gallery

Hiperaktyvus, ar tiesiog aktyvus? 10 požymių, kuriuos turėtų žinoti tėvai

Hiperaktyvus vaikas – dažnai girdimas nuosprendis, kuriuo kartais nepelnytai apibūdinami aktyvūs ar išdykauti linkę vaikai. Ne visi judrūs vaikai turi šį sutrikimą, kuris dar vadinamas dėmesio koncentravimo deficitu. Kokie požymiai rodo, kad vaikas hiperaktyvus?

Vaikai kaip ir suaugę būna skirtingi – vieni greiti kaip vijurkai, kiti – atsargūs ir lėti. Tačiau vaikui, sulaukus maždaug ketverių metų, pernelyg didelis aktyvumas gali sukelti kai kurių problemų: mažesnį gebėjimą sutelkti dėmesį ir įsisavinti informaciją, kurią kiti bendraamžiai jau yra išmokę.

Neseniai atliktas tyrimas JAV atskleidė, jog beveik kas 11 -as mokyklinio amžiaus vaikas turi psichikos sveikatos sutrikimą, vadinamą dėmesio koncentravimo deficitu arba hiperaktyvumu.

Kaip parodė tyrimas, net 40 proc. ketverių metų sulaukusių vaikų turi dėmesio sutelkimo problemų, kurios dažniausia išryškėja jiems žaidžiant. Pasak specialistų, tėvai turėtų atkreipti dėmesį į savo vaikų elgesį, kad būtų laiku pastebėti hiperaktyvumo požymiai ir imtasi tinkamų gydymo priemonių.

10 vaiko hiperaktyvumo požymių

Štai keletas požymių, būdingų hiperkatyviems vaikams:

1. Vaikas nuolat stengiasi kur nors lipti, nepaisydamas tėvų draudimų.
2. Vaikas nuolat juda, nenustygsta vietoje, net sėdėdamas muistosi ir rangosi, judina kojas, pašoka iš vietos ir nepaliaudamas juda aplinkui.
3. Vaikas nuolat daug bėgioja ir juda taip greitai ir neatsargiai, kad dažnai patiria traumų.
4. Sulaukęs 4-ių negeba pašokinėti ant vienos kojos.
5. Nemoka taikiai žaisti su kitais vaikais, retkarčiais rodo agresiją, kurią suvaldyti prireikia tėvų pagalbos.
6. Vaikų būryje būna triukšmingesnis ir aktyvesnis nei jo bendraamžiai.
7. Elgiasi draugiškai su nepažįstamais žmonėmis nepaisydamas atsargumo ir saivausaugos.
8. Įtartinai mažai paiso atsargumo įvairiose situacijose, kurios gali kelti grėsmę ar pavojų.
9. Ties vienu dalyku vaikui pavyksta sutelkti dėmesį mažiau nei keletą minučių.
10. Vaikas atsisako dalyvauti užsimėmimuose (žaidimuose), kurie reikalauja susikaupti.

Jei dažnokai pastebite šiuos neįprastus savo 3-4 m. amžiaus vaiko elgesio požymius, reikėtų pasitarti su neurologu, kaip padėti mažyliui, kad vėliau nenukentėtų ne tik jo mokymosi gebėjimai mokykloje, bet ir kiti, paprasti buitiniai įpročiai, tokie kaip gebėjimas apsirengti, susiplanuoti ir laikytis įpastos dienotvarkės.

Mokslininkai nustatė, kad hiperaktyvių vaikų skaičius kasmet vis didėja. Tėvai, auginantys hiperaktyvius vaikus, neretai net neįtaria, kad vaikas turi tokį sutrikimą, o jų atžalų aktyvumas tampa tikru išbandymu ir nuolatinio streso priežastimi šeimos nariams.

Nustatyta, kad dažniausiai hiperktyvių vaikų tėvai taip pat turi šį sutrikimą, kuris su amžiumi neišnyksta. Paprasčiausiai, suaugę žmonės išmoksta prisitaikyti prie aplinkybių, o kartais – paversti savo trūkumus pranašumais, pasirinkę profesijas, kur sėkmingai pritaiko savo aktyvumą.

Kaip tėvai gali padėti hiperaktyviam vaikui?

Svarbiausia, pasak specialistų, kad tėvai į vaiko aktyvų elgesį reaguotų ramiai ir, pirmiausia, apsišarvuotų kantrybe. Pyktis, emocijos, vaiko barimas – ne geriausia išeitis. Atvirkščiai, priešiškas tėvų elgesys vaiko atžvilgiu, gali išprovokuoti dar didesnę agresiją. Skatinimas, pagyrimai už gerą elgesį – kur kas efektyvesnės priemonės.

Medikai pastebėjo, kad gerų rezultatų, padeda pasiekti ne tik medikamentinis gydymas, bet ir tėvų supratinumas bei disciplina namie. Tinkama mityba, dienos režimas, daug ir įvairių užsiėmimų, ir žinoma, tėvų dėmesys, praleistas laikas su mažyliu gali padėti sumažinti hiperaktyvumo požymius.

Vieni tinkamiausių užsiėmimų hiperaktyviems vaikams – įvairūs sporto pratimai, kurie vienu metu skatina sutelkti dėmesį ir lavina judesius. Tarp tokių – gimnastika, šokiai, važiavimas riedlente ar komandinio sporto šakos (krepšinis, futbolas, ledo ritulys ir kitos).

Miegas – taip pat labai svabus faktorius, turintis įtakos vaiko elgesiui. Nors hiperaktyvūs vaikai dažnai sunkiai užmiega, būtina laikytis pastovios dienotvarkės ir išmokyti mažylį keltis ir eiti miegoti kasdien tuo pačiu metu.

Hiperaktyvių vaikų mityba taip pat turi didelės įtakos. Nuolat nenustygstantys vaikai greitai sudegina kalorijas, todėl reikėtų stengtis kas 3 valandas dienos metu pasiūlyti jiems sveikų užkandžių. Vaiko dienos dietos racione turėtų būti produktų, kuriuose gausu mineralų, tokių kaip cinkas, geležis, magnis, o taip pat – omega 3 riebalų rūgščių.