
Apie vaikų viršsvorį, dantų ėduonį ir tai, kaip teisingai prižiūrėti mažylių dantis
Apie mitybą šiandien kalbama daug ir dažnai. Ir ne be reikalo. Nutukimas tapo pasauline epidemija, paliečiančia vis daugiau žmonių. Maisto perteklius, o ne badas tapo didesnė problema. Nutukimas tapo daugybės lėtinių ligų priežastimi – viena jų ir dantų ėduonis.
Žmonių, turinčių ėduonies pažeistų dantų pasaulyje yra ne mažiau nei kenčiančių dėl nutukimo. Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis, beveik 100% suaugusiųjų kenčia dėl dantų ėduonies.
Kokia mūsų vaikų dantukų būklė?
Anglijos mokslininkus sudomino, ar dantų ėduonis ir vaikų viršsvorio problemos yra susijusios.
Pasak Anglijos mokslininkų, nutukimas ir dantų ėduonis – dvi pagrindinės Anglijos vaikų problemos. Nustatyta, kad D.Britanijoje 9,4 % penkiamečių vaikų turi viršsvorį ir 28% – dantų ėduonį.
Šios problemos mastai vyresnių vaikų grupėje dar didesni. Kaip rodo statistika, net 19,1% vienuolikmečių turi viršsvorio, o 34% tokio amžiaus vaikų dantys yra pažeisti ėduonies.
Visuomenės sveikatos specialistai Anglijoje nustatė, kad didžiausią įtaką šių problemų atsiradimui turi cukrus.
Nors dantų ėduonį sukelia ne cukrus, o bakterijos, saldumynų vartojimas sudaro joms palankias sąlygas plisti. Specialistai pataria mažus vaikus auginantiems tėvams vengti su savo mažyliais dalintis maistu, gėrimais, ar bet kokio kito artimo kontakto, kai tėvai su seilėmis gali perduoti vaikui ir bakterijų. Neretai mamos nukritusį ant žemės čiulptuką nulaižo ir paduoda mažyliui – tokiu būdu mamos burnoje esančios bakterijos patenka ir vaikams.
3 pagrindinės taisyklės, kurios padės išsaugoti sveikus vaikų dantis:
> Vaikams, išsivaliusiems dantukus prieš miegą, neduokite saldintų gėrimų (stiklinė vandens – geresnis sprendimas).
> Raginkite ir mokykite mažylius gerti iš puodelio, o ne iš buteliuko, kai jiems sukanka 12-14 mėn.
> Tarp valgių ir užkandžių nesiūlykite vaikams saldintų gėrimų, tokių kaip sultys ar saldi arbata. Pavartojus saldumynų ar saldaus gėrimo, išmokykite vaiką išsiskalauti dantis vandeniu – taip atitolinsite vizitą pas stomatologą.