gallery

Paprasti būdai, kaip pasidauginti mėgstamų augalų

Gėlės ir dekoratyviniai augalai tampa prabangos preke – apsodinti visą gėlyną rožėmis, levandomis, begonijomis, rododendrais ar kitais augalais gali pareikalauti nemažų investicijų. Užsiauginti ir pasidauginti mėgstamų augalų galima ir pačiam. Tereikia šiek tiek laiko, kantrybės ir noro eksperimentuoti.

Begonijos daigai iš lapo

Jei nusipirkote gražią žydinčią begoniją, iš jos lapų galite užsiauginti jos „vaikų“. Kaip tai padaryti?
Nuskinkite keletą nepažeistų, sveikų augalo lapų ir įsmeikite juos į drėgną kompostinę žemę. Kad naujas augalas greičiau išleistų šaknis, galima naudoti šaknijimąsi skatinančias priemones. Svarbiausia, ką tik į žemę įsmeigtus lapelius apsaugoti nuo išdžiuvimo, tad geriausia juos pridengti „stogeliu“ iš nukirpto skaidraus plastikinio butelio, arba daiginti augalus specialiame mini šiltnamyje.

Begonijų padauginti galima ir iš augalo stiebelių – juos reikėtų pamerkti mažame stikliniame indelyje (tai svarbu, nes vandenyje stiebelis išleis šaknijimo fermentų – kuo mažiau bus vandens, tuo greičiau ji išleis naujas šaknis). Pasirodžius pirmosioms šaknims, augalo daigelius galima persodinti į vazonėlius.

levandų dauginimasLevandos – iš stiebelių

Iš vieno levandos krūmelio galima užsiveisti nemenką plantaciją. Daiginimui tinka ir naujai išleistos levandų šakelės ir jau sumedėjusios. Aštriu peiliu nupjaukite maždaug 6-15 cm ilgio stiebelius, pašalinkite nuo apačios lapus ir pamirkykite stiebų galus šaknijimąsi skatinančioje priemonėje. Taip paruoštus augalo stiebelius įbedame į vazonėlį su drėgnu substatu maždaug 2 cm gylyje ir uždengiame polietileno maišeliu, kad augalui sudarytume šiltnamio sąlygas.

Jaunos levandų šakelės išleidžia šaknis per maždaug 2-4 savaites, sumedėjusios gali šaknytis ir ilgiau.

Tokiu būdu galima iš stiebelių užsiauginti ir kitų daugiamečių augalų:
sausmedį – tam tinka dvimetės šakelės,
hortenzijų – šakelės turi būti be žiedų, paliekami du lapai, jų viršūnės gali būti pakerpamos,
rododendrų – galima užsiauginti ir iš naujų šakelių, ir iš sumedėjusių. Tačiau pirmuoju atveju, dažniau pasitaiko grybelinių ligų pavojus. Be to, rododendrams dauginti palankesnis ruduo.
Iš stiebelių galima užsiauginti fuksijų, rozmarinų, gardenijų, azalijų, magnolijų ir kitų kiemo bei kambarinių augalų.

Šakeles dauginimui geriausia nupjauti rytais, kol augalai turi daugiausia drėgmės.

rožių dauginimasRožės daiginamos bulvėse

Mėgstamų rožių krūmų taip pat galima pasidauginti ne tik skiepijant, bet ir iš stiebų. Maždaug 10 cm ilgio rožių stiebelius, pašalinus nuo jų lapus, galima įsmeigti į bulvę ir užkasti kompostinėje žemėje. Nuo išdžiuvimo daigą reikėtų pridengti (pavyzdžiui, plastmasine stikline, ar nupjautu plastiko buteliu).

 

Daigus reikėtų nuolat stebėti, ar neįsimetė grybelinė liga ar kiti kenkėjai, o taip pat nepamišti palaistyti.