Saulės užtemimas – kaip jį saugiai stebėti?
Kovo 20 d. Lietuvoje bus matomas paskutinis visiškas Saulės užtemimas Europoje iki pat 2026 metų rugpjūčio 12 d. Be jokios abejonės, daug smalsuolių kels akis į saulę, bandydami įžiūrėti, kaip saulė pasislepia už mėnulio. Tačiau stebint šį reiškinį be specialių priemonių yra labai pavojinga. Tėvai apie tai turėtų įspėti ir savo vaikus, kad po saulės užtemimo netektų skubiai vykti pas okulistą.
Per paskutnius 500 metų europiečiams buvo matomi tik aštuoni saulės užtemimai, nors anot mokslininkų tai gali nutikti iki penkių kartų per metus.
Šis įdomus reiškinys, kurį galima stebėti giedrą dieną, nutinka tik esant mėnulio jaunačiai.
Pastarąjį kartą saulės užtemimas, kurį galima buvo stebėti ir Lietuvoje, įvyko 1999 metais.
Kaip nurodo Molėtų observatorija, rytoj matysime tik 72,8% uždengtos Saulės, klaipėdiečiai – 78 %. O ilgiausiai visiško užtemimo fazė truks Farerų salose – 2 minutes 47 sekundes.
Profesionaliai pasirengus stebėti saulės užtemimą bus įmanoma Molėtų Astronomijos observatorijoje nuo 10:55 min iki 13:14 val.:
– teleskopu per neutralų filtrą,
– specialiu Saulės teleskopu per H-Alfa filtrą
– Saulės projekcijos ant nedidelių ekranėlių.
– be teleskopų – su neutraliais akių filtrais.
Klubas „Albireo“ astronomijos mėgėjus Saulės užtemimą per teleskopus kviečia žiūrėti šiose vietose: Vilniuje – Katedros aikštėje ir prie Baltojo tilto, Kaune – Rotušės aikštė, Klaipėdoje – kruizinių laivų terminale, Kėdainiuose – Didžiosios rinkos aikštėje.
Kokių priemonių reikia, norint stebėti saulės užtemimą ir apsaugoti akis?
Saulės užtemimo stebėjimas plika akimi ar akiniais nuo saulės gresia apakimu. Jokiu būdu negalima žiūrėti į saulę ir per spalvotas plėveles ar taip vadinamus “uždūmintus stiklus”.
Žiūrėti į šį reiškinį patariama tik per specialiai užtemimams skirtus akinius ar teleskopus. Tam gali tikti ir suvirintojo akiniai. Vis tik, saugiausias būdas tai pamatyti nuo pradžios iki pabaigos – įsijungus tiesioginę transliaciją internetu: čia .
NASA mokslininkai pateikia sąrašą priemonių, kurių NEGALIMA naudoti saulės užtemimams stebėti:
- spalvotos plėvelės ar spalvotas stiklas
- rentgeno nuotraukos
- “dūminti” stiklai
- akiniai nuo saulės
- kompaktiniai diskai.