gallery

Ar sveika vaikams gerti sultis?

Šviežios sultys – tai sveikatos šaltinis. Tuo daugelis žmonių yra įsitikinę 100 % ir drąsiai siūlo gerti parduotuvėje pirktas 100 % sultis savo vaikams. Bet ar jas gerti iš tiesų sveika? Kokio amžiaus vaikų dienos racioną galima papildyti sultimis?

Vaikams iki 6 mėn. sulčių gerti negalima. Tokio amžiaus mažyliams geriausias – motinos pienas arba specialiai kūdikiams subalansuoti pieno mišiniai.

Vaikams nuo 6 iki 12 mėn. specialistai nerekomenduoja duoti gerti natūralių sulčių. Vietoj jų galima pasiūlyti trintų vaisių tyrelių.

Vaikams nuo 1 iki 3 m. amžiaus rekomenduojama grynų sulčių norma – apie 100 g. Specialistai pataria sultis šio amžiaus vaikams duoti gerti po valgio. Vietoj sulčių verčiau vaikams pasiūlyti natūralių vaisių ar jų tyrelių.

Vaikams nuo 3 iki 6 m. specialistai rekomenduoja neduoti daugiau kaip 100 -150 g. natūralių sulčių per dieną ir jas patariama vartoti po valgio.

Nuo 7 m. amžiaus vaikams per dieną galima išgerti apie 200 g. natūralių sulčių.

Vaikų įprotis gerti saldžius gėrimus, tarp jų ir natūralias sultis, sukelia nutukimo ir diabeto riziką, todėl geriausias ir sveikiausias gėrimas, prie kurio mitybois specialistai rekomenduoja pratinti vaikus nuo pat mažens – tai vanduo.

Vaisių sultis geriau pakeisti natūraliais vaisiais ir daržovėmis. Spaudžiant vaisių sultis, iš jų pašalinama ląsteliena, kuri sulėtina cukraus pasisavinimą ir yra naudinga žarnyno veiklai. Tuo tarpu išgėrus stiklinę sulčių, organizmas gauna didelę dozę cukraus. Pavyzdžiui, vienu ypu išgėrus 1 stiklinę apelsinų sulčių gausime 35 g cukraus ir 130 kalorijų dozę, vynuogių sulčių stiklinėje – „slepiasi“ apie 9 šaukšteliai cukraus, obuolių sulčių stiklinėje – apie 7 šaukšteliai cukraus. Valgydami natrūralius vaisius, tokio didelio cukraus kiekio negauname, nes paprasčiausiai nepajėgiame suvalgyti tiek vaisių, kiek jų prireikia vienai stiklinei sulčių išsunkti.

Parduotuvėje pirktos natūralios sultys yra pasterizuotos – tai reiškia, kad dalis vitaminų yra žuvę. Jei vaikams ruošiate šviežias sultis namuose, jas reikėtų suvartoti iš karto, kol jų nepaveikė oksidacija, dėl kurios žūsta vitaminai.

Ir dar … gerti sultis prieš miegą – taip pat nėra sveikas įprotis, nes sultyse esančios rūgštys skatina dantų karieso atsiradimą.