gallery

Aromaterapija gali ir padėti, ir pakenkti

Kartą, kai išvažiavę iš rudeniškai pažliugusios Lietuvos ieškoti šiltesnių malonumų pietų Ispanijoje, mūsų mažąją keliauninkę atsivijo baisus laringitas. Kasdieną jis vis darėsi sunkiau ir sunkiau tramdomas – nepadėjo nei čiulpiamos pastilės, nei antibiotikai, o kitokių medikamentų vaistininkai kratydami galvas vaikui negalėjo pasiūlyti. Praradę viltį išbandėme aromaterapiją su eukaliptų aliejumi. Procedūrą kas rytą ir vakarą „susiorganizuodavome“ viešbučio vonios kambaryje – prileidę vonią karšto vandens į jį įmaišydavome vietinėje vaistinėje pirkto tepalo su eukaliptų aliejumi. Nuo garų vonios kambarys virsdavo rusiška pirtimi.

Su mažąja ligone įsitaisydavome bent 15 min. prie aprasojusio vonios veidrodžio ir piešdavome ant jo linksmus piešinėlius, kol draskantis kosulys atsitraukdavo. Tikras stebuklas, vaikui tikrai stipriai pagerėdavo ir galėdavome toliau tęsti savo keliones. Kartais sunku patikėti, kad kvapas gali gydyti, tačiau skirtingi aromatai neabejotinai turi įtakos mūsų savijautai ir nuotaikai. Juk tiesa, jog pabuvę aplinkoje, kur mus veikia erzinantys kvapai, jaučiamės suirzę ir pavargę, o įkvėpę malonaus gėlių ar tyro ryto gaivos jaučiamės lyg įkvėpę geros nuotaikos.

Aromaterapija – tai gydymas eterinių aliejų, išgautų iš gėlių, lapų, šaknų ir kitų augalų dalių, kvapais. Jie stimuliuoja žmogaus smegenų veiklą. Eteriniai aliejai iš augalų išgaunami destiliacijos arba spaudimo būdu. Kai kurie aliejai būna labai stiprios koncentracijos ir negali būti naudojami tiesiai ant odos, nes gali nudeginti ir sukelti alergines reakcijas. Ilgai naudojama aromaterapija gali net padidinti kraujospūdį ir pakenkti sveikatai, tad su eteriniais aliejais reikia elgtis atsargiai. Nėščiosioms šių procedūrų apskritai patariama vengti.

Mosklininkai įspėja, jog eteriniai aliejai gali ir pakenkti

Mokslininkai taip pat įspėja, kad aromaterapija nėra toks jau „nekaltas“ gydymo metodas. Atlikti tyrimai atskleidė, jog naudojant eterinius aliejus SPA centruose ar masažų salonuose, kur jie pilami į relaksuojančias vonias ar maišomi su masažui skirtais aliejais, susidaro sveikatai pavojingi junginiai. Eteriniai aliejai garuodami susijungia su oru ir taip susiformuoja organiniai lakieji dariniai, kurie gali pakenkti: ne tik sudirginti akis, nosiaryklę ir bronchus, bet gali sukelti galvos skausmus ir net pakenkti kepenims bei inkstams. Todėl su šiomis medžiagomis patariama elgtis atsargiai. Uždarose patalpose, kur nuolat naudojami eteriniai aliejai, kenksmingų lakiųjų junginių koncentracija gali būti ypač didelė.

Deginant kvapiąsias lempas su levandos, arbatmedžio ir eukalipto aliejais namuose ar darbo aplinkoje, kai norima suteikti patalpoms malonų kvapą, gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį sveikatai. Ypač tiems, kas serga kvėpavimo takų ligomis ar astma, įspėja mokslininkai. Beje, dauguma kosmetikos priemonių, kurių etiketėse nurodoma, jog jos yra skirtos aromaterapijai, savo sudėtyje turi dirbtinius (sintetinius) kvapiklius, o ne tikruosius eterinius aliejus. Tad jos neturi ir eteriniams aliejams būdingų savybių. Aromaterapiją plačiai naudoti visame pasaulyje imta tik maždaug prieš 30 m., nors šiai medicinos šakai daugiau nei 6000 metų. Kinai, indai, egiptiečiai ir romėnai aromaterapiją naudojo gydymui. Niekas šiandien neabejoja, kad augalai turi gydomųjų savybių, o kai kurie gali sukelti net mirtį.

Dozavimas aromaterapijoje

Kaip ir tradicinėje medicinoje, taip ir aromaterapijoje rezultatas priklauso nuo tinkamai parinktų vaistų ir medikamentų ir jų dozės. Eterinius aliejus naudojant įvairioms procedūroms namuose, svarbu atsižvelgti į proporcijas ir kiekį.

Masažo aliejams gaminti rekomenduojamos proporcijos

Gaminant masažui skirtą aliejų ar tepalą namuose svarbu atsižvelgti, kokios koncentracijos eterinį aliejų naudojate. Nuo to priklausys ir jo dozavimas. Kūdikiams ir mažiems vaikams: 3-6 lašus 5-1% eterinio aliejaus 30 -čiai ml Suaugusiems: 15 lašų 2.5% eterinio aliejaus 30 -čiai ml 20 lašų 3% eterinio aliejaus 30 -čiai ml 30 lašų 5% eterinio aliejaus 30 -čiai ml 60 lašų10% eterinio aliejaus 30 -čiai ml

Losjonams, veido kremams, aliejams įtrynimui

Jautriai odai: 3 – 6 lašai 5 – 1 %. eterinio aliejaus 30 -čiai ml Normaliai, sveikai odai: 6-15 lašų 2.5 % eterinio aliejaus 30 -čiai ml

Aromaterapinėms vonioms Į šaukštą medaus arba augalinio aliejaus įmaišykite 2-12 lašų eterinio aliejaus (kuo didesnė aliejaus koncentracija, tuo mažiau lašų naudokite) ir supilkite į vonią. Garų inhaliacijoms Į dubenį verdančio vandens užtenka įlašinti 3-7 lašus aliejaus. Užgobus galvą rankšluosčiu, garais reikia kvėpuoti per nosį. Kad nepakenktų akims, būkite užsimerkę.

Namų ir patalpų gaivikliui

Stiklinei vandens pakanka 30-60 lašų – galima sumaišyti ir 3 rūšių aliejus.Tokiu gaiviu kvepiančiu vandeniu galima kartą per dieną papurkšti kambarius ar biuro patalpas.