gallery

Europos paveldo dienos ’19 kviečia pažinti ir pramogauti

Šiemet jau 26 kartą Lietuvoje vyksiančios Europos paveldo dienos kartu su įvairių sričių specialistais ir muziejininkais atvers duris į dažnai plačiajai visuomenei neprieinamą nekilnojamą kultūros paveldą. Rugsėjo 20 – 22 dienomis visoje Lietuvoje įvyks daugiau kaip 300 nemokamų renginių įvairaus amžiaus lankytojams, kurie kviečiami iš naujo pažinti savo miestus ir miestelius, keliauti po gimtąją Lietuvą ir prisiliesti prie jos regionų istorijos ir kultūros paveldo.

Įvairaus pobūdžio renginiai vyks ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miesteliuose nuo pat Dieveniškių iki pajūrio Karklės, todėl Europos paveldo dienos visus Lietuvos gyventojus kviečia dalyvauti ir smagiai praleisti laiką.

Kultūros paveldo departamentas Sapiegų rūmuose (L. Sapiegos g. 13, Vilnius) organizuoja Europos paveldo dienų Lietuvoje atidarymo renginį, kurio metu dalyviai galės rinktis iš galybės įvairiausių veiklų: pasidairyti po Sapiegų parką ir šalia esančią Išganytojo bažnyčią bei buvusį Trinitorių vienuolyną, išbandyti savo žinias viktorinoje, susipažinti su Europos paveldo dienų istorija ir atsipalaiduoti laikinai įrengtoje kino salėje. Šiemet atidarymo renginiui pasirinkta nestandartinė erdvė – gilią istoriją ir sunkų paveldo atkūrimo kelią liudijantis Sapiegų rezidencijos kompleksas – leis įsitikinti, kokių pastangų reikalauja paveldo atkūrimas. Atidarymo renginio metu laikinai atgijusias Sapiegų rūmų erdves garsų kaskadomis užlies kviestiniai Europos paveldo dienų’19 atidarymo renginio svečiai – Lietuvoje ir užsienyje profesionalumu ir gyvybinga improvizacija išsiskiriantis grupės Subtilu-Z ketvertukas. Taip pat renginio dalyviai galės pasigrožėti Sapiegų rūmų valdytojų – Šiuolaikinio meno centro – sukurta šviesų instaliacija.

Europos paveldo dienos’19 skatina paveldą pažinti ne tik ekskursijų ir paskaitų metu, bet ir aktyviai leidžiant laiką su šeima ir draugais, todėl šiemet visuomenė kviečiama sudalyvauti žygiuose po atokiausius savivaldybių Vilniaus miesto rajonus, apylinkes ir orientacinius pasivažinėjimus dviračiais po visą Lietuvą, o tiems kurie mieliau gamta mėgautųsi ramesniu žingsniu vartus atvers VU botanikos sodas (Vingio skyriuje) su ekskursija „Augalų ir paveldo dermė“ ir „Tartle“ meno kūrinių galerijos skulptūrų sodas.

Šiemet specialiai Europos paveldo dienų proga duris atvers Lukiškių kalėjimas, kurio darbuotojai su lankytojais pasidalins kvapą gniaužiančiomis patirtimis, o tuo tarpu Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos dirbtuvės pasidalins dokumentų konservavimo bei restauravimo paslaptimis.

Europos paveldo dienų’19 renginius organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, taip pat – 54 šalies savivaldybės, regioninių ir nacionalinių parkų direkcijos, bibliotekos ir muziejai, kultūros, profesinio rengimo ir turizmo informacijos centrai, taip pat galerijos, gimnazijos, bendruomenių, seniūnijų nariai ir kiti.

Idėja rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais, jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jack Lang. Per keletą metų šis renginys išplito po daugelį vakarų Europos šalių ir pasidarė toks populiarus, jog nuo 1991 metų Europos Tarybai inicijavus ir parėmus Europos Komisijai, visoje Europoje imta rengti Europos paveldo dienas.