gallery

Natūralių samanų dekoras – karščiausia interjero dizaino tendencija

Ekologiška ir visuomet žalia samanų paklotė iš miško atkeliauja į namų interjerus. Smanomis ir kerpėmis dekoruotos sienos, lubos, pertvaros ar baldai tampa nauja interjero dizaino tendencija.

Samanos tai ne tik ekologiška, akį traukianti ir raminančiai veikianti interjero detalė, bet puikiomis garso izoliacijos, šilumą saugančiomis savybėmis pasižyminti medžiaga. Apdorotos specialia technologija, samanų sienelės nereikalauja papildomos priežiūros – nei laistymo, nei specialaus apšvietimo.

Prieš tūkstančius metų samanomis susidomėjo Dzen Budistų vienuoliai, kurie šiuos išskirtinius augalus, neturinčius šaknų, ėmė auginti ant akmenų, uolų meditacijai skirtuose kiemeliuose ir soduose. Vienuoliams šis augalas tapo harmonijos simboliu, padedančiu atsipalaiduoti ir susikaupti meditacijai.

Šiandien samanos tampa interjero detale ypač madinga JAV, Skandinavijoje, Italijoje. Samanų sienelėmis ar paveikslais puošiamos visuomeninės patalpos, tokios kaip viešbučiai, spa ir privatūs būstai.

samanų sienelė salone
Samanų sienelė salone prikausto žvilgsnį

Vieni pirmųjų samanas panaudoti unikaliems paveikslams, kaip alternatyvą vertikaliems sodams, sugalvojo du amerikiečių dizaineriai. Dizaino specialistų sukurti darbai, nereikalaujantys jokios priežiūros, sulaukė didelio susidomėjimo ir per pastaruosius kelerius metus samanų menas tapo nauja interjero dizaino mada. Specialistų skaičiavimu, samanų paveikslai kainuoja apie 40-50 proc. mažiau nei vertikalūs sodai, kuriais pastaruoju metu taip pat tapo itin populiaru puošti interjerus.

Kerpės ir samanos, naudojamos dekoravimui eksportuojamos iš Švedijos ir Norvegijos. Apdorotos skysto glicerino vonelėje samanos tarsi užkonservuojamos. Šio taip vadinamo stabilizavimo proceso metu, natūralūs augalo skysčiai pakeičiami stabilizuojančiomis medžiagomis.

samanos valo patalpų orą
Samanos valo patalpų orą

Taip apdorotos samanos išlaiko savo natūralų grožį, formą bei spalvą ir gali būti klijuojamos prie specialios konstrukcijos, kurias lengva pritvirtinti prie norimo paviršiaus interjere. Visas darbas atliekamas rankomis, todėl samanų kilimai – gana brangi interjero detalė. Pavyzdžiui, Lietuvoje vienos kompanijos parduodamos 1 m x 60 cm dydžio samanų plokštės kainuoja daugiau nei 400 EUR.

Skandinavijos kompanijos „Scandi Moss“ atlikto tyrimo metu, nustatyta, jog samanų sienelė per 30 min kambaryje sugeria 50 proc. kvapų. Šių augalų instaliacijos ypač tinkamos vaikų bei vonios kambariuose ar virtuvėse, nes veikia ne tik kaip dezodorantai, sugeriantys kvapus, bet ir grynina, valo orą.

Tam, kad samanų dekoracijos išliktų gražios kuo ilgiau, reikia pasirūpinti, kad patalpose nebūtų didesnė kaip 80 proc. ir ne mažesnė kaip 5 proc. drėgmė. Dulkes nuo šių meno kūrinių geriausia nusiurbti švelniu dulkių siurblio režimu.