
Ką apie kompostavimją turėtų žinoti kiekvienas sodininkas?
Kompostas – natūrali trąša, kuria kiekvienas sodininkas gali pasirūpinti pats. Gerai paruoštas kompostas – turtingas įvairių mikloelementų, būtinų geram sodo ir daržo derliui, bei dekoratvyviniams augalams ir gėlėms.
Kas tinka kompostavimui?
Į sodo kampe įrengtą dėžę sodininkai dažniausiai sumeta nušienautą žolę, medžių lapus, šiaudus, medžio pjuvena ar žievę. Kompostavimui taip pat tinka visos organinės kilmės atliekos iš virtuvės: daržovių lupenos, vaisių atliekos, arbatžolės, kavos tirščiai (juos labai mėgsta sliekai – kuo jų jūsų komposto dėžėje bus daugiau, tuo bus geresnės kokybės kompostas).
Virtuvėjė panaudojus kiaušinius, neišmeskite jų lukštų, o geriau susmulkinkite ir sumeskite į kompostą, kurį papildysite naudingomis medžiagomis. Kiaušinių lukštų sudėtyje yra daugiau kaip 90 proc. kalcio karbonato, juose taip pat yra proteinų bei mineralų. Kalcio reikia augalams, yapč pomidorams, paprikoms, pupelėms, moliūgams, o taip pat kaulavaisiams – vyšnioms, trešnėms, slyvoms. šliu
Kartonas ir popierius – taip pat tinkamos medžiagos kompostavimui. Prieš mesdami juos į komposto dėžę susmulkinkite. Komposto sluoksniavimui taip pat tinka mėšlas.
Į komposto dėžę taip pat galima pilti medžio pelenus, kurie padės sumažinti dirvos rūgštingumą.
Netinkamos medžiagos kompostavimui
Į kompostą nepatariama mesti maisto atliekų tokių, kaip mėsa, žuvis, įvairūs riebalai, naminių gyvūnų išmatos.
Jei savo kieme auginate graikinį riešutmedį, šio medžio lapų taip pat nenaudokite kompostavimui. Visos riešutmedžio dalys – lapai, šaknys išskiria toksišką medžiagą juglone, kuri kenkia daugeliui sodo augalų, ypač pomidorai, bulvės. Beje, aplink graikinį riešutmedį per visą medžio šaknų plotą susidaro nuodinga zona, todėl aplink medį blogai dera bet kokie kiti augalai.
Kompostavimui netinka ligų pažeisti augalai – bulvienojai, braškių, pmidorų lapai, piktžolės (pvz., garšvos šaknys sunkiai suyra net ir aukštoje temperatūroje).
Geram kompostui pasigaminti, būtina palaikyti tinkamas sąlygas – reikiamą (apie 50 C) temperatūrą, drėgmę ir deguonies lygį. Jei komposto krūva laikoma sodo kampe neuždengta, kartą per 2 savaites rekomenduojama ją palaistyti vandeniu ir pavartyti šakėmis. Kompostuojamos medžiagos suyra maždaug per metus. Tinkamas naudojimui kompostas yra birus į dirvožemį panašios struktūros. Prieš naudojant jį kambariniams augalams ar sodinukams – rekomenduojama kompostą persijoti.