gallery

Kaip elgtis tėvams su vaikais melagėliais: bausti ar padrąsinti?

 

 

Dažnai nustveriate savo vaikus meluojant? Kodėl jie taip daro? Kaip geriausia būtų elgtis tėvams, kad tai nebesikartotų? Bausti negalima pasigailėti. Kur sudėti taškus?

Vaikai meluoja, nes bijo bausmės

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, kad vaikai dažniau meluoja tuomet, kai bijo bausmės.

Norėdama išsiaiškinti, kokia vaikų melo motyvacija, Kanados McGills universiteto psichologijos profesorė Victorija Talvar atliko paprastą tyrimą su daugiau nei 370 vaikų nuo 4 iki 8 metų amžiaus. Profesorė kiekvieno vaiko paprašydavo luktelt kambaryje minutę vieniems, o jiems už nugaros ant stalo palikdavo žaislą, į kurį šiukštu prašydavo nežvilgčioti. Kaip elgsis vaikas, stebėdavo filmavimo kamera.

Reziumuojant tyrimo duomenis, nustatyta, kad daugiau nei du trečdaliai vaikų, t.y. apie 70 proc. melavo atsakydami į profesorės klausimą: “Kai manęs nebuvo kambaryje, ar buvai atsisukęs pasižiūrėti, kas yra tau už nugaros?”

Šio tyrimo metu taip pat nustatyta, kad vaikai labiau linkę meluoti tuomet, kai už savo poelgį bijo sulaukti bausmės. Pagrindine motyvacija pasakyti teisybę tapo noras įsiteikti suaugusiam arba sąmoningai dėl priimtinų elgesio normų – juk meluoti yra negerai. Pirmoji teisybės sakymo priežastis buvo dažnesnė mažesnių vaikų tarpe. Vyresni vaikai buvo mažiau linkę sumeluoti dėl įsitikinimo, jog taip daryti yra negražu.

Pasak profesorės, V.Talvar, bausmės baimė neskatina vaikų sakyti tiesą, greičiau atvirkščiai, bijodami gauti pylos jie meluos ir kitą kartą.

Tad jei norime, kad vaikai mums nemeluotų reikėtų juos padrąsinti ir mokyti elgtis garbingai.

 

 

DMCA nuotr.