gallery

Įspūdingiausi Portugalijos miestai-tvirtovės

 

Tęsiame pasakojimą apie didįjį turą po gražiąją Portugaliją. Šioje kelionės atkarpoje laukia vienas už kitą įspūdingesni legendomis apipinti miestai – tvirtovės ir pilys, kurias norint pasiekti tenka įveikti vieną kitą nervus kutenančią kelio atkarpą.

6 diena: Tomar – Marvaõ

Tomar miestą garsina XII a. pastatyta tamplierių pilis, kuriai vietą už dalyvavimą kovose su maurais ordinas gavo iš Portugalijos karaliaus. Tai buvo vienintelė „rami“ vieta tamplieriams, kuriuos Europoje tuo metu beveik išnaikino Prancūzijos karalius. Portugalija tapo tamplierių užuovėja, kur kaip manoma, ordinas paslėpė savo didžiausius turtus, įskaitant šventąjį Gralį.

Tomar miestelis., Portugalija Tamplierių pilis
Tamplierių pilis Tomar miestelyje – viena įspūdingiausių Portugalijoje
Tamplierių virtuvės krosnys
Tamplierių virtuvės krosnys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomar miestelyje ant kalvos dunksanti pilis – vienintelė tokia unikali ir didelė tvirtovė – vienuolynas pasaulyje, o jos įkūrėju buvo karališko kraujo ordino magistras.

Pilyje galima pamatyti aštuoniakampį altorių – rotundą, pastatytą pagal Jeruzalės šventyklos pavyzdį. Be to, čia galima išvysti ir kitas autentiškas vienuolyno patalpas: aliejaus saugyklą su milžiniškais moliniais ąsočiais, virtuvę su krosnimis, kuriose stačiomis tilptų kone dešimt žmonių, miegamuosius, nusidriekusius ilguose koridoriuose ir katilinę, kuri tiekdavo „centrinį“ šildymą kambariams.

Tomar verta patyrinėti ne tik tamplierių pilį, bet pasivaikščioti miestelio jaukiomis gatvėmis, pasigrožėti namais, įsikūrusiais upės pakrantėse tiesiog ant vandens. Švariose miesto gatvelėse gausu kavinukių, kur galima papietauti ar bent jau išgerti kavos.

Marvaõ – viduramžių miestas-tvirtovė

Nuo Tomar miestelio iki viduramžių miesto tvirtovės Marvaõ – gera valanda kelio, iš pradžių autostrada, o po to – senais, vis labiau vingiuojančiais keliais, kurio pabaiga laukia aukštoje 850 m. virš jūros lygio kalno viršūnėje. Marvaõ tvirtovė, esanti vos keli kilometrai nuo Ispanijos sienos, buvo pastatyta viduramžiais ir budriai saugojo miestelėnus nuo pašonėje esančių priešų. Beje, šio miestelio gyventojai taip niekada ir nepakėlė ginklo prieš įsiveržėlius – visuomet karo atveju jie pasiduodavo nepaisant to, kad tvirtovė, išlikusi visu savo grožiu iki šių dienų, yra iš tiesų labai įspūdinga ir galinga.

Marvao tvirtovė
Marvao tvirtovė iš arti
Marvao tvirtovė
…ir nuo gretimos kalvos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Visą tvirtovę galima geriau pamatyti iš Castelo de Vide miestelio pilies, esančios ant gretimo kalno. Marvaõ tvirtovę-miestą tebejuosia aukšta tvora, pro kurios vartus įvažiuoti į miestelį gan nedrąsu, regis vartuose tikrai užstrigs automobilio veidrodėliai, jei ir ne visi šonai. Tačiau tenka įveikti šį kliūčių ruožą norint pasiekti nakvynės vietą – pousadą, kuri seniai seniai, kaip pasakoja legenda, tapo jaunų įsimylėjėlių, kuriuos persekiojo romėnai, slaptaviete, vėliau pavadinta „erelio lizdu“.

Marvaõ pousada nėra itin pribloškianti, tačiau iš jos restorano, kurį rekomenduoja Michelin gidas, atsiveria įspūdingi panoraminiai vaizdai. Ant kalno rudenį neretai „nakvoti“ lieka debesys, tad ryte išėjus į siaurą gatvelę tiesiog paneri į juos, o smulkus lietus, rodos, krenta ne tik iš viršaus ar šonų, bet ir iš apačios. Iš tiesų, stotelė Marvaõ palieka neišdildomų įspūdžių, ypač jei oro sąlygos ne pačios idealiausios.

Marvao miestelis naktį
Marvao gatvelės naktį

 

Šiame miestelyje tėra trys pagrindinės gatvelės, 4 restoranai, kelios kavinės ir jokių parduotuvių. Atsidūręs čia, jei ne vienas kitas automobilis, gali pasijusti lyg atvykęs į viduramžius – maži balti namukai, mažomis durimis, pro kurias, regis stačiomis pralįs tik vaikas, o suaugęs – tik trilinkas.

Vietiniai, kurių čia tėra tik 262 gyventojai, labai puoselėja bei myli savo miestelį ir su kiekvienu sutiktuoju gatvelėje maloniai sveikinasi lyg su savo svečiu.

XII-XIV a. statytoje pilyje galima pasikarstyti po bokštus (kurių akmeninės pakopos, beje yra be jokių apsauginių tvorelių), pasidairyti po Ispanijos pakraštį, pamatyti vandens saugyklą. Joje saugomo vandens atsargų karui nuolat besiruošusiam miestui būtų pakakę pusmečiui. Įdomu tai, kad tamsioje, ankštoje ir drėgnoje patalpoje, vadinamoje cisterna, ant vandens rengiami net koncertai.

Marvaõ siekia tapti UNESCO saugoma teritorija (yra laukimo sąraše), ir labai tikiuosi, kad vieną dieną taip ir nutiks.

 

 

7-8 d. Evora-Algarvė

Iš Marvaõ keliaujame link Evoros. Nors miestas pristatomas kaip universitetiniu ir jaunatvišku centru, be to, įtrauktu į UNESCO paveldo sąrašą, jame užtenka apsilankyti 1-2 valandoms. Per tiek laiko galima pamatyti iškiliausius, vienas šalia kito esančius paminklus: romėnišką šventyklą, katedrą ir pasivaikščioti gatvelėmis, kur ypač gausu suvenyrinių parduotuvių. Jei automobilį pasistatysite aikštelėje netoli Palacio de dom Manuel, susiraskite Pastelaria Conventual, kurį įspūdinga ne tik savo interjeru, bet ir gardžiais (turim pripažinti ir nepigiais), tradiciniais pyragais ir pyragėliais.

Suvenyrai iš kamščtinio medžio
Suvenyrai iš kamštinio medžio
Evora Romėnų šventykla
Romėnų šventyklos kolonos
Evora katedra
Evoros katedra

Portugalija daugumai neįsivaizduojama be paplūdimių. Algarvė – tingaus poilsio mėgėjų rojus: smėlėti pliažai, kuriuos įrėmina stačios uolos, svetingi miesteliai, siūlantys daug apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų. Miestai šiame regione primena Palangą – daug kavinių, kurių prieangiuose groja gatvės muzikantai, daug parduotuvių su turistams skirtomis prekėmis ir suvenyrais. Kainos čia aukštesnės, nei Portugalijos „glūdumoje“, tačiau įkandamos.

Algarve, Lagos grotos
Algarve, Lagos grotos, kurias galima aplankyti kateriu
Lagos
Lagos

Galima pasirinkti ypač erdvius apartamentus su virtuve bei dideliu baseinu, pvz., Porto de Maria, šalia golfo laukų ir mėgautis iš jų terasos panoraminiu vaizdu į vandenyną nuo stačios uolos. Vos už kelių kilometrų nuo šios vietos galima pasiekti įspūdingus paplūdimius Lagos miestelyje, kurio pakraštyje prie švyturio yra ir įspūdingos grotos, bei uolos, talžomos vandenyno bangų.

9 d. Sintra – karalių vilų miestas

Pakeliui į Sintrą papietauti sustojame Vila Nova do Milfontes, kur galima pamatyti, kaip upė Mira įteka į vandenyną. Upės ir vandenyno susitikimas – gana dramatiškas. Čia bangos kunkuliuoja įvairiomis kryptimis, o potvyniai ir atoslūgiai tai užgrobia, tai vėl grąžina didžiulius paplūdimių plotus. Besėdint restorane šiaudiniu stogu ir įrengtame ant aukštų polių, galima ne tik paragauti ką tik ant žarijų keptos žuvies, bet ir stebėti besimainančius gamtos reiškinius dviejų vandens stichijų sankirtoje.

Pasiekti Sintrą geriausia greitkeliais, kurie vis tiek šiaip ar taip su kitais keliais susidurs ties Lisabona. Dienos metu autostrados nebūna itin pilnos, tačiau priartėjus prie šalies sostinės darbo dienos pabaigoje, gali tekti pamatyti, kas yra tikras „kamštis“, kai šešių eismo juostų autostrada virsta automobilių upe.

Sintra kadaise buvo Portugalijos karalių vasaros rezidencijų vieta, o šiandien miestas tapo faktiškai Lisabonos priemiesčiu. Tiesą sakant, ypatingu priemiesčiu. Tiek daug rūmų ir įspūdingos architektūros vilų nepamatysi jokiame kitame Portugalijos mieste. Be to, jam žavumo suteikia gausybė žalumos ir kalvotas landšaftas, kurio grožis dar labiau suspindi ėmus temti ir kai namuose nušvinta žiburiai iki pat kalno viršūnės. Miesto pagrindinis akcentas – gan komiško dydžio karaliaus rūmų virtuvės kaminai, kurių baltumas akina dieną – naktį (kaminų apšvietimas labai įspūdingas sutemus).

Sintros karaliaus rumu kaminai
Sintros karaliaus rrūmų kaminai
Sintra siaura gatvė
Sintros siauras gartves kartais užkemša karietos su arkliais
Sintra, Maurų rūmai
Maurų rūmai

 

Sintroje galima apsistoti nakčiai ar dviem ir nuodugniau patyrinėti ne tik karališkuosius rūmus (įėjimas į juos žm. kainuoja 8,5 Eur), bet ir kitas pilis: Maurų rūmus, įkurtus ant aukštos kalvos, Palacio de Pena, Quinta da Regoliera, Parque e palacio de Monserrate.