Metų žaislas: LEGO BOOST
„Mama, ką reiškia „skaitmeninis?“, – anądien klausia manęs 9-metė dukra. Prisipažinsiu, kad papasakoti savo vaikui, kaip duomenys paverčiami vienetų ir nulių skaitmenų eilutėmis – ne pati lengviausia užduotis. Ko gero daugeliui tėvų, kurie nėra IT specialistai, atsakyti į smalsaus pradinuko klausimus apie kodavimą, programavimą, skaitmeninimą ar daiktų internetą tektų gerokai pasukti galvą. Bet galbūt, paprasčiausias būdas rasti atsakymus į šiuos sudėtingus klausimus …tiesiog žaidžiant?
Žaislas, mokantis kodavimo pradmenų
Yra žaislų, kurie patrauklia žaidimo forma gali padėti suprasti skaitmeninį pasaulį ne tik vaikams, bet ir tėvams, kuriems programavimas – tebėra terra incognita. Kurti, konstruoti, programuoti ir priversti savo kūrinius judėti, kalbėti ir net krėsti pokštus – tokią galimybę suteikia žinomo žaislų gamintojo LEGO naujas rinkinys LEGO BOOST, skirtas vaikams nuo 7 m.
Šis programuojamas LEGO BOOST kūrybinės įrankių dėžės rinkinys šiemet JAV buvo paskelbtas metų žaislu. Neabejotinai, apie tokią dovaną svajoja kiekvienas vaikas. Kuris gi nenorėtų susikurti savo draugą robotą, ar mielą namų augintinį, kuris vykdytų visus šeimininko nurodymus ir būtų geriausių žaidimų draugu?
Kaip tai veikia?
LEGO BOOST rinkinyje yra motorizuotas šakotuvas, papildomas variklis, spalvų bei atstumo jutiklis, specialus žaidimo kilimėlis ir daugiau nei 840 LEGO kaladėlių. Iš jų galima sukurti net 5 skirtingus modelius: kalbantį ir judantį robotą Vernie, visureigį, gitarą, mini LEGO gamybos liniją ir mielą katiną Frankie, kuris murkia ir judina uodegą.
Papildomai šiam rinkiniui reikalingos 6 AAA baterijos ir išmanusis įrenginys – mobilusis telefonas, planšetinis ar nešiojamas kompiuteris – kuris, suprantama, į rinkinį neįeina.
Visus kūrybos, konstravimo ir programavimo darbus padeda atlikti nemokama LEGO BOOST programėlė, kurią reikia atsisiųsti į savo išmanųjį įrenginį. Nenustebkite, jei dar tik įpusėjus roboto konstravimą, jis atgis, ims kalbėti ir paklaus, kuo jūs vardu. Tai, ko gero, pirmasis žaislas pasaulyje, kuris paprašys jį sukonstruoti iki galo!
Konstruojant ir programuojant savo pirmuosius robotus, vaikams gali prireikti ir tėvų pagalbos: atsisiunčiant programėlę, sekant konstravimo instrukciją ar atliekant pirmuosius programavimo žingsnius. Rinkinyje visos detalės supakuotos į atskirus sunumeruotus maišelius – tai palengvina konstravimą.
Skirtingai nei kitų LEGO rinkinių, šio instrukcija pateikiama LEGO BOOST programėlėje. Vos ją atsisiuntus, ji iš karto pasiūlys pradėti darbą – beliks tik sekti ir vykdyti nurodymus. Pirmiausia teks surinkti pradžios transporto priemonę, į motorizuoto šakotuvo bloką įdėti baterijas, primontuoti ratus, judesio jutiklį, nuspausti žalią įjungimo mygtuką ir stebėti, kaip robotas sujungiamas su išmaniuoju įrenginiu (naudojant Blootooth ryšį) ir atlieka pirmuosius judesius. Toliau laukia keletas valandų kruopštaus konstravimo vieno iš 5 pasirinktų modelių. Ko gero įdomiausia bus pradėti nuo šio rinkinio flagmano – roboto Vernie.
Ko galima išmokti ir išmokyti robotą?
Sukonstravus pirmąjį modelį – robotą Vernie, prasideda tikrasis smagumas, t. y., jo programavimas ir linksmi žaidimai. LEGO BOOST programėlė su intuityvia bei piktogramomis valdoma programavimo sąsaja siūlo aibę įdomių užduočių, sukurtų kiekvienam modeliui. Vaikai jungdami programavimo blokus tarsi LEGO kaladėles greitai išmoks programuoti ir valdyti savo modelių veiksmus bei elgesį: priversti robotą dainuoti, šaudyti į taikinį, šokti ar žaisti gaudynių.
Su papildomais priedais, tokiais kaip ūsai, akiniai nuo saulės, peteliškė, mikrofonas, policininko atributai, robotą Vernie galima paversti skirtingais personažais, todėl žaidimas tikrai nebus nuobodus. Tapęs policininku, robotas paprašys parodyti tapatybės dokumentus. Robotą galima paversti kaubojumi, kuris ieškos taikinio ir vaikui suplojus rankomis, į garso pusę iššaus iš šaudyklės.
Robotą Vernie galima išmokyti net krėsti pokštus ar paversti vaikų grupės žaidimų vedėju – vienam vaikui tereikės jį valdyti išmaniuoju įrenginiu tarsi nuotoliniu pultu. Įrašius balsus, robotas gali dainuoti su vaikais jų mėgstamas dainas, šokti, o vaikui suplojus – apsisukti. Tikrai visi juoksitės, kai Vernie iškels pirštą ir pasigirs perdimo garsas.
Visus roboto veiksmus galima valdyti išmaniajame įrenginyje jungiant skirtingų spalvų kodavimo blokus: žalios spalvos – skirti judesiams koduoti, mėlyni – veiksmui, violetiniai –
kalbėjimo funkcijai (kurią palaiko išmanaus įrenginio garsiakalbis ir mikrofonas). Išmaniojoje programėlėje yra daugiau kaip 60 įvairių užduočių, tad vaikams tikrai neprirūks veiklos besimokant ir lavinant programavimo įgūdžius.
Tuo labiau, kad šį rinkinį galima perkonstruoti į dar 4 modelius: mielą namų augintinį katinėlį Frankie, kuris murkia ir kniaukia. Geriau jau netampyti jo už uodegos, nes pamatysit, ką jis darys supykęs. Dainuoti ir groti mėgstantiems vaikams patiks sukonstruoti gitarą, su kuria galima kurti muziką. Technikos mėgėjams patiks kurti ir programuoti galingą keturratį ar automatizuotą gamybos liniją „Auto builder“, kuri gamina LEGO statinius. Tai bus tikras mažytis LEGO fabrikėlis namuose.
Šis rinkinys – puikus žaislas vaikams, padedantis lavinti programavimo įgūdžius, be kurių šiuolaikiniame pasaulyje jau neįmanoma apsieiti. Žaidimas skatina mąstymą – programuodami roboto veiksmus, vaikai mokosi strategiškai planuoti, kokia seka kokius veiksmus turės atlikti robotas. Ir be abejo, šis žaislas lavina vaizduotę ir kūrybiškumą – neabejotinai mažieji kūrėjai šiam žaislui sugalvos dar daugiau įdomių funkcijų, kurių nėra instrukcijose.
Įdomu: Kas nutiks, jei susitiks du LEGO BOOST robotai? Tarkim, jei ateisite su šiuo rinkiniu pas draugą, kuris taip pat turi LEGO BOOST – žaidimo galimybės taps neribotos. Be to, su LEGO BOOST programėle vaikai gali suteikti gyvybės net ir kitiems savo LEGO rinkiniams, pavyzdžiui, valdyti ir vairuoti „LEGO® City“ 60194 Arkties žvalgybinį sunkvežimį nuotoliniu būdu arba valdyti LEGO® NINJAGO® 70652 „Stormbringer“ drakoną ir atlikti daugiau įdomių funkcijų.
Įdomių žaidimo idėjų galima visuomet atrasti LEGO interneto svetainėje.
Svarbu: pasitikrinti, su kokiais išmaniais įrenginiais galima naudotis LEGO BOOST programėle galima čia: LEGO.com/devicecheck. Programėlė reguliariai papildoma naujais iššūkiais ir programavimo galimybėmis, tad šis lavinantis žaislas tarnaus vaikams ne vienerius metus.
Ir dar – pasirūpinkite šiam žaislui laikyti atskira dėže, kad rinkinio detalės nesusipainiotų su kitomis LEGO kaladėlėmis.