gallery

Lauko baldai: kaip juos išsirinkti ir prižiūrėti?

Vienas didžiausių vasaros malonumų – mėgautis geru oru ir ilgais vakaras jaukioje namų terasoje, balkone ar sodo kiemelyje. Kaip susikurti jaukią aplinką, kur būtų patogu ir gera leisti laiką su šeima ar draugais? Kaip iš gausybės lauko baldų pasiūlymų išsirinkti tai, kas labiausiai tiktų jūsų kiemo ar balkono erdvei, kaip priežiūrėti skirtingus lauko baldus pataria berrybaldai.lt dizainerė Jūratė Putytė.

Erdvės planavimas

Pirmasis žingsnis, palakt dizainerės, erdvės planavimas. Apgalvokite, kaip planuojate išnaudoti turimą erdvę: ar planuojate joje valgyti, ar tik ilsėtis ir prioritetą teikiate saulės vonioms? O gal turite pakankamai didelę erdvę ir galite suderinti viską?

Žinodami reikiamų baldų paskirtį išmatuokite, kokią dalį terasos ar kiemo jiems skirsite. Dar geriau – nusipieškite planą ant popieriaus, taip aiškiau matysite erdvę ir lengviau suplanuosite jos išdėstymą. Svarbu pernelyg neapkrauti erdvės baldais, palikti vietos augalams, kitiems akcentams ar aksesuarams, padėsiantiems susikurti jaukią aplinką.

Lauko baldų tipo pasirinkimas

Atsakę sau į prieš tai užduotus klausimus jau galėsite nuspręsti, kokių konkrečiai lauko baldų norite: sofos, viso baldų komplekto, lauko pavėsinės, paplūdimio gultų ar kt.
Lauko valgomajam rekomenduojama rinktis tvirtus, lengvai valomus baldus.

Jeigu perkate paplūdimio gultus, pagalvokite, ar greta jų neprireiks mažo lauko staliuko. Juk visada patogiau, kai yra kur pasidėti daiktus. Jeigu baldus laikysite atviroje ir saulėtoje vietoje, galbūt reikėtų apsvarstyti skėčio nuo saulės ar lauko pavėsinės įsigijimą. Beje, ši galėtų padėti apsisaugoti ir nuo vėjų, uodų bei kt.

Planuodami erdvės ir baldų išdėstymą nepamirškite apgalvoti, kuriuo paros metu planuojate čia praleisti daugiausia laiko, iš kurios pusės tuo metu šviečia saulė.

Lauko baldų medžiagos

Lauko baldai turi ne tik derėti bendroje aplinkoje, būti stilingi, bet taip pat praktiški ir ilgaamžiai. J. Putytės teigimu, skiriasi medžiagų, iš kurių gaminami lauko baldai, atsparumas saulei, kitiems aplinkos veiksniams, taip pat patogumas. Populiariausi jau ne pirmą sezoną yra pinti lauko baldai iš ratano.

Sintetinio ratano baldai - atsparūs aplinkos poveikiui
Sintetinio ratano baldai – atsparūs aplinkos poveikiui

Natūralaus pluošto lauko baldai gaminami išų ratano medžio (palmių rūšis) liaunų vytelių, tačiau jie itin jautrūs aplinkos poveikiui. Sintetinis ratanas buvo sukurtas specialiai lauko baldų gamybai, jis  ilgaamžis ir itin atsparus aplinkos veiksniams (UV spinduliams, šalčiui, drėgmei ir kt.). Iš ratano gaminami patys įvairiausi, skirtingų tekstūrų baldai (tiek lauko stalai, sofos, kėdės, gultai, supami krėslai ir kt.), jie gana tvirti, patogūs, greit neįkaista ar nesušąla. Tai – vienas praktiškiausių pasirinkimų Lietuvos klimatui.

 

Aliuminio konstrukcijų lauko stalai, kėdės, skėčiai, pavėsinės taip pat pasižymi ilgaamžiškumu, atsparumu aplinkos poveikiui, yra lengvi. Dėl atsparumo rūdims lauko baldai iš aliuminio taip pat puikiai tinka Lietuvos klimatui.

Mediniai lauko baldai

 

 

Medis vertinamas dėl natūralumo,  šiltumo ir puikaus derėjimo prie tradicinio interjero, aplinkos. Mediniai lauko baldai yra mažiau atsparūs aplinkos poveikiui – juos veikia saulės spinduliai, drėgmė, tad šiuos verčiau rinktis erdvėse su stogu (ar bent jau laikyti po stogu, kai baldai nenaudojami).
Metalas. Supami krėslai, lauko kėdės, stalai, pavėsinės ir kiti metaliniai lauko baldai – elegantiški, tvirti ir ilgaamžiai. Kaip ir aliuminis, – tai  šalta medžiaga, tad vėsiu oru ant jų sėdėti ne taip malonu. Tad vertėtų pasirūpinti pagalvėlėmis ir paminkštinimais.

Plastikas. Tai – pigiausia, bet mažiausiai patvari lauko baldų medžiaga. Plastikiniai baldai lengvi, nesunkiai transportuojami. Kokybe neprilygsta kitoms medžiagoms.

Tekstilenas – labai lengva, patvari ir lengva medžiaga, naudojama minkštoms lauko baldų konstrukcijoms (kombinuojant su metalu, aliuminiu ar medžiu). Medžiaga pagaminta iš plastiko, padengto poliesteriu; ji tvirta, atspari UV spinduliams, vandeniui. Dažniausiai tekstilenas naudojamas paplūdimio gultų, šezlongų gamyboje, taip pat lauko kėdėms, supamiems krėslams.

Lauko baldų priežiūra

Tam, kad pasirinktais lauko baldais galėtumėte džiaugtis ne vieną sezoną, svarbu tinkamai juos prižiūrėti. Idealu, jeigu baldus laikote pavėsinėje ar tiesiog po stogu, žiemai įnešate į sausą patalpą ar bent jau uždengiate nuo drėgmės. Svarbiausia – nesudėti baldų į krūvą ypač šlapių, nes jie gali imti pelyti. Taip pat reikėtų nepamiršti kelis kartus per sezoną baldus valyti – susikaupę ir įsigėrę nešvarumai gali pakenkti jų paviršiams. Lauko baldus valykite atsižvelgdami į tai, iš kokios medžiagos jie pagaminti.

Ratano baldai valomi specialiais dulkių valymui skirtais šepetėliais arba minkšta šluoste. Šio tipo baldų nerekomenduojama vilkti žeme ar pernelyg ilgai laikyti drėgnoje vietoje.

Aliuminio baldus plaukite šiltu vandeniu su muilu, nepamirškite gerai išdžiovinti.

Medinius baldus valykite specialiais medžiui skirtais valikliais arba vandeniu ir soda. Kas keletą metų, kai mediena susidėvi ar būna pažeista, ją rekomenduojama atnaujinti. Visų pirma, atidžiai nušveiskite visą paviršių, tada jį impregnuokite ir perdažykite ar perlakuokite. Medžio impregnavimas apsaugo nuo grybelių, pelėsių ir kitų medžiui kenksmingų mikroorganizmų.

Metalinius lauko baldus plaukite šiltu vandeniu su muilu, tada nepamirškite įtrinti aliejumi – taip suteiksite didesnį atsparumą drėgmei. Beje, jeigu metalinius baldus ištepėte (maistu, gėrimais ar bet kuo kitu) – nedelskite ir nuvalykite, priešingu atveju liks pastebimos dėmės.

Plastikiniai lauko baldai beveik nereikalauja priežiūros. Užtenka kelis kartus per metus (ar kai pastebite dulkes, nešvarumus) baldus nuvalyti drėgnu skudurėliu. Kitas tinkamas valymo būdas – nupurkšti vandeniu ir leisti patiems išdžiūti.
Tekstileną specialistai rekomenduoja valyti tiesiog šiltu vandeniu, muilu ir švelnia kempinėle. Neplaukite aukšto slėgį plovimo įrenginiais. Būtinai leiskite medžiagai išdžiūti!

Visumą kuriančios detalės

Terasos ar kiemo erdvės eksterjero kūrimas ne mažiau svarbus nei pačių namų interjeras.  Rinkitės prie bendros aplinkos derančius lauko baldus, o jaukumą sukurkite papildomomis detalėmis – vazoniniais ir kitais augalais, pagalvėlėmis, pledais, žvakidėmis ir kitomis smulkmenomis.
lauko baldaiTurintiems pavėsinę dizainerė pataria apsvarstyti galimybę papuošti ją lipančiais žydinčiais augalais, kurie dera prie visų stilių pavėsinių stiliui ir sukuria natūralų pavėsį.
Lauko baldai - sūpynėsNet jeigu išsirinkote vienspalvius, tamsius, neryškius baldus, būtent detalėmis galite suteikti jiems žaismingumo. Tam tinka  kilimėliai, pledai, spalvotos pagalvėlės… Svarbiausia, kad visos spalvos bei raštai sudarytų darnią visumą. Lempučių girliandos – iš tiesų puikus pasirinkimas norint sukurti išskirtinumo ir jaukumo poilsio zonai. Jeigu turite galimybę, terasoje ar netoli jos įrenkite židinį. Ugnis visada sukuria nepaprastą nuotaiką ir suteikia šilumos vėsiais vakarais.