gallery

Kaip teisingai naudotis pirtimi?

Nors pirties malonumai ne itin priklauso nuo sezono, dauguma lietuvių traukia į pirteles dažniau rudenį ir pavasarį, kol dar nėra karšta, bet ir eketės gręžti nereikia. Tiesa, dažnai pirtys nėra naudojamos pagal paskirtį.

Kartais einame ten, kad galėtumėme šiltai pasėdėti, „išsinerti“ iš senos odos, atsigaivinti šaltame vandenyje ir galiausiai šį džiaugsmą vainikuoti alumi. Į pirtį dažnai einame ir joje būname tiek, kiek ištveriame, o kartais net ir ilgiau, o tada savo ištvermę dar padovanojime ir papildoma skardine šalto alaus. Ką reikėtų žinoti, kad apsilankymas pirtyje nesibaigtų sveikatos sutrikimais ir ne itin malonia patirtimi?

Ištvermės varžybas laimės anksčiausiai išėjęs

Kalbant apie pirtis, tinka patarlė: „kas per daug, tas nesveika“. Dažnai pirtyje stengiamės išbūti kiek galima ilgiau, o kartais ir iki tol, kol suprantame, jog tuoj išvis išeiti nebegalėsime. Žinoma, būti pirtyje tik tiek, kad truputį sušiltume prasmės nėra, tačiau pajutus, jog sunku kvėpuorti, ar atsiradus skausmui krūtinės ar plaučių srityje, galvos svaigimui iš pirties reikėtų išeiti nieko nelaukiant. Pasak pirties įrangos pardavimu užsiimančios el. parduotuvės Esaunashop.com direktoriaus,  geriausias laikrodis pirtyje yra mūsų organizmas. Juo ir reikėtų vadovautis. Geriau į pirtį eiti kelis kartus ir joje praleisti po 10 min., negu sėdėti pusvalandį ar net valandą“. Varžybos, kas ilgiau išbus pirtyje, gali baigtis ir liūdnai, o pats nugalėtojas nelabai turės kuo džiaugtis.

Alus pirtyje – ne geriausias pasirinkimas

Atsakymas – gera pirtis. Nuo senovės pirtyje rekomenduojami gėrimai – žolelių arbata arba vanduo. Būdami pirtyje prarandame daug skysčių ir alumi ar kitais alkoholiniais gėrimais jų tikrai neatstatysime. Palepinti save skardine alaus pirtinimosi procese nėra nuodėmė, bet dominuoti turėtų labiau organizmui vertingi skysčiai. Vanduo ar arbata ne tik padės pirtyje praleisti daugiau laiko, tačiau išgelbės ir nuo dažnai po pirties malonumų atsirandančio galvos skausmo. Jei turite pakankamai valios, alumi geriausia pasimėgauti jau po pirties.

Odos šveitimo procedūros

Nors dažnai pirtis tampa puikiu diskusijų forumu, norint tinkamai pasipirtinti vien tik sėdėti ir diskutuoti nepakanka. Pavyzdžiui, vanta pirtyje gali atstoti geriausią masažą ir nors kai kuriems vanojimosi procedūra neatrodo labai maloni, ją patikėjus patyrusiam pirtininkui, nepasigailėsite. Odos šveitimas – procedūra, kurią pirtyje dažnai darome tiesiog su nagais. Tiesa, čia labai pasitarnautų šiurkštesnės kempinėlės odai šveisti. Po pirties savo odą galite palepinti ir įvairias aliejais, veido kaukėmis.

Aromaterapija pirtyje

Kvapai pirtims dažnai dar labiau praturtina pasibuvimą pirtyje, tačiau norintiems kuo sveikesnės prities, specialistai pataria naudoti augalų nuovirus. Nuo peršalimo ar slogos geriausiai gydo eukaliptas, sunkiau užmiegantiems padėtų čiobreliai, o siekiantiems tonizuojančio efekto ant įkaitusių akmenų tiktų piltii jazminų nuoviro.

Dažnai vaikštantys į sporto klubus, po alinančių treniruočių nevengia nueiti ir į pirtį bei baseiną. Tai nieko blogo, jei į pirtį neinama kas antrą ar net kiekvieną dieną. Į pirtį nerekomenduojama eiti dažniau nei du kartus per savaitę.

Sveikos pirties gidas (1)