gallery

(Ne)sveiki vitaminai

Jei vaikas dažnai serga, reiškia, jam trūksta vitaminų. Taip mano dauguma mamų ir skuba pirkti jam vitaminų, kad sustiprintų organizmą ir padėtų atremti pavojingų virusų ir bakterijų atakas. Tačiau vaikiški vitaminai gali ne tik nepadėti, bet ir pakenkti.

Kokia tikroji vitaminų sudėtis?

Vaikams skirti vitaminai dažnai maloniai kvepia ir vilioja akį įvairiausiomis spalvomis, be to, jų skonis malonus, todėl vaikai juos mielai valgo kaip saldainius.

Specialistai pataria mamoms atidžiau pastudijuoti vaikams skirtų vitaminų sudėtį. Anot JAV Organinių produktų vartotojų asociacijos, net 95 proc. farmacijos pramonės sukurtų vitaminų ir papildų sudaryti iš sintetinių medžiagų.

Dirbtiniai saldikliai

Saldi vitamino pastilė – tikras masalas vaiko gomuriui. Reikėtų įsitikinti, ar saldumą suteikia ne aspartamas, žymimas E951.

Aspartamas – tai sintetinis saldiklis, kuris yra maždaug 160-200 kartų saldesnis už cukrų, neturi kvapo, gerai tirpsta vandenyje. Nors šį saldiklį leidžiama naudoti farmacijoje, jis vertinamas dvejopai. Vieni mokslininkai, atlikę tyrimus, nustatė, kad jis sukelia onkologinius susirgimus, diabetą, išsėtinę sklerozę, nėščiosioms gali paskatinti priešlaikinį gimdymą, protinio vystymosi sutrikimus. Oponentai tvirtina, kad nedidelės dozės poveikio sveikatai neturi.

Preparatų su aspartamu neturėtų vartoti linkusieji į alergijas ir turintys genetinį medžiagų apykaitos sutrikimą – fenilketonuriją. Šis šaldiklis plačiai naudojamas maisto pramonėje – jo gali būti limonaduose, kramtomojoje gumoje ir saldainiuose, konditerijos kepiniuose. Vis daugėja aktyvistų, kurie reikalauja, kad aspartamą būtų už drausta naudoti maisto pramonėje ir farmacijoje.

Dirbtiniai dažikliai

Kodėl vitaminai vaikams būna įvairių spalvų – raudoni, mėlyni, žali, geltoni? Gali būti, kad juose esama dirbtinių dažiklių. Reikėtų vengti pirkti vitaminus, kurių sudėtyje yra sintetinių azo dažų, ženklinamų E129 (suteikiantys raudoną spalvą), E102 ( geltona spalva), E133 (mėlyna spalva). Nors teigiama, kad sintetiniai dažikliai poveikio sveikatai neturi, kai kuriais atvejais pastebėta, kad vaikams jie gali sukelti hiperaktyvumą, astmos priepuolius, alergiją.

Švinas

Taip, kai kurie vitaminai gali turėti net ir švino. Yra buvę net ir apsinuodijimo švinu atvejų vartojant indiškus augalinės kilmės preparatus. Švinas kaupiasi augaluose, todėl jo į organizmą gali patekti geriant žolelių arbatas ar vartojant kitokius preparatus, kurių sudėtyje gali būti vaistažolių, užaugintų užterštose teritorijose (pvz., pakelėse). Ši medžiaga ypač kenksminga kūdikiams ir vaikams iki 6 metų. Kasmet tūkstančiai žmonių ir vaikų apsinuodija sunkiaisiais metalais – dažnai dėl to kalti būna vaistiniai preparatai.

Gliutenas

Gliuteno, arba kitaip vadinamo kviečių baltymo, galima aptikti visuose miltiniuose gaminiuose. Tiesa, ant kai kurių pakuočių jau žymima: „be gliuteno“. Dauguma vaikų, kaip ir suaugusiųjų, netoleruoja šio baltymo, tačiau ne ant visų vitaminų ar papildų pakuočių galima rasti informacijos, ar jo esama preparate.

Sintetinis vitaminas A ir E

Dažnai vitaminams ar kitokiems papildams gaminti naudojamas sintetinis vitaminas A ir E. Net mažos jų dozės gali būti toksiškos. Jei preparato sudėtyje yra sintetinių vitaminų, jie turi būti ženklinami:„dl“. Jei ant pakuotės nurodoma, kad sudėtyje yra vitamino C, ar E, greičiausiai produkto gamybai buvo naudojami sintetiniai vitaminai.

Natūralių vitaminų pakuotėse dažniausiai nurodoma, iš kokių gamtos šaltinių jie išgauti: uogų, žuvų taukų (vit.D), augalų dalių (sėklų, šaknų, lapų) ir pan. Kad būtų lengviau suprasti, ar vitaminai sintetiniai, ar natūralūs, reikia žinoti, kad visų sintetinių vitaminų pavadinimai baigiasi galūnėmis –atas, -idas (pvz., acetatas, hidrochloridas, nitratas).

Žinoma, prieš perkant ar vartojant vaistinius preparatus, geriausia pasielgti taip, kaip mums šimtą kartų kartojo per teliką greitakalbe išpyškinta reklama:  „pasitarkite su gydytoju arba vaistininku“.

freedigitalphotos alchemija

JAV Organinių produktų vartotojų asociacijos sudarytas sąrašas vitaminų, kurių sintetinių pakaitalų dėj jų toksiško poveikio organizmui reikėtų vengti:

A vitaminas: acetatas ir palmitatas (natūralus vit. A pakuotėje gali būti nurodytas, kaip išgautas iš žuvų taukų)
B1 vitaminas: Tiamino mononitratas, tiamino hidrochloridas
B2 vitaminas: Riboflavinas
B6 vitaminas: Piridoksino hidrochloridas
B12 vitaminas: cianokobalaminas, hidroksikobalaminas (Kobalaminas – natūralaus vit. B12 pavadinimas)
C vitaminas: natrio arba kitų askorbatų mišinys (jei vit. C natūralus, pakuotėje gali būti nurodyta, iš kokių augalų jis išgautas)
E vitaminas: D-alfa-tokoferolio acetatas (natūralus vit.E žymimas: d-alfa tokoferolis)
Biotinas (B7 vitaminas): d-biotinas
D vitaminas: kalciferolis.