gallery

Kaip pačiam susiplanuoti mažo kiemo erdvę

Pirmiausia – kiemo planas popieriuje

Prieš imantis konkrečių aplinkos tvarkymo darbų, vertėtų susiplanuoti kiemo erdvę popieriaus lape. Kiemo funkcijas ir paskirtį reikėtų aptarti su šeimos nariais. Galbūt vaikai, vyras ar draugai taip pat pasiūlys įdomių idėjų ar bent jau išgirsite jų pageidavimus.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį pirmiausia?

  • Reikėtų įvertinti kiemo aplinkos privalumus ir trūkumus.
  • Pasidairykite per namų langus ir įvertinkite, ar matomas vaizdas jums patinka, kaip jis keičiasi priklausomai nuo metų sezono.
  •  Apžiūrėkite kieme augančius medžius, krūmus – ar jie visi sveiki, ar nekelia pavojaus (pvz., siekia elektros laidus, yra per arti namo ir pan.).
  • Įvertinkite kiemo išdėstymą pagal pasaulio kryptis ir įvertinkite mikroklimatą (ar jame bus pakankamai saulės daržovių lysvei, ar numatyta vaikų žaidimo aikštelė neatsidurs šiaurinėje kiemo pusėje, kur nuolat pučia skersvėjis ir pan.
  • Prieš pasirinkdami sodo tipą, ne mažiau svarbu įvertinti, kiek laiko galėsite skirti jo priežiūrai.

Kiemo eskizas
Popieriaus lape nupieškite namą, esančius didesnius medžius krūmus, takelius (jei jie įrengti), pažymėkite plotelius, kuriuose planuojate įrengti daržovių lysvę, gėlyną, pavėsinę ar vaikų žaidimo aikštelę. Plane nepamirškite numatyti vietą ir komposto dėžei, šiukšlių konteineriui ar įrankių bei sodo technikos stoginei – ko gero nenorėsite, kad jie iš karto kristų į akis ar būtų labai matomi per virtuvės ar valgomojo langą.
Jei turite šunį, kurį ketinate laikyti lauke, taip pat numatykite tinkamą vietą voljerui, įvertinkite, ar jis neatsidurs per arti jūsų poilsio zonos.
Kiemo eskize pasižymėkite nuokalnes ir vėjuotas vietas. Taip pat ir vietas, kurias norėsite paslėpti.
Sodo stiliai
Modernus, japoniškas, kaimo stiliaus, prancūziškas, angliškas ir daugybė kitų sodo stilių tikrai siūlo didelį pasirinkimą. Tačiau prieš pasirenkant reikėtų įvertinti ir savo namų stilių – galbūt prie modernaus namo kaimiško stiliaus sodas ir nebus darniausias pasirinkimas. Taip pat reikėtų nepamiršti atkreipti dėmesį ir į kiemo klimatą, pasidomėti, ar augalai, kuriuos planuojate įsigyti prigis jūsų kiemo dirvožemyje, ar ištvers žiemą.
Jei norite plačiau patyrinėti sodo stilius, galite apsilankyti šioje svetainėje.

Patarimai

Labai mažą sodą galima vizualiai “praplatinti” sukūrus perspektyvą. Pailginti kiemą galima jį skersai padalijus, priekyje pasodinus didesnius augalus, o toliau palei tiesę susodinus vis žemesnius, pavyzdžiui, buksmedžius ar kūgio formos dekoratyvines eglutes.
Jei pailgos formos sodą padalinsime perpus skersai, galima sukurti paslaptingas erdves, jas atskiriant, pavyzdžiui ažūrine sienele su laipiojančiais augalais, arba pakraščiuose sukūrus link išilginės ašies besidriekiančias augalų oazes.
Beje, augalų spalvos taip pat leidžia sukurti optines apgaules – balti, šviesūs augalai tolina, šiltų spalvų ir ryškūs – artina.
Vaikų žaidimų zoną geriausiai įrengti taip, kad ji būtų matoma per virtuvės langą – juk čia daugiausia laiko praleidžia mama, tad visuomet galės užmesti akį, ką veikia vaikai.
Planuojant kiemo takelius, svarbu atsižvelgti į nuokalnes ir į vaikščiojimo įpročius, bei naudą. Takelis turi vesti ten, kur jums teks dažniausiai vaikščioti: aplink namą, link pavėsinės ar įrankių pašiūrės. Jei įrengtas takelis bus su stačiais kampais, kuriuos vaikščiodami vis “kirsite” eidami per pievą, ar kliūdami už augalų, ilgainiui teks kieme vėl daryti pertvarką.
Kiemuose ypač gražiai atrodo šiek tiek vingiuotas takelis, suteikiantis erdvei paslaptingumo, ypač jei juo eidami pasieksite nedidelį sodo fontanėlį, skulptūrą ar gražų vazoną su gražiu augalu. Jei kiemas yra nuokalnėje, įrengiant takelį gali tekti suformuoti keletą pakopų.

 

Galerijoje Namų šeimininkių, Allfreedownloads.com nuotr.