gallery

Kiek iš tiesų kainuoja robotas vejapjovė?

Beveik be jokio žmogaus įsikišimo sklypuose vejas prižiūrintys robotai vejapjovės tapo viena geidžiamiausių nuosavų namų savininkų technikos naujovių. Dar prieš kelerius metus robotai vejapjovės buvo naudingi, patogūs ir praktiški, bet gana brangūs pagalbininkai. Šiandien rinkoje jau yra pažangių ir gana nebrangių robotų vejapjovių modelių, į kuriuos padarytos investicijos atsiperka vos per kelerius metus.

„Teisingas roboto vejapjovės parinkimas – vienas svarbiausių dalykų. Mūsų praktika rodo, kad dauguma individualių namų savininkų turi apie 4-6 arus vejos, kurią reikia nuolat prižiūrėti. Kadangi Lietuva – nedidelių kalvelių ir lygumų kraštas, tai ir dauguma sklypų yra gana nesudėtingi – lygūs arba su gana nestačiais šlaitais, kurių nuolydis siekia ne daugiau kaip 40 proc.“, – sako „Husqvarna“ robotus vejapjoves Kauno rajone instaliuojantis UAB „Aplinkos priežiūros technika“ robotų vejapjovių specialistas Gvidas Pilipavičius ir skaičiuoja, kiek kainuoja robotas vejapjovė, jo instaliavimas ir išlaikymas dažniausiai pasitaikančiame sklype.

Didesnė tik pradinė investicija

Remiantis specialisto pateiktais parametrais, daugeliui lietuvių sklypų optimalus variantas – naujausias „Husqvarna“ roboto vejapjovės modelis „Automower® 305“, galintis prižiūrėti iki 6 arų vejos net ir sudėtingesniuose sklypuose. Toks robotas paprastai kainuoja 1199 eurus, tačiau šiuo metu jam taikoma akcija ir jį galima įsigyti už 1099 eurus. Pirkėjas dėžėje randa robotą, jo įkrovimo stotelę, maitinimo laidus ir atsarginį peiliukų komplektą.
Kad įsigytas robotas vejapjovė galėtų dirbti sklype, jį būtina instaliuoti, t. y. nutiesti darbo zoną žymintį kontūro kabelį, taip pat gido kabelį, kuris rodo kelią iki įkrovimo stotelės. Tai kainuoja papildomai, o kaina yra labai individuali – priklauso nuo vejos perimetro ilgio, sudėtingumo, t. y. ar daug vejos plote augalų, gėlynų ir kitų zonų, į kurias robotas vejapjovė neturėtų patekti.

„Roboto vejapjovės instaliavimo kaštai yra skaičiuojami už pakloto kabelio metrus. Jei vejos plotas yra apie 5 arus, yra kelios augalų salelės ir, pavyzdžiui, vaikų sūpynės, kurias taip pat rekomenduojame apjuosti, tai roboto vejapjovės instaliavimui reikiamos medžiagos kainuos apie 100 eurų, dar apie 160 eurų kainuos instaliavimo darbai“, – skaičiuoja bendrovės specialistas.


Dalis robotų vejapjovių savininkų renkasi robotus instaliuoti patys, kai kuriems jų tai padaryti pavyksta išties sėkmingai. „Nors dauguma pas mus įsigyjančių robotus vejapjoves, jų instaliavimą patiki mums, pasitaiko atveju, kai šiuos darbus žmonės daro patys. Jei reikia, mes juos pakonsultuojame, ir daliai jų tikrai pavyksta. Kiti susiduria su sunkumais, pavyzdžiui, kabelį pakloja netinkamu atstumu ar nepavyksta roboto programavimo darbai, ypač jei sklypas sudėtingesnis. Tokiu atveju būna, kad pabandę patys, žmonės kviečiasi mus“, – sako UAB „Aplinkos priežiūros technika“ specialistas.

Kaip atrodo roboto vejapjovės paruošimas darbui sklype

Pasak G. Pilipavičiaus, jei palygintume pradinę investiciją į robotą vejapjovę ir kokybišką įprastą vejapjovę, pamatytume, kad finansinis skirtumas ne toks ryškus, kaip daugelis galvoja, o roboto vejapjovės nauda ir patogumas – milžiniški. Specialistas skaičiuoja, kad patikima benzininė vejapjovė kainuoja apie 500–600 eurų.

„Pradinė investicija į robotą vejapjovę yra didesnė. Konkrečiai mūsų analizuojamu atveju tam, kad robotas vejapjovė dirbtų sklype, reikia investuoti bent 1200 eurų, jei 305 modelį įsigysite su nuolaida ir instaliacijos darbus atliksite patys. Tačiau vos tik pereisime į kitą etapą – vejos priežiūrą, pamatysime kiek nedaug kainuoja robotą vejapjovę „išlaikyti“, – tvirtina Gvidas.

Mažesnės išlaidos sezono metu

Robotas vejapjovė dirba savarankiškai, be žmogaus pagalbos, tačiau kad darbą atliktų kokybiškai, būtina reguliariai keisti peiliukus. Priklausomai nuo naudojamų peiliukų (standartiniai ar naujos kartos „Endurance“), jie keičiami kas 2–6 savaites.
„Peiliukų pakeitimas yra labai paprastas, užtrunka vos kelias minutes, todėl tam tikrai nereikia specialistų pagalbos. Taigi, kainuoja tik patys peiliukai – nesvarbu, kokius peiliukus naudosite, per sezoną jiems išleisite apie 50 eurų. Jei veją pjaunate benzinine vejapjove, peiliukams taip pat reikia priežiūros. Bent kartą per sezoną vejapjovės peiliukus turėtų pagaląsti specialistai. Ši paslauga kainuoja apie 10 eurų“, – skaičiuoja specialistas.


Pažangūs „Husqvarna“ robotų vejapjovių modeliai yra įkraunami elektros energija. Jie ne tik veikia tyliai, neišmeta teršalų, bet ir sunaudoja labai mažai elektros energijos. Pavyzdžiui, „Automower® 305“ per mėnesį vidutiniškai sunaudoja apie 5 kWh, tad išlaidos už elektros energiją per vejos pjovimo sezoną siekia vos 5–6 eurus. Išlaidos degalams ir alyvai, naudojamiems benzininei vejapjovei, per sezoną siekia net apie 40 eurų.

Kartą per sezoną – rudenį – rekomenduojama atlikti tiek roboto vejapjovės, tiek bet kurios kitos vejapjovės pilną techninį aptarnavimą pas specialistus. „Pas mus roboto vejapjovės techninis aptarnavimas, kurio metu įrenginys yra išvalomas, patikrinamas variklis, atliekamas daviklių testas, atnaujinama programinė įranga, įkraunamas akumuliatorius, kainuoja 39 eurus, benzininės vejapjovės šiek tiek mažiau – 30 eurų“, – atskleidžia UAB „Aplinkos priežiūros technika“ specialistas.

Roboto vejapjovės prižiūrima veja visuomet yra vienodo aukščio, kadangi robotas vejapjovę pjauna reguliariai, nepriklausomai nuo oro sąlygų (gali dirbti per lietų) ar paros laiko (dirba ir naktį). Veja yra pjaunama po truputį, paprastai po 2–3 mm kasdien, ir mulčiuojama. Taip prižiūrima veja stiprėja ir tankėja, natūraliai pasitręšia, joje mažėja samanų, todėl nelieka išlaidų trąšoms ar samanų naikinimo priemonėms. Veją pjaunant įprasta vejapjove, vejos priežiūros specialistai rekomenduoja veją tręšti bent 2 kartus per sezoną – pavasarį ir rudenį, todėl išlaidos per sezoną trąšoms 5 arams vejos patręšti gali siekti apie 40–50 eurų.

Be to, veją pjaunant robotui nereikia sukti galvos, kur padėti nupjautą veją, kaip ir kur ją utilizuoti. Galiausiai, dirbančio roboto vejapjovės skleidžiamos vibracijos nemėgsta kurmiai, todėl labai tikėtina, kad jei šių gyvūnėlių turite savo sklype, jie pasiieškos kitos gyvenamos vietos, o jūs pamiršite apie kurmiarausius ir džiaugsitės lygia, išpuoselėta ir visada prižiūrėta veja.

„Jei paskaičiuotume, kiek per sezoną išleidžiame vejos priežiūrai, kai sklype dirba robotas ir įprasta vejapjovė, pamatytume, kad išlaidos dirbant robotui vejapjovei yra bent trečdaliu mažesnės – atitinkamai apie 90 ir 130 eurų, o kokybė ir patogumas – nepalyginami“, – skaičiuoja robotų vejapjovių specialistas.

Per metus sutaupo darbo savaitę

Veją, prižiūrint įprasta vejapjove, rekomenduojama pjauti bent kartą per savaitę, todėl turint 5–6 arų vejos plotą, vien jam nupjauti kas savaitę reikia skirti bent 2–2,5 val.

„Pastaraisiais metais, kuomet turime šiltesnius rudenius, švelnesnes žiemas ir ankstyvus pavasarius, vejos pjovimo sezonas gana stipriai išsitęsė. Pernai buvo nemažai atvejų, kuomet žmonės vejos pjovimo sezoną baigė tik lapkričio pradžioje, o šiemet jį pradėjo jau kovo pabaigoje. Tai reiškia, kad per metus veją turime pjauti apie 7 mėnesius ir tam skiriame bent 60 valandų savo laiko. Tai prilygsta visai darbo savaitei, kurią galime skirti atostogoms, pomėgiams, kokybiškam laikui su šeima ar draugais. Ir tai tik jei turime 5–6 arus vejos ir skaičiuojame tik pjovimui skirtą laiką. Jei plotas didesnis, vejos priežiūra suvalgo dar daugiau laiko, kurio mums ir taip visada trūksta“, – skaičiuoja robotų vejapjovių specialistas.


Nenorintys gaišti laiko vejos priežiūrai, be roboto vejapjovės, turi ir kitų alternatyvų, pavyzdžiui, samdyti vejos priežiūros specialistus, kurie reguliariai atvyksta į sklypą ir pasirūpina vejos priežiūra: nupjauna, patręšia. Tačiau šios paslaugos kainuoja nepigiai. Pasak G. Pilipavičiaus, vejos priežiūros specialistų paslaugos vien už 5 arų vejos ploto nupjovimą per sezoną gali atsieiti apie 500 eurų. Dar papildomai kainuotų vejos tręšimas ir kita priežiūra, pavyzdžiui, skarifikavimas ar piktžolių naikinimas.

„Tokiu atveju robotas vejapjovė vien finansiškai atsipirktų greičiau nei per trejus metus, tačiau robotas vejapjovė turi mano jau išvardintų privalumų, kurių pinigais nepamatuosi. Kol kas nėra patikimesnio sprendimo, kaip užtikrinti visuomet gražią ir tvarkingą veją, nei robotas vejapjovė. Be to, tam nereikia beveik jokių jūsų pastangų“, – konstatuoja robotų vejapjovių specialistas.