gallery

Kalėdų dovanos – gaminame namuose

 

Savo rankomis sukurtos dovanos – visuomet mielesnės tiems, kam ji skirta: mamai, tėčiui, geriausiai draugei ar senelei. Be to, tai puiki išeitis, kai kažko ypatingo nepavyksta rasti parduotuvėse. Štai keletas idėjų, kokių dovanų savo artimiems žmonėms galima sukurti namuose per savaitgalį.

 

Dovanos su laipsniais

Pagaminti užpiltinę su įvairiais vaisiais, prieskoniais ir kvapniomis vaistažolėmis – tikrai nėra sudėtinga, šis procesas net kažkuo panašus į kvepalų gamybą. Kokio skonio ir kvapo gėrimą pavyks sukurti, priklausys nuo to, kokius komponentus ir jų derinius naudosite.

Užpiltinės gamybai nereikia sudėtingų įrenginių: tereikia stiklinio indo, spiritinio gėrimo (degtinės, brendžio ar romo), šviežių ar džiovintų vaisių: šviežių braškių, vyšnių, spanguolių (galima naudoti džiovintas ir šaldytas), figų, kinkanų.

Paprastai gaminant užpiltinę laikomasi tokių proporcijų: 2 puodeliai smulkintų vaisių užpilami 2-3 puodeliais alkoholinio gėrimo. Stiklinį indą su gėrimu reikia laikyti mažiausiai savaitę tamsioje vietoje ir retkarčiais (kas dieną ar dvi) jį pakratyti. Paruoštą gėrimą reikia nukošti, supilstyti į dovanai skitus butelius ir užklijuoti gražią etiketę su palinkėjimu, nurodytais gamybos metais ir originaliu pavadinimu.

Biteris, arba karčioji užpiltinė – puiki idėja dovanai, kurią galima sukurti namuose. Biterio gamybai naudojami įvairūs vaistiniai ir prieskoniai augalai, jų šaknys, žievė ar žiedynai, todėl šis gėrimas pasižymi ir gydomosiomis savybėmis ir gali būti naudojamas ne tik kokteiliams pagardinti, bet ir kaip tinktūra.

Gaminant biterį džiovinti komponentai užpilami degtine ir mažiausiai keletą savaičių ar mėnesių brandinama, kol alkoholis ištraukia iš augalų jų gydomąsias savybes ir kvapus.
Biteriui gaminti tinka šių augalų šaknys, žievė ar žiedai: vaistinės šventgaršvės šaknys, artišoko lapai, tonka pupelės, vanilės ankštys, žvaigždanyžiai, apelsinų ar citrinų žievelės, cinamono lazdelės, muskato riešutas ir daugybė kitų vaistažolių ir prieskoninių augalų.

Ruošiant biterį, geriausia pasigaminti kiekvieno komponento atskirtą užpiltinę, o po 1-2 savaičių, iš jų bus galima susikurti unikalią mikstūrą. Įdomiausia biterio gamybos dalis visų komponentų maišymas ir eksperimentavimas, kiek kurios užpiltinės įmaišysite į ruošiamą mikstūrą.

Na, bet jei toks parfumerio darbą primenantis užsiėmimas ne prie širdies – galima imtis biterio gamybos visus gradientus iš karto sudedant ir užpilant viename inde.

Keletas receptų

Biteris su levandomis ir apelsinų žievelėmis

sauja džiovintų levandų
1 šaukštelis šviežiai tarkuoto imbiero
1 apelsino žievelė
vanilės ankštis
5 gvazdikėliai

Visus šiuos komponentus užpylus 200 ml degtinės reikėtų palaikyti apie 2 savaites kasdien vis sukratant indą.

Kvapnusis biteris

Šį gėrimą pasigaminti galima sumaišius dvi mikstūras: karčiąją ir kvapniąją.

Karčiajai daliai reikės: 2 šaukštų gencijonų (širdažolių) džiovintų šaknų (šis žydintis augalas padeda sutrikus virškinimui ir yra pagrindinis daugelio biterių gamybos komponentas) ir džiovintų smulkintų varnalėšų šaknų (šių komponentų galima įsigyti „Širdažolės“ vaistinėse).

Kvapniajai daliai reikės: apelsino žievelės, 2 cinamono lazdelių, 15 kvapiųjų pipirų, 10 gvazdikėlių, 3 žvaigždanyžių ir nykščio dydžio šviežios imbiero šaknies gabalėlio (nenulupto ir supjaustyto stambiais gabalėliais).

Abiems šiems komponentams užpilti prireiks apie 2-3 puodelių spiritinio gėrimo (degtinės). Po 3 savaičių šias užpiltines galima sumaišyti: tai rekomenduojama naujame švariame inde, į kurį palaipsniui – po šaukštą pilama karčiosios ir kvapniosios užpiltinės, kol gausite norimo aromato ir skonio gėrimą. Beje, biterį galima pasaldinti cukraus sirupu, kurį pasigaminti galima iš rudojo cukraus ir vandens. Į puodą lygiomis dalimis dedamas cukrus ir užpilama vandens – sirupas užkaitinamas, kol cukrus ištirpsta ir atvėsinus galima naudoti biteriui pasaldinti.

Apelsinų biteris

1 apelsino žievelė (nuskusta bulvių skustuku) ir pusės apelsino sulčių
4 šaukštai smulkintų varnalėšos šaknų
1 šaukštelis juodųjų pipirų
1 cinamono lazdelė
gabalėlis šviežio imbiero šaknies (supjaustyto gabalėliais)
4 kvapiųjų pipirų
4 gvazdikėliai
1 šaukštas medaus ištirpinto 2 šaukšteliuose karšto vandens

Visus komponentus sudedame į stiklinį indą, užpilame degtine, apelsinų sultimis ir medaus sirupu. Po 1-2 savaičių gėrimas nukošiamas ir išpilstomas į buteliukus.

Oro gaiviklis namams

Jūsų sukurtas aromatas namams – iš tiesų puiki dovana, kurią su pasimėgavimu galima sukurti artimam žmogui.

Namų kvapui sukurti reikės labai panašių priemonių, kaip ir gaminant biterius ar užpiltines: stiklinio indo, šiek tiek spiritinio gėrimo (pvz. degtinės), distiliuoto vandens, įvairių eterinių aliejų ir džiovintų augalų, kuriais galima papuošti kvepalų buteliuką.

Kaip gaminti oro gaiviklį namams? Į stiklinį indą įpilame 50 ml spiritinio gėrimo (pvz. degtinės), 200 ml distiliuoto vandens ir apie 25-30 lašų pasirinkto eterinio aliejaus. Galite pamėginti sumaišyti keletą kvapų. Štai keletas išbandytų derinių:

Bergamotės ir levanda
Citrina ir šalavijas
Ramunėlės, apelsinų ir sandalmedžio
Imbieras ir pipirai
Kedras ir arbatmedis
Rožė, levanda ir šalavijas
Eukaliptas ir citrina
Bergamotė, imbieras ir kedras
Apelsinai ir rozmarinas

Pagamintą oro gaiviklį supilkite į gražų buteliuką su purškikliu. Į buteliuką galite įdėti džiovinto augalo šakelę ar žiedlapių. Beliks tik užklijuoti etiketę ir gražiai supakuoti.