gallery

Ką savo elgesiu mums „sako“ vaikai?

Suaugusiųjų pasaulyje be verbalinės kalbos, labai svarbus gebėjimas suprasti tai, pasakoma „tarp eilučių“ arba kūno kalba. Atidūs klausytojai geba ne tik įsiklausyti į jiems sakomus žodžius, bet ir suprasti potekstę, kurią pašnekovas perduoda gestais ir savo mimika. O kaip suprasti savo vaikus, kurie taip pat naudoja daug neverbalinės kalbos, o vietoj žodžių savo emocijas išreiškia elgesiu?
Specialistai tėvams „išvertė“ į suaugusiųjų kalbą 9 dažniausiai pasitaikančius vaikų keisto elgesio scenarijus.
Vaikas bėgioja aplinkui, nerimsta, dairosi per langus, kas vyksta lauke. Toks elgesys reiškia: man norisi dūkti, gal galėtume išeiti pažaisti į lauką?
Mažylis sekioja jums iš paskos tarsi šešėlis ir mėgina daryti tą, ką ir jūs: maigo kompiuterio klaviatūrą, mėgina atimti iš jūsų dulkių siurblį ir pan. Tai reiškia: aš noriu būti tau kuo nors naudingas, gal galėčiau padėti?
Vaikas nuolat priešgyniauja: nenori valgyti, gėrimas įpiltas ne į tą puodelį, nenori vilktis „to“ megztuko ir pan. Toks elgesys signalizuoja: duokite man daugiau sprendimų laisvės, aš pats turiu savo nuomonę kai kuriais klausimais.
Kai vaikas mėto, laužo žaislus, agresyviai elgiasi žaisdamas, tai reiškia, kad jam nuobodu ir jis nori sulaukti naujų pasiūlymų, kuo užsiimti: eiti pasivaikščioti, pašokti ir pasiklausyti muzikos ar tiesiog ramiai atsisėdus ant sofos kartu su jumis pasižiūrėti filmuką.
Jei mažylis trina akis, zirzia ar atrodo neįprastai tylus – tai ženklas, kad jis tiesiog yra pavargęs.
Kai vaikas lyg ignoruodamas jus išeina iš kambario, mėto nuo stalo maistą, piešia ant kambario sienų, jis stengiasi atkreipti jūsų dėmesį, nori būti su jumis ir kažką įdomaus nuveikti kartu.

Jei mažylis ropščiasi jums ant kelių, glaustosi, nori krėsti pokštus – tokiu būdu jis stengiasi parodyti jums savo meilę.
Jei vaikas gulinėja, praranda apetitą, nenori žaisti – tai signalas, jog mažylis blogai jaučiasi arba serga.
Kai mažylis atsisako autis batus, nenori sėstis į automobilį, atsikalbinėja raginamas paskubėti – tai ženklas, jog jam reikalingas atokvėpis, galbūt šiandien per daug didelis kasdienės rutinos tempas.

 

 

 

Parengta pagal www.psychologytoday.com