaus poreikiams”, – teigia R. Skurdenis. Paprastas pavyzdys – žaliuzių bei šviesų valdymas išmaniuoju telefonu. Nustačius laiką, kuomet namo gyventojai keliasi ryte, galima užprogramuoti žaliuzes taip, kad jos automatiškai atsitrauktų, įleisdamos saulės šviesą į patalpą. Žiemą tokia pati funkcija gali būti pritaikyta dirbtiniam namų apšvietimui, kuris palaipsniui papildo natūralų ir 100 proc. įsijungia tik visiškai sutemus.
Naujiena virtuvėje – išmanusis šaldytuvas
Viena didžiausių naujovių pasaulio rinkoje – išmanieji šaldytuvai. Juose įdiegtos įvairios funkcijos, kurios išmaniajame telefone leidžia stebėti šaldytuve laikomus produktus, įspėja apie greitai pasibaigsiantį jų galiojimo terminą.
Šaldytuvas yra sujungtas su belaidžiu ryšiu, todėl jo ekranas gali pasitarnauti ir receptų paieškoms. O kelis kartus stuktelėjus į jutiklinį ekraną, jis gali pasikeisti į nedidelį langą, per kurį galima matyti šaldytuvo vidų, nepravėrus jo durų. Vis dėlto šis prietaisas nėra atsakingas vien tik už maisto produktus namuose.
Šaldytuvas pasitarnauja ir kaip muzikos klausymo įrenginys ar papildomas ekranas filmui, kol virtuvėje gaminama, ar netgi galima siųsti pranešimus šeimos nariams. Lietuvoje tokių šaldytuvų kol kas nėra, tačiau neabejojama, kad tai taps itin populiaria preke.
Protingas namas: kas laukia ateityje?
Kalbėdamas apie namų technologijų ateitį, R. Skurdenis prognozuoja dar spartesnį vystymąsi. „Daugeliui jau yra žinomi dulkių-siurbliai robotai. Ateityje tikrai išvysime jų patobulinimus – jau dabar yra konstruojami rankas turintys robotai, galintys ne tik siurbti, bet ir pakelti tam tikrus daiktus ir taip tvarkyti namų aplinką. Galbūt po kurio laiko tokie robotai jūsų svečiams jau patieks ir gėrimus ar maistą. Žinoma, tobulės ir viską apjungiančios sistemos, todėl atsiras dar daugiau galimybių atskirus įrenginius integruoti į protingo namo sistemą visas namuose esančias technologijas valdyti per išmanųjį telefoną, taip pat visa tai kontroliuoti balsu lietuvių kalba”,– apie ateities namų technologijas kalba „Jung Vilnius“ vadovas R. Skurdenis.
Viena labiausiai laukiamų inovacijų, kuri galės atlikti tyrimus ir pasitarnauti sveikatai operatyviai identifikuojant įvairius sutrikimus – išmanusis tualetas. Jis ne tik turi šildantį paviršių ar automatiškai purškiantį oro gaiviklį, bet ir pagal šlapimą gali aptikti tam tikras ligas. Technologinėms naujovėms judant tokiu tempu, išmanieji prietaisai greitai taps ne tik patogumo, bet ir kokybiško bei sveiko gyvenimo palydovais.