Ką verta žinoti prieš planuojant kelionę į Potugaliją?
Grįžusieji iš Portugalijojs lieka sužavėti jos gamta, miestais, žmonių svetingumu ir patraukliomis kainomis. Geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti.
Dalinamės įspūdžių kupinu maršrutu ir vienu kitu patarimu iš 16 d. kelionės po Portugaliją. Šios kelionės metu aplankysite net 7 Portugalijos vietas, įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, pailsėsite turistų pamėgtuose ir dar neatrastuose paplūdimiuose, aplankysite vietas, į kurias lietuviai kelių dar nepramynė.
Kelionės maršrutas – 2400 km, neskaičiuojant neplanuotų sustojimų ir nuklydimų nuo suplanuoto turo.
Skrydžiai
Nuskristi į Portugaliją atkaklūs keliautojai gali ir už 100 Eur (pirmyn ir atgal žmogui) – tai kainuoja šiek tiek laiko skrydžių paieškoms. Geriausias variantas – ieškoti Ryanair skrydžių iš Vilniaus į, pvz. Madridą, o iš jo – į Portą. Atgal galima grįžti per Frankfurtą.
Jei norite ne tik pagulėti viename iš smėlėtų Algarvės paplūdimių, kelionei teks iš anksto pasiruošti, susiplanuoti maršrutus ir rasti nakvynes, ypač jei planuojate induvidualią kelionę.
Ką verta žinoti apie Portugalijos kelius?
Prieš keliaujant į Portugaliją, jei planuojate pažinti visą šalį, verta pasidomėti vietinių kelių infrastruktūra. Kitas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį nuomojantis automobilį – kompanijos vardas. Pigiausi variantai – visada pas vietos nuomotojus, tačiau jų pasiūlymuose apstu paslėptų „kabliukų“. Jei mėgstate derėtis ir koliotis su angliškai menkai kalbančiais (arba kalbą pamirštančiais, kai reikia) vietos nuomos bendrovių atstovais – rinkitės juos, ilgesnės kelionės metu galite sutaupyti iki 50 Eur.
Top 3 bendrovėse (Hertz, Avis, Sixt) automobilį galite porai savaičių išsinuomoti už 300-400 Eur, bet reikia paieškoti. Bet tada galite būti garantuoti, kad nereikės aiškintis dėl draudimo sąlygų, degalų bako pilnumo, automobilio markės ir jo „sužeidimų“ skaičiaus.
Auto nuomos kompanija pasiūlo (jei ne – paprašykite) išainuomori specialų prietaisą, kuris skenuoja sustojimus mokamų kelių punktuose, o už visas rinkliavas galima atsiskaityti priduodant automobilį. Prietaiso nuoma 10 d. (skaičiuoja tiek, net jei nuomoji automobilį ilgesniam laikui) kainuoja apie 18 Eur.
Autostrados Portugalijoje – dažnai mokamos, tačiau ne visur įmanoma atsiskaityti grynaisiais, tad be prietaiso, kuris mokamuose punktuose fiksuoja automobilį, sunkiai išsiversite (arba susidursite su nemenkomis problemomis, kai teks ieškoti įstaigos, kur galima susimokėti kelių mokesčius.)
Maistas, apgyvendinimas, suvenyrai ir kitos nematytos atrakcijos
Maisto kainos parduotuvėse ir restoranuose tikrai nestebina, atvirkščiai – čia jos, ypač atokiau nuo kurortinių miestų, yra net žemesnės nei Lietuvoje.
Patiekalai Portugalijoje gan įprasti lietuviškam skoniui – čia bet kada galima rasti sriubos, kurią siūlo net ledainės, mėsos ir žuvies kepsnių, kurie dažniausiai patiekiami su keptomis bulvytėmis ir ryžiais. Beje, porcijos restoranuose, ypač Douro regione, tikrai nemenkos ir vienos užtenka net dviems, o kainos svyruoja nuo 9 iki ąį Eur už antro patiekalo porciją (dažnai skirtą dviems asmenims). Portugalijoje įprasta, kad atėjęs į restoraną būrelis žmonių užsisako tik keletą skirtingų patiekalų ir visi vaišinasi, tarsi atėję pas draugą į svečius.
Beje, Portugalijoje labai skani kava ir ypač populiarūs saldumynai: milžiniški morengai, pyragai ir pyragaičiai, kurie dažniausiai gaminami iš kiaušinio trynių ar baltymų. Tad smaližiams ten tikras rojus.
Viešbučių ir apartamentų nuomos pasiūla Portugalijoje tikrai nemenka. Jei keliaujate į šalį ilgesniam laikui ir ketinate apsistoti skirtingose vietose, verta pamėginti kelioms nakvynėms stabtelėti agroturizmo sodyboje, kurių gausu Douro slėnyje. Čia daug ūkininkų augina vynuoges ir gamina vietinius vynus ar portą.
Portugalijoje taip pat išvystytas išskirtinis apgyvendinimo paslaugų tinklas – tai valstybei prikalusantys istoriniai viešbučiai, įkurti senose pilyse ar senoviniuose namuose, vadinamuose pousada. Užsisakyti nakvynę vienoje jų galima centralizuotoje interneto sistemoje.
Važiuodami per šalį ne kartą pamatysite medžius raudonais kamienais, tarsi būtų ką tik nutepti bordinės spalvos dažais – tai kamštiniai ąžuolai, nuo kurių ką tik buvo nulupta oda. Ji atauga per dešimt metų, tad medžiai dėl šios keistos procedūros nenukenčia.
Kamštiniai ąžuolai (cork oaks) – didžiausias Portugalijos turtas. XVII a. benediktinų vienuolis Dom Perignon, gamindamas vyną, sugalvojo apsaugoti gėrimą nuo išsivadėjimo ir iš korėtos medžio žievės ėmė dirbti kamščius vyno buteliams užkimšti. Dabar Portugalijoje per dieną pagaminama apie 30 mln. kamščių.
Iš šios rūšies ąžuolo žievės, kurią apdirbus gaunama į odą panaši medžiaga, portugalai sukuria net rankines, pinigines ir net batus. Kamštinių dirbinių galima įsigyti įvairiose Portugalijos suvenyrų parduotuvėse.