gallery

Portugalija – didysis turas

Douro slėnis- Viseu- Koimbra – Nazarė – Fatima

(I dalis)

Dalinamės įspūdžių kupinu maršrutu iš 15 dienų kelionės po Portugaliją. Duoro upės regionas yra vienas įdomiausių Šiaurės Portugalijoje. Norintys pamatyti tikrąją Portugaliją,  renkasi būtent jį, o ne Pietinę Algarvę su garsiaisiais paplūdimiais.

 

1 diena: iš Porto į Douro slėnį

Pirmasis kelionės taškas – Porto, iš kurio oro uosto pasiėmę automobilį keliaujame toliau link Douro upės. Veržliai skindamasi kelią į Atlanto vendenyną upė, suformavo įspūdingą kraštovaizdį: kalvų įrėmintus slėnius, kur užstringa net žemi debesys, pasislėpusias vilas su vynuogynais, kurių derlius leidžia klestėti „žaliojo vyno“ (baltojo „vino verde“ ) ir tikrojo porto gamintojams.

Pirmą dieną apsistojame vienoje iš agroturizmo vilų („Quinta de Bouca“), kurių Douro pakrantėje ypač gausu. Daugelyje kaimo turizmo sodybų gaminamas vietinis vynas arba sidras, tad prieš pasirenkant nakvynės vietą, galite pasidomėti, kuo būsite pavaišinti atvykę.

Pakeliui iš Porto verta sustoti Amarantės miestelyje, kurio gyvenimas verda ant Tamega upės. Virš jos miesto centre dunkso šventajam Goncalui dedikuotas viduramžiais statytas tiltas, kuris veda tiesiai į šio šventojo vardu pavadintą bažnyčią.

Amarantė, Portugalija
Į Amarantės miesto senamiestį veda viduramžiais staytas tiltas

Amarantės miestelyje gyvenimas verda ant ar šalia upės: pakrantėse medžių pavėsyje supasi valtys, ant krantų nusėdę namai su balkonais virš vandens, o juose – įkurtais mažais restoranėliais.

Pasivaikščiojus siaurutėmis miesto gatvelėmis, galima stabtelėti kavos puodeliui ar pietums kavinėje su puikiais vaizdais. Amarantėje yra restoranų, apdovanotų Michelin žvaigždutėmis ar visai paprastų, kaip pavyzdžiui, „Lusitana“, įsikūrusiame name su balkonėliu virš upės. Čia vieną pietų porciją vos įveiksite dviese.

2 diena- Douro upė

Vynuogynai driekiasi net stačiose Douro pakrantėse
Vynuogynai driekiasi net stačiose Douro pakrantėse

Douro upės regionas yra vienas įdomiausių Šiaurės Portugalijoje. Norintys pamatyti tikrąją Portugaliją,  renkasi būtent jį, o ne Pietinę Algarvę su garsiaisiais paplūdimiais.

Natūralios gamtos kraštovaizdį Portugalijoje geriausiai galima pažinti keliaujant Douro upe jachta. Tačiau tie, kas neturi kapitono licencijos, gali pamatyti šį įspūdingą regioną keliaudami traukiniu ir nuomotu laivu. Geležinkelis, kuriuo traukiniai rieda nuo pat Porto palei Douro upę, pastatytas beveik prieš 130 metų.

 

 

Planuojant savo maršrutą, galima pasirinkti kelionę traukiniu taip, kad dalį kelio įveiktumėte geležinkeliu, o išlipę, pavyzdžiui, Pinhão stotyje, savo pažintį su įspūdingu vyndarių regionu pratęstumėte laivu.

Kelionė laivu Douro upe
Kelionė laivu Douro upe

Būtent šiame miestelyje Pinhão, kur geležinkelis svarbus tik vyno gamintojams, yra ir uostas, iš kurio galima leistis į valandos ar trijų ekskursiją pasirinktu laivu: nuo didžiulių pramoginių laivų iki nedidelių

Vienintelis prabangus viešbutis Pinhao
Vienintelis prabangus viešbutis Pinhao

medinių tipinių upės valčių.

Tokia kelionė kombinuotu transportu po Douro regioną užtruks beveik visą dieną.

Po pasiplaukiojimo laivu teks traukiniu grįžti į tą tašką, iš kurio išvyksite ryte, nebent nutarsite pasilikti nakvynei Pinhão miestelyje, turinčiame vieną prabangų viešbutį ant upės kranto.

 

 

 

3 diena: Lamego – Viseu

Lamego bažnyčia su 600 pakopų granito laiptais
Lamego bažnyčia su 600 pakopų granito laiptais

Douro pakrantėse įsikūrusius miestelius dar galima matyti pakeliui į Lamego miestą, keliaujant siaurais kalnuotais keliukais, kurie galiausiai atveda į jaukų barokinį miestelį, su dviejomis viena į kitą žiūrinčimos kalvomis.

Ant vienos tebestovi XII -XII a. statyta pilis, iš kurios bokšto atsiveria įspūdingas vaizdas, dėl kurio čia ir verta užlipti.

Tai barokinio stiliaus bažnyčia Nossa Senhora dos Remédios, į kurią veda 600 pakopų granito laiptai, nusidriekę nuo kalno papėdės iki pat višūnėje stovinčios šventovės. Ši bažnyčia tapo ne tik piligrimų, bet ir turistų traukos centru.

 

Viseu katedra
Viseu katedra

 

Viseu miestas laikomas vienu saugiausiu visoje Portugalijoje. Nors jo priemiesčiai gan plačiai išsidriekę slėnyje, kurio horizonte matyti aukščiausi šalies kalnai, miesto senamiestis – labai kompaktiškas ir be katedros bei priešais ją esančios rokoko stiliaus bažnyčios neturi daugiau svarbių turistinių lankytinų objektų. Nepaisant to, Viseu patogu apsistoti vienai ar dviems nakvynėms ir iš čia aplankyti netoliese esančius miestelius.

Viena įdomesnių nakvynės vietų Viseu – Katedros pašonėje įkurtas viešbutis „Casa de Se“. Čia kadaise buvo vienos turtingos miestelio šeimos namai. Viešbutyje išlaikytas autentiškas prabangus stilius, o kiekvienas kambarys pavadintas miesto žymių žmonių vardais, apstatytas antikvariniais baldais (kurių net galima įsigyti, jei patiks) ir įspūdingo dydžio, patogiomis lovomis.

Beje, viešbutyje gaminamos ir gardžios uogienės, kurių galima nusipirkti ir paragauti su šviežiais pyragais per pusryčius.

Pažinti Viseu užtenka pusdienio, rytą geriau skirti įspūdingai kelionei į Bucaca Nacionalinį parką, esantį maždaug už valandos kelio.

Bucaca – paslaptinga ir magiška, šimtamečiais medžiais apaugusi vieta, kurią nuo VI a. ėmė kurti vienuoliai. Didžiuliame natūraliame parke, į kurį ilgą laiką buvo uždrausta įkelti koją moterims, vienuoliai pasodino gausybę įvairių medžių, atsigabentų iš įvairių šalių, įrengė takelius, koplytėles, žyminčias kryžiaus kelią.

Bucacao rumai_viesbutis
Buvusi karališka vila šiandien virto prabangiausiu Portugalijos viešbučiu
Bucaco vienuolyno miškai
Vienuolyių statytas koplyčias bandro pasiglemžti gamta

Vėliau, kai ši vieta iš vienuolių buvo atimta, parko centre buvo pastatyti įspūdingi karalių medžioklės rūmai, kuriose dabar veikia vienas prabangiausių šalies viešbučių. Anot gandų, jame slapta lankydavosi Karaliaus Karloso sūnus Manuelis II su viena Prancūzijos aktore, o II pasaulinio karo metais čia rinkdavosi šnipai. Prabangus viešbutis garsėja ne tik ypatingais apgyvendinimo patogumais, bet ir itin gurmaniška virtuve. Apsistoti čia kainuoja apie 150 Eur nakčiai (ne sezono metu galima ir už maždaug 80 Eur).

4 diena: Koimbra – Batalha – Nazare

Koimbra – tai miestas, kur gimė šeši Portugalijos karaliai ir kur įkurtas seniausias šalies universitetas (vienas seniausių ir visame pasaulyje). Miestą įkūrė romėnai, vėliau jis atiteko į maurų rankas, dar vėliau buvo užkovotas ispanų. Portugalijos karalius Enrikė 1139 m. iš Guimaraes perkėlė sostinę į Koimbrą, kuria ji išliko 1256 m.

Koimbros universitetas
Koimbra garsėja savo vienu seniausiu pasaulyje universitetu..

 

Koimbra
ir kavine bažnyčioje

Koimbroje verta pamatyti 1537 m. įkurtą universitetą, kur buvo studijuojama teologija, medicina ir teisė iki XVII a. pab. Šiandien Koimbra – vienas gyviausių ir daug jaunimo pritraukiantis miestas. Todėl išsinuomoti apartamentus dienai ar keletui šiame mieste gana sudėtinga, nes daugumą jų yra „okupavę“ studentai. Tačiau net sustojus mieste pusdieniui, galima pamatyti įspūdingiausias jo vietas.

Koimbra kavione bažnyčioje
Kavinė bažnyčioje , Koimbra

 

Besidairant po miestą išgerti kavos ar bent jau „įkišti nosį“ verta į vieną įspūdingiausių miesto kavinių, įkurtą Santa Cruz bažnyčios patalpose.

Keliaujantiems su vaikais gali būti įdomu stabtelėti miniatūrų muziejuje (Portugal dos Pequenitos), kur daugybę garsių šalies statinių galima pamatyti kaip Guliveriui nykštukų šalyje: sumažinto dydžio. Tiesa, šis malonumas ne toks jau ir pigus (trijų asmenų šeimai kainuos apie 25 Eur).

 

 

Batalha miestas visai nedidukas, tačiau vienintelis čia didelis ir tikrai vertas dėmesio objektas  – tai įspūdinga gotikinio stiliaus katedra ir vienuolynas, įtraukti į UNESCO paveldo sąrašą. Tai viena įsimintiniausių lankytų vietų Portugalijoje. Katedra ir vienuolyno ansamblis buvo statomas 200 metų, tačiau dalis jos bokštų taip ir liko nebaigti. Gotikinis paminklas buvo skirtas pažymėti Portugalijos pergalei prieš Ispaniją 1385 m., po kurios iš esmės ir susikūrė Portugalija.

Batalha vienuolynas
Batalha gorikinis vienuolyno ir 

Priešais katedrą pastatytas milžiniško dydžio paminklas generolui, laimėjusiam mūšį, geriausiam to meto karo strategui, kuris tuo metu, kai nekariaudavo buvo paprastas cisteriečių vienuolis. Po 600 m. šį žmogų popiežius paskelbė šventuoju.

Batalha katedra
katedros ansamblis
Nazare
Nazare smėlėta pakrantė ir žavūs namukai

 

Nazare – tai vieta, kurią verta pasirinkti nakvynei, jei keliausite „low season“ metu. Iš pirmo žvilgsnio miestelis primena Palangą – tik gal kiek kompaktiškesnę ir autentiškesnę: čia vietinės moterys dėvi tradicinius rūbus (bet vis viena siūlo išsimnuomoti kambarį praeiviams), gatvėse neskamba garsi muzika, o vandenyno bangų, besiplakančių aukštomis bangomis į krantą, mūšą girdėsite net gyvendami miesto centre (kokioje trečioje juostoje nuo jūros).

Šis miestas Portugalijoje ne vienintelis, kurį į dvi dalis padalija aukšta uola. Į jos viršūnėje esančią miestelio dalį galima pasikelti funikulieriumi – ypač nuostbūs vaizdai iš viršaus leidžiantis saulei ir įsižiebiant žiburiams namuose uolos papėdėje.

5 diena: Fatima

Nuo Nazare iki Fatimos maždaug valanda kelio, kurį galima pasirinkti: autostrada ar vietiniais keliukais. Pastarasis variantas tinka neskubantiems. Važiuodami siauru keliuku, vedančiu per vietos kaimus, sutiksite minias į Fatimą traukiančių piligrimų.

Fatima sukelia dvejopus jausmus – tai vieta, į kurią keliauja besitikintys stebuklo. Tiek daug skaumso ir ašarų, ėjimo keliais lietaus nulytu asfaltu vienus gali sukrėsti, kitiems – sukelti atstūmimo reakciją. Įspūdingų vaizdų Fatimoje nesitikėkite – į ją plūstantys žmonės ir yra tas reginys, kuris palieka įspūdį.

Fatimos bažnyčia
Fatimos bažnyčia
Paminklas popieziui Jonui Pauliui Fatimoje
Paminklas popiežiui Jonui Pauliui II 

Vietoje, kur 1917 m. vaikams apsireiškė Marija, neliko nieko autentiško. Tikėjimo galia Fatimą iš paprastos pievos, kurioje piemenukai kadaise ganė avis, pavertė tikru religijos pramonės miestu su galybe viešbučių, kavinių, parduotuvių bei infrastruktūra, pritaikyta šimtams tūkstančių tikinčiųjų. Ypač didelės minios čia suplūsta dukart per metus, kai minimos apsireiškimų metinės (gegužės ir spalio mėnesiais).

Fatima, Mergelės Marijos skulptūra
Mergelės Marijos karūnoja saugoma į popiežių pasikėsinusi žudiko kulka

 

Šiuo metu miesto katedroje vykdomas remontas ir į ją nėra galimybės patekti. Tikintiesiems mišias kunigai laiko atviroje milžiniškoje atviroje koplyčioje, pastatytoje toje vietoje, kur trims piemenukams apsireiškė Marija ir perdavė tris pranašystes.

Trečioji pranašystė skelbė pasikėsinimą į popiežių Joną Paulių II. Būtent šioje kolyčioje esančioje šv. Mergelės Marijos karūnoje saugoma iš popiežiaus išimta žudiko kulka.