Kaip susikurti kiemo upeliuką be vandens?
Vandens stichija – tvenkinukai su dekoratyvinėmis žuvelėmis, čiurlenantys fontanai, upeliukai – suteikia namų ar sodybos kiemui gyvybės, gaivos ir ramybės pojūtį. Nors mažame kieme įrengti vandens telkinį gali būti sudėtinga ir brangu, tekančio upeliuko vaizdą galima susikurti ir be vandens. Pasitelkus fantaziją galima susikurti akį apgaunantį tekančio vandens projektą iš kiekvienam sodininkui žinomų priemonių: augalų, dekoratyvinių akmėnelių, smėlio ar paprasčiausio mulčo.
Pirmiausia, reikėtų numatyti vietą kieme, kur planuojamas dekoratyvinis upeliukas: galbūt jis tik papildys jau įrengtą gėlyną ar papuoš naujai įrengtos terasos pakraštį.
Paprasčiausias sprendimas nedideliam sodui ar kiemeliui – suformuoti žydinčių augalų upeliuką, besiveržiantį iš dekoratyvaus vazono ar kubilo. Tokiam upokšniui tinkami šliaužiantys, besidriekiantys augalai. Saulėtoms vietoms geriausia rinktis tokius augalus, kaip kietis (Silver Brocade), kurio sidabriniai lapai primena vandenį, ar čiobrelis, iš kurio suformuotas žalias upeliukas pražydus žiedams taps violetinės spalvos. Daugiamečių aubrečių kilimas, pavasarį pražystantis spalvingais smulkiais žiedeliais, ar katilėlių kupsteliai taip pat gali „atstoti vandenį“.
Akmenų upeliukai
Komponuojant didesnius ir smulkesnių akmenis galima sukurti dramatišką tarsi išdžiuvusios kalnų upės vaizdą. Ypač jis pasiteisina nelygiuose landšaftuose. Prieš dedant akmenis, gruntą reikėtų specialiai paruošti – galima numatyto upeliuko vietoje iškasti griovelį, suformuojant upės krantus ir iškloti jį specialia danga, kuri neleistų augti piktžolėms.
Norint, kad upeliukas atrodytų kuo natūraliau, reikėtų vengti tiesių linijų ir taisyklingų geometrinių formų. Vinguriuojantis upeliukas suteiks kiemui paslaptingumo. Didesnius akmenis galima net šiek tiek įkasti į žemę ir sudėti nedidelėmis grupėmis po du tris šalia vienas kito, kad atrodytų tarsi nublokšti tekančio vandens srovės. Kai didieji akmenys suguldomi į savo vietas, belieka smulkesniais akmenėliais padengti likusią upelio vagą.
Dirbtinio upeliuko pakrantėms apsodinti tinka patys įvairiausi augalai – nuo visžalių daugiamečių lėtai augančių spygliuočių, šliaužiančių kiliminių augalų iki vienmečių žydinčių gėlių. Svarbiausia, komponuojant ir pasirenkant augalus, atsižvelgti į jų augimo ypatybes ir žydėjimo laiką. Daugiamečiai krūmeliai ir medeliai kasmet vis labiau stiebdamiesi ir plėsdamiesi gali užgožti šalia esančius augalus, tad juos sodinant vertėtų palikti daugiau erdvės. Pasirinkę skirtingų rūšių augalus, savo kiemo upeliuką galima paversti kiekvienu metų sezonu besimainančiu gamtos kampeliu, kuriame bus smagu leisti laiką nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.
Vinguriuojančio upelio tėkmę ir nedideliame gėlyne galima suformuoti iš spalvoto dekoratyvaus mulčo ar smėlio. Nedidelis medinis lieptelis, kurį gali atstoti paprasčiausia medžio paletė ar plataus rąsto atraža, suteiks kiemui dar daugiau paslaptingumo ir natūralaus žavesio.