
Kodėl organizmui reikalingas selenas ir kaip jis susijęs su kepenų vėžiu?
Maistas suteikia mums įvairių medžiagų, būtinų gyvybei palaikyti ir energijai gauti. Šios medžiagos klasifikuojamos į makroelementus (vandenį, baltymus, riebalus ir angliavandenius) ir mikroelementus (vitaminus bei mineralus).
Selenas – tai vienas iš mikroelementų grupės mineralų, kuris mūsų organizmui būtinas ir kurio gauname su maistu. Nors seleno būtina „dozė“ yra labai nedidelė, jo trūkumas gali padaryti didelės žalos imuninei bei virškinimo sistemai, vaisingumui ir susilpninti organizmo gebėjimą apsiginti nuo laisvųjų radikalų, kurie gali paveikti mūsų DNR.
Žmonėms selenas būtinas tam, kad puikiai veiktų imuninė sistema ir kad organizmas pajėgtų suvaldyti oksidacijos procesus, kurie susiję su onkologinių ligų atsiradimu.
Organizme yra apie 30 skirtingų baltymų (selenoproteinų), kurie negali funkcionuoti be seleno. Vienas svarbiausių selenoproteinų – selenoproteinas P, kuriam reikia mažiausiai 100 mikrogramų seleno per parą tam, kad jis visiškai jo prisisotintų.
Kaip atskleidė nauji European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) tyrimai, seleno trūkumas organizme, susijęs su didesne kepenų vėžio tikimybe.
Kokie maisto produktai turi seleno?
Nedidelius seleno kiekius galima gauti su tokiais maisto produktais, kaip vėžiagyviai, lašiša, mėsa, grūdai, kiaušiniai, shiitake grybai, svogūnai. Tačiau seleno kiekis šiuose produktuose gali būti skirtingas, priklausomai nuo to, kiek jo yra aplinkoje (pvz., dirvožemyje), kur šie produktai išaugo. Daugelyje Europos šalių seleno kiekis dirvožemyje yra mažesnis nei Šiaurės Amerikoje, todėl senojo žemyno gyventojams neretai seleno kiekis gaunamas su maistu, gali būti nepakankamas.
Kepenų vėžys Europoje onkologinių ligų tarpe užima septintą vietą pagal mirtingumą. Netinkama mityba, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas ir sėdimas gyvenimo būdas – dažniausios nutukimo, medžiagų apykaitos ir hormonų sutrikimų priežastys, kurios galiausiai įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą arba nealkoholinės riebalų kepenų ligos vystymąsi. Visa tai – kepenų vėžio rizikos veiksniai.
Papildomas seleno vartojimas gali būti naudingas ne tik siekiant apsisaugoti nuo kepenų vėžio, bet ir krūties, gaubtinės bei tiesiosios žarnos, prostatos, plaučių onkologinių ligų.
Kokie simptomai byloja, kad jums trūksta seleno
Tiksliai nustatyti įvairių medžiagų trūkumą kraujyje galima atlikus išsamius kraujo tyrimus. Juos ypač rekomenduotina atlikti, jei pastebėjote tokius seleno deficitą išduodančius simptomus kaip:
plaukų slinkimas,
nagų lūžinėjimas ir baltos dėmelės ant nago plokštelės;
nuolatinis nuovargio jausmas, sumažėjęs darbingumas ir energija;
apsnūdimas, koncentracijos stoka
Ar jums trūksta seleno, galite spręsti ir iš savo mitybos raciono.
Ar jame yra šių produktų?:
braziliški riešutai (bertoletijų) – užtenka vos dviejų riešutų per dieną;
laisvai ganomų vištų ir kalakutų mėsa;
shiitake grybai;
tunas;
sardinės;
krevetės (ir kiti vėžiagyviai);
sezamo, saulėgrąžų sėklos;
brokoliai;
šparagai;
miežinės kruopos;
avižos;
nevalyti ryžiai (rudieji, raudonieji).