gallery

Kaip teisingai kepti blynus? 7 dažniausios klaidos


Blynai – įprastas pusryčių ar vakarienės patiekalas, ypač tuose namuose, kur yra vaikų. Tačiau net ir šis paprastas skanėstas turi savų gamybos paslapčių. Ar jūs jas žinote?

1. Miltiniai blynai bus purūs tik tuomet, jei į juos dedama soda nebus senesnė nei 6 mėn. Be to, į blynų tešlą vietoj pieno pilamas kefyras ar pasukos geriau reaguos su sodos milteliais ir blynai bus skanesni. Jei namuose turite tik pieno, į jį galima įpilti šiek tiek citrinos sulčių ar balto acto šaukštelį. Beje, į blynų tešlą taip pat galima dėti jogurto ar grietinės – šie komponentai taip pat  turi rūgšties, kuri būtina cheminei reakcijai su soda.

2. Manėte, kad blynų tešlą reikia plakti ir maišyti, kol neliks matyti nė vieno miltų gumulėlio. Blynų tešlą reikia pamaišyti tik tiek, kad visi komponentai susimaišytų. Tešlą plakant ilgiau, iš miltų ima skirtis glitimas, todėl iškepti blynai nebebus tokie purūs, bet atvirkščiai bus labiau „supuolę“.

3. Blynų tešlą pasigaminti iš vakaro ar prieš keletą valandų iki kepimo – tai ne pati geriausia idėja. Blynus reikia kepti nedelsiant, kai sumaišoma tešla, tik tuomet jie bus purūs ir gražiai iškilę.

4. Keptuvė, kurioje kepami blynai ne mažiau svarbi, nei tešlos paruošimas. Geriau naudokite keptuvę storu dugnu, tuomet blynai keps palengva ir nesvils. Be to, blynus kepkite ant vidutinės kaitros, tuomet jie bus gražiai parudę.

5. Kepant blynus nenaudokite sviesto – vietoj jo tinkamesnis lydytas sviestas arba kokosų aliejus.

6. Pirmas blynas visuomet prisvilęs – tegul šis šeimininkių priežodis būna tiesa. Pirmuosius blynus visuomet galima kepti testavimo tikslais: taip patikrinsite, ar tinkama tešlos konsistencija ir reikiamas keptuvės karštis.

7. Jei norite, kad blynai būtų puresni, į tešlą įmaišykite atskirai išplaktus kiaušinių baltymus ir išsuktus trynius.