gallery

Karjeros specialistė pataria: leiskite vaikams rinktis


Apie tai, kad jaunuolis,  baigęs 10 klasių, vidurinį išsilavinimą gali įgyti kartu su specialybe, didelė dalis visuomenės nežino, o kita – vis dar nusiteikusi skeptiškai. Vienu šūviu nušauti du zuikius ir išmokti amato siūlo Lietuvos profesinio mokymo įstaigos. Tačiau karjeros konsultantės ir lektorės Daivos Šilienės teigimu, ši galimybė labiausia nepatraukli jaunuolių tėvams ir nepalankios nuostatos keičiasi per lėtai
.

Pataria leisti ne tik rinktis, bet ir klysti

Pasak D. Šilienės, renkantis kitas mokymosi alternatyvas labiausia koją kiša nežinojimas ir nesidomėjimas kitomis galimybėmis. „Labai dažnai girdime tik vieną įmanomą studijų variantą – universitetas ir taškas. Vaikams, turintiems profesinių svajonių, patariame kalbėtis su tėvais, išsakyti savo norus. Tuo tarpu tėvus raginame leisti vaikams rinktis ir net suklysti, nes tik taip jie mokysis. Patikėkite, kad ir kokie autoritetai ir ką besakytų, jaunuoliai negirdės, – tikina specialistė.

D. Šilienė nuo 2013 metų konsultuoja jaunuolius ir jų tėvus kasmetinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje „Studijos“. Karjeros konsultantė prisimena ne vieną atvejį, kai būtent mokymasis profesinėje mokykloje paskatino jauno žmogaus brandą. „Jei vaikui ėjimas į mokyklą prilygsta katorgai – kalbu mokinių žodžiais – ar tapatinimas su mokyklinio suolo trynimu, trūksta motyvacijos, tuomet visada sakau: mielieji, eikit ir nušaukit du zuikius – įgykite specialybę ir baikite 12 klasių –, per tą laiką ir branda ateis“, – mano specialistė.

Moteris taip pat pastebi, kad dažnas jaunuolis jau yra pakankamai brandus ir pats daro atsakingus sprendimus. „Jie suka į profesines mokyklas, aiškiai žinodami, kur, ko ir kada. Keletas pavyzdžių būtų tokie: mergina mokosi logistikos profesinėje mokykloje, o vėliau tęsia studijas aukštojoje mokykloje, turėdama kur kas tvaresnį žinių ir įgūdžių pamatą; arba pasirenka praktišką virėjo amatą, o vėliau kolegijoje studijuoja kineziterapiją. Ir kas gali pasakyti, kad tai neapgalvoti sprendimai? Tai pavyzdys, kaip įmanoma puikiai suderinti net kelias svajones, netrukdančias viena kitai“, – pasakoja D. Šilienė.

Profesinė mokykla brandos egzaminams parengia kokybiškai

Tėvai labiausiai baiminasi, kad profesinė mokykla nebus pajėgi parengti jų vaikų brandos egzaminams. Žurnalas „Reitingai“ kasmet skelbia duomenis, kaip sekasi Lietuvos profesinio mokymo mokyklų abiturientams pagal akademinius pasiekimus. 2017 mokslo metais Vilniaus mieste amatą pasirinkusius jaunuolius geriausiai paruošusio Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centro Gimnazijos (bendrojo lavinimo) skyriaus vedėja Marina Aladovičienė skuba nuraminti: „Pasiruošimui egzaminams skiriamas pakankamas dėmesys, o profesijos mokymasis šalia – it papildomi užsiėmimai kaip ir bet kurioje kitoje gimnazijoje, tačiau suteikia kvalifikaciją ir pliusų stojant į aukštąsias mokyklas.“

Profesinio mokymo specialistės teigimu, kasmet mokymo centrą pasirenka apie 200 jaunuolių, panorusių vienu metu įgyti ir specialybę, ir vidurinį išsilavinimą, o pastarųjų akademiniai pasiekimai džiugina. Pasak M. Aladoviečienės, Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centro abiturientai – vieni iš gabiausių tarp Lietuvos profesinio mokymo įstaigų mokinių.

Dar vienas privalumas besirenkantiems profesinio mokymo įstaigas – atnaujintos ir trumpesnės kvalifikaciją suteikiančios mokymo programos. „Profesijos įgijimas paprastai trukdavo 3 metus, tačiau neseniai imta vykdyti naujas modulines mokymo programas, kurių trukmė 2 m. ir 3 mėn. Per šį laikotarpį 11–12 klasės mokiniai, žinoma, didžiausią dėmesį skiria pasirengimui laikyti valstybinius ar mokyklinius brandos egzaminus, o įgiję vidurinį išsilavinimą jie dar mokosi 12 savaičių, iš kurių 5 yra skirtos praktikai įmonėje. Taigi 19–metis jaunuolis jau gali startuoti darbo rinkoje“, – teigia M. Aladovičienė.

Jaunuoliai remiasi pragmatiškais argumentais

Energetinių sistemų elektroniko specialybės Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centre besimokantis Deivydas Saldukas profesinę mokyklą pasirinko, baigęs 10 klasių. Pasak vaikino, jo pasirinkimą nulėmė galimybė įgyti tiek profesinį, tiek vidurinį išsilavinimą gimnazijoje. „Pagrindinis motyvas – galimybės pasimatuoti norimą profesiją ir atrasti savąjį kelią neprarandant laiko, – pasakoja Deivydas ir mini kitą jaunuoliams šiuo metu ypač patrauklią galimybę, – norėjau rinktis technologinę gimnaziją, kur kaip gabus, motyvuotas ir žinantis, ko nori, žmogus galiu save realizuoti.“

Baigęs 11–tą klasę profesinėje mokykloje Deivydas savo pirmuosius mokymosi metus vertina teigiamai: „Būdamas gimnazistu pagilinau praktines ir teorines žinias, susijusias su patinkančia profesine veikla. Mokymąsi profesinėje laikau savo pranašumu kalbant apie platesnes karjeros ir studijų aukštojoje mokykloje galimybes.“

Šiuo metu Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras vykdo 7 mokymo programas, kurias gali rinktis jaunuoliai, baigusieji 10 klasių: energetinių sistemų elektroniko, kompiuterinės įrangos derintojo, logisto–ekspeditoriaus, finansinių paslaugų teikėjo, kompiuterinio projektavimo operatoriaus, sekretoriaus ir žiniatinklio programuotojo.

Priėmimas į profesines mokyklas prasidėjo birželio 1 d. Pagrindinis priėmimas ir prašymų mokytis teikimas adresu http://profesinis.lamabpo.lt/ baigusiems 10 kl. tęsis iki liepos 2 d. Mokymasis Lietuvos profesinio mokymo centruose yra nemokamas.