gallery

Kinų Naujųjų sutikimas: tabu ir tradicijos sėkmei prisivilioti


Vasario 5 -ąją pagal kinų kalendorių prasideda Naujieji, Kiaulės metai. Kinams – tai labai didelė šventė, kuri vadinama pavasario festivaliu. Nors žiema dar tik įpusėjo, laikoma, kad šalčiausios dienos jau – praeity, o naujųjų metų sutikimas kinams – tai šventiškas ir linksmas artėjančio pavasario ir naujos pradžios pasveikinimas.

Naujuosius metus pagal Kinų kalendorių švenčia beveik penktadalis planetos gyventojų. Kasmet ši šventė vyksta skirtingą dieną, atsižvelgiantį mėnulio fazę, todėl ši data, panašiai kaip ir katalikų Velykos, išpuola tarp sausio 21 d. ir vasario 20 d.

Kinų Naujųjų metų tradicijos ir papročiaiKaip kinai švenčia naujuosius

Norėdami, kad nauji metai būtų sėkmingi ir fortūna plačiai šypsotųsi, kinai laikosi 10 naujamečių taisyklių ir papročių.

1. Nemini negatyvių žodžių

Manoma, kad naujųjų metų dieną ištarus blogus dalykus apibūdinančius žodžius, jie gali prilipti kaip neganda prie šeimos narių. Todėl kinai nemini visų žodžių, susijusių su mirtimi, ligomis, žudymu, skausmu, nelaimėmis, blogiu ir pan.

2. Saugosi, kad kas nesudužtų

Sudužę stiklo ar keramikos daiktai naujųjų metų dieną, pagal kinų tradicijas – bloga lemiantis ženklas, pranašaujantis klestėjimo baigtį, turto praradimą. Jei jau nutiko per šią svarbią šventę tokia nelaimė – kinai greitai surenka šukes ir susuka į raudoną popierių murmėdami ramybės ir taikos „burtažodžius“ : suì suì píng ān. Po naujųjų metų šventės šukes kinai išneša iš namų ir išmeta į upę ar ežerą,

3. Nesitvarko ir nieko nevalo

Diena prieš Pavasario festivalį kinams – namų tvarkymo ir valymo diena. Tikima, kad tai išvejamas iš namų visas blogis ir nesėkmės. Tačiau šventės dieną – bet koks valymas yra tabu, net išnešti šiukšles iš namų ar praustis po dušu – bloga lemiantis ženklas.

4. Nenaudoja aštrių daiktų

Kirpti žirklėmis ar naudotis peiliu ar kitu aštriu daiktu naujųjų metų dieną pagal kinų papročius – taip pat negalima, nes manoma, kad aštrūs daiktai gali patrumpinti ar nukirpti asmeninės sėkmės ir sveikatos giją. Naujųjų metų diena nuo senovės moterims būdavo visuotinė „išeiginė“, tad šią dieną Kinijoje nedirba dauguma kirpyklų ir grožio salonų.

5. Nelanko uošvės

Tradiciškai kinų šeimos po santuokos gyvena kartu. Nuotaka po vestuvių persikelia į jaunikio namus, kur ji ir sutinka Naujuosius metus.

Grįžimas į tėvų namus Naujųjų metų dieną reiškia, kad santuokoje esama problemų, o toks vizitas gali prišaukti nelaimę visai šeimai. Tradiciškai uošvės namų lankymas vyksta antrąją Naujųjų metų dieną.

6. Nereikalauja grąžinti skolos

Toks kinų paprotys – supratimo demonstravimas, suteikiantis galimybę visiems, net ir skolininkams, švęsti gražiausią metų šventę be rūpesčių. Manoma, kad reikalauti grąžinti skolą, o taip pat ir skolintis Naujų metų dieną – tai blogas ženklas, kuris abiem šalims atneš nesėkmę. Tačiau po Naujųjų metų, ši taisyklė nebegalioja.

7. Nepyksta ir neverkia

Pykti ir verkti Naujųjų metų dieną Kinijoje taip pat nepriimtina. Visus ginčus kinai stengiasi išspręsti taikiai. Nuo senų laikų kinams ši diena būdavo taikos diena, kurią būdavo stengiamasi užgesinti įsisenėjusius konfliktus tarp kaimynų ar priešų ir pradėti naujus metus sklandžiai ir taikiai.

8. Nevartoja vaistų

Naujųjų metų dieną kinai stengiasi nevartoti vaistų, tikėdami, kad tai padės jiems tapti sveikesniais ir ateinančiais metais.

9. Nesveikina su Naujaisiais gulinčio lovoje

Kinai nesveikina su Naujaisiais tų, kurie dar neatsikėlę iš lovos, nes tiki, jog užklupus su sveikinimu tebemiegantį žmogų, jis bus priverstas praleisti metus lovoje dažniau, nei norėtųsi. Todėl kinai Naujųjų metų dieną leidžia vieni kitiems gerai išsimiegoti ir tik kai visi žvalūs ir pailsėję pasitinka rytą, keičiasi naujamečiais palinkėjimais.

10. Nedovanoja tam tikrų dovanų

Per Naujuosius Kinijoje įprasta dovanoti dovanas. Populiariausia – pinigai įdėti į raudoną voką. Tačiau kai kurie daiktai – bloga lemiantys, pavyzdžiui, pačia blogiausia dovana kinai laiko laikrodį, kuris, primena, jog dovanos gavėjo laikas suskaičiuotas.