gallery

Naudingiausios vaistažolių arbatos namų vaistinėlei

 

Šaltais vakarais nieko nėra geriau už puodelį vaistažolių arbatos su medumi. Peršalus ar suskaudus pilvui nebūtina griebtis tablečių. Geriau prisirinkti vieną kitą pluoštelį žolių, prieskonių ir žiedų, kurie galbūt auga ant jūsų palangės, ar sode ir pasiruošti atsargų žiemai.

Kokių žolelių verta prisirinkti ir kokius negalavimus jos padeda įveikti?

Vaistažolės

Vaistažolės nuo peršalimo

 

Ramunėlių arbatai naudojami skinti žiedeliai. Arbata tinka ir peršalus, sergant skydliaukės ligomis, padeda įveikti nemigą. Nestiprią ramunėlių arbatą galima duoti ir vaikams.

 

Liepų žiedai renkami birželio pabaigoje- liepos pradžioje. Arbata veikia kaip aspirinas – padeda numušti temperatūrą, skatina prakaitavimą ir varo šlapimą. Lengvina atsikosėjimą. Liepžiedžių arbata galima skalauti gerklę sergant angina.

Žemuogės
Žemuogių arbatai skinamos uogos su kotelliu

 

Žemuogių arbatai skinamos uogos su visu koteliu ir lapeliu. Arbata kaip ir liepžiedžiai peršalus padeda greičiau įveikti kosulį, be to veikia raminančiai, malšina skausmą. Žemuogių arbata valo kraują, plečia kraujagysles, todėl tinka sergantiems mažakraujyste, ateroskleroze, diabetu (nes mažina cukraus kiekį kraujyje). Žemuogių lapų nuoviru galima gydyti žaizdas ir odos ligas.

Virškinimui gerinti

Raudonėliai patiekalams suteikia malonų aromatą, o jų arbata gerina virškinimą, palengvina peršalimo simptomus, kosulį, skatina prakaitavimą, ramina nervus, padeda įveikti nemigą. Arbatai skinami raudonėlių žiedai. Sergantiems opalige ir nėščiosioms raudonėlių arbatos vartoti nepatariama.

Krapų ir kmynų sėklų arbata padeda nuo pilvo pūtimo, viduriuojant, gerina virškinimą. Ji tinkama vartoti ne tik suaugusiems. Silpna krapų ar kmynų sėklų arbata nuo pilvo dieglių galima girdyti ir kūdikius. Maitinančioms mamoms šios arbatos naudingos, nes skatina pieno liaukų darbą. Krapų arbata gydomi įvairūs susirgimai: inkstų akmenys, hemorojus ir vaikų naktinio šlapimo nelaikymas. Be to, krapai mažina kraujospūdį ir pasižymi antioksidacinėmis savybėmis.

Mėtose esantis mentolis turi antiseptinių, spazmus raminančių savybių. Mėtų arbata gelbsti nuo pilvo pūtimo, kosulio, veikia raminančiai ir tinka gerti prieš miegą ar tuomet, kai skauda galvą. Mėtų arbata netinkama mažiems vaikams ir kenčiantiems nuo skrandžio refliukso.

Aviečių lapų arbata padeda gerinti virškinimą, stabdo viduriavimą ir tinka peršalus, nes skatina prakaitavimą. Šios arbatos besilaukiančioms moterims nerekomenduojama gerti pirmaisiais nėštumo mėnesiais, tačiau prieš pat gimdymą aviečių lapų gėrimas – pats tinkamiausias: atpalaiduoja spazmus ir skatina gimdos veiklą.

Nuo skausmo ir atminčiai gerinti

Rozmarinų lapuose esantys eteriniai alieji naudojami tepalams nuo raumenų skaumo gaminti. Šio prieskoninio augalo lapų arbata – veiksminga priemonė nuo galvos skausmo. Be to, rozmarinas apsižymi antioksidacinėmis savybėmis, padeda apsisaugotyi nuo kraujagyslių bei onkologinių ligų. Neseniai mokslininkų atlikti tyrimai atskleidė, kad rozmarinai gerina smegenų veiklą bei atmintį ir padeda sergantiems Alzheimerio liga.

Šalavijai turi panašų poveikį kaip ir rozmarinai – gerina atmintį, slopina skausmus. Šalavijų arbata tinka skalauti skaudančią gerklę ar burnos bei dantenų žaizdelėms gydyti.

Atsargiai – per didelės rozmarinų ir šalaivijų dozės gali pakenkti: sukelti vėmimą ir net komą. Nerekomenduojama gerti nėščiosioms ir vartojantiems šlapimo išsiskyrimą skatinančius vaistus ar medikamentyus nuo hipertonijos.

Levandos
Levandos naudojamos kosmetikoje, medicinoje ir kulinarijoje

 

Levandos turi raminantį poveikį ir malšina skausmus, jų aliejus naudojamas aromaterapijoje. Levandų arbata gelbsti nuo pilvo pūtimo, gerina virškinimą ir ramina. Tad ją tinka gerti prieš miegą.

 

Nuo uždegimų

Dilgėlių arbata naudojama įvairiems negalavimams gydyti: nuo gerklės skausmo ir peršalimo, gastrito, menstruacijų sutrikimų, inkstų, šlapimtakių uždegimų. Ši arbata gerina virškinimo sistemos veiklą, valo organizmą. Dilgėlės gydo sąnarių ligas ir radikulitą, padeda sergant migrena ir daugybe kitų ligų. Arbatai renkami dilgėlių žydinčios viršūnėlės. Nepamirškite užsidėti guminių pirštinių jas rinkdami. Liaudies medicinoje naudojamos ir dilgėlių šaknys – jos kasamos rudenį, nuplaunamos ir džiovinamos.

 

Medetkų žiedų arbata – vaistas nuo uždegimų ir ypač veiksminga gydant anginą, skrandžio opas, padeda įveikti menstruacijų skausmus, stabdo vėžinių ląstelių augimą. Medetkų antpilas naudojamas išoriškai, veikia antibakteriškai ir padeda greičiau užgydyti įvairias žaizdas, nudegimus ar įbrėžimus, gydo spuogus, o taip pat tinka kaip priemonė nuo plaukų slinkimo. Medetkų arba ramunėlių vonelės padeda greičiau išgydyti kūdikių ir mažų vaikų užpakaliukus nuo paraudimų ir iššutimų.

 

Kaip rinkti ir džiovinti vaistažoles ir kaip pasigaminti gardžių arbatos mišinių – skaitykite čia.