Šermukšnių uogos – ir vaistas, ir maistas
Šermukšniai, rudenį pasipuošiantys skaisčiai oranžinėmis uogų kekėmis, dažnai auga sodybose, miškuose ir laukuose. Jų uogose slypi galingas vitaminų užtaisas, tačiau retas žino, kuo šermukšniai naudingi sveikatai ir kaip jas naudoti.
Šermukšnio uogose gausu vitaminų A, C, E, K, P ir kitų naudingų medžiagų, kurios padeda nuo įvairių sveikatos sutrikimų ir ligų: padidėjus cholesteroliui, ar cukraus kiekiui organizme, kenčiant nuo avitaminozės, hemorojaus, padidėjusio kraujospūdžio ir pilvo pūtimo, sergant akių ligomis, inkstų akmenlige.
Šermukšniuose gausu karotinoidų (suteikiančių uogoms ryškią spalvą), padedančių kovoti su onkologiniais procesais bei trukdančių formuotis augliams.
Norint išvengti visų šių negalavimų, rekomenduojama gerti šermukšnių sultis – po 1 šaukštą 3-4 kartus per dieną arba pasigaminti džiovintų šermukšnio uogų nuoviro: 2 šaukštus džiovintų uogų užplikyti 0,5 l verdančio vandens ir šį gėrimą sugurkšnoti per dieną.
Kaip renkamos šermukšnių uogos?
Liaudies medicinoje naudojami šermukšnio lapai, žievė, žiedai bei sunokusios uogos.
Daugiausia naudingų medžiagų turi sunokusios šermukšnio uogos skinamos prieš pat šalnas. Uogos pasižymi karčiu skoniu, kurį galima pašalinti uogas pašaldžius šaldiklyje arba keletą minučių blanširavus verdančiu vandeniu su druska ir nuplovus šaltu vandeniu.
Šermukšnių uogas galima valgyti šviežias, šaldytas arba džiovintas. Uogų sultys net konservuotos nepraranda vertės.
Džiovinimui šermukšnių uogos skinamos su visomis šakelėmis ir keletą dienų vytinamos saulėje ar gerai vėdinamoje patalpoje. Tada džiovinama specialiose džiovyklose ne aukštesnėje, kaip 50-60 C temperatūroje. Džiovinama lėtai, kad uogos nepajuoduotų ir neaplarstų.
Džiovintos uogos padeda įveikti parodontozę, vidurių pūtimą, padidėjusį kraujospūdį. Džiovintas šermukšnių uogas erkomenduojama vartoti žmonėms, sergantiems diabetu – uogose yra daug natūralaus cukraus pakaitalo sorbito, kuris padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
Jei dažnai užkietėja viduriai bei sergantiems hemorojumi patariama 3 kartus per dieną išgerti po pusč stiklinės šviežių šermukšnio uogų sulčių su medumi arba cukrumi, užgeriant šaltu virintu vandeniu.
Šermukšniai naudingi turint skydliaukės sutrikimų. Nuoviras iš šermukšnio žiedų gydo skydliaukę, o taip pat gali būti naudojamas kaip atsikosėjimą lengvinanti priemonė.
Šermukšniuose esantis didelis pektinų kiekis padeda organizmui apsivalyti nuo sunkiųjų metalų, toksinų, o taip pat tinka moterims, kenčiančioms dėl padidėjusio kraujavimo mėnesinių metu, nes pakelia hemoglobino kiekį kraujyje.
Receptai grožiui
Šermukšnių lapų nuoviras tinka plaukų skalavimui – mažina riebalavimąsi, ir kojų vonelėms – mažina prakaitavimą.
Švieži trinti šermukšnių lapai – veikia kaip antigrybelinis vaistas. Lapų kompresus galima nakčiai dėti ant pažeistų kūno vietų ir aprišti bintu.
Šermukšnių uogų sultis galima naudoti kaip toniką veidui – po tokių procedūrų oda taps elastingesnė, skaistesnė, sumažės raukšlių. Trintų uogų ir medaus kaukė taip pat labai veiksminga priemonė odos atjauninimui ir stangrinimui.
Trintų šermukšnio uogų tyrę atskiedus virintu vandeniu (santykiu 1:1) ir užšaldžius ledukų formelėse galima naudoti veido odos masažui – ši priemonė padeda atsikratyti odos bėrimų, spuogų, išsiplėtusių kraujagyslių sukeltų paraudimų.
Šermukšnių uogų druska
Šermukščnių uogų druską galima naudoti ir maisto gaminimui, ir grožio procedūroms (kūno pilingui). Švarias sausas uogas šiek tiek patraiškius užpilame tokiu pat kiekiu druskos (puodeliui uogų, prireiks tiek pat druskos), paskleidžiame ant sviestiniu popieriumi išklotos skardos ir leidžiame uogoms išdžiūti (tiesiog šiltame kambaryje arba galima pašauti į 50 C karščio orkaitę 2-3 val.). Paruoštą druską reiėktų laikyti užsukamame indelyje.
Šermukšnių uogų ir slyvų čatnio receptą rasite čia.