gallery

Erškėtrožė – galingas ginklas su įvairiomis ligomis

Paprastasis erškėtis (Rosa canina L.) nuo senų laikų naudojamos kaip vaistas nuo įvairių ligų. Senovės graikai laukines rožes vadino „šunų rožėmis“, nes pastebėjo, kad jos padeda greitai užgydyti šunų įkandimus. Iš erškėčių vaisių gaminama ne tik arbata, sirupai, džemai, bet ir grožio puoselėjimo eliksyrai. Beje, gydomųjų savybių turi visas augalas – šaknys, lapai, žiedlapiai.

Laukinės rožės vaisiuose vitamino C yra dešimt kartų daugiau nei serbentuose ir šimtą kartų daugiau nei citrinoje. Be to, jie turi vitaminų P ir E, karotinoidų, flavonoidų, sacharidų, organinių rūgščių, pektinų, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio druskos, geležies, mangano). Per dieną pakanka suvalgyti vos 2-3 erškėčių vaisius, kad organizmą praturtintumėte naudingais vitaminais.

Vitaminų bomba ir vaistas nuo įvairių ligų

Laikinės rožės vaisiai sunoksta rugpjūčio pabaigoje, tačiau daugiau saldumo jie įgauna po pirmųjų šalnų. Iš šių netikrų uogų galima pasigaminti ne tik arbatos, džemo, sirupo, bet ir grožio procedūroms skirtų produktų.

Erškėčių vaisiuose – daugybė vitaminų ir medžiagų, pasižyminčių priešuždegiminiu, antiskleroziniu, kraujavimą stabdančiu, tulžį ir šlapimą varančiu, inkstų veiklą gerinančiu, žaizdas gydančiu poveikiu. Laukinių rožių preparatus patariama vartoti kenčiantiems nuo mažakraujystės, aterosklerozės, esant vitamino C trūkumui, ar norint sustiprinti organizmo atsparumą infekcinėms ligoms, padidinti darbingumą.

Sergantiems širdies ligomis bei patyrusiems infarktą, patariama gerti erškėtrožių nuoviro. Erškėtrožių žiedų nuoviru,, sumaišytu su medumi, gydoma ir odos liga rožė.

Erškėtrožių vaisiai džiovinami džiovykloje 80-90 C temperatūroje. Arbatai šaukštą erškėtrožių vaisių reikia užplikyti verdančiu vandeniu ir palaikyti termose apie 12 val. Prieš vartojant galima pagardinti šaukšteliu medaus.

Erškėtrožių nuovirą pasigaminti galima iš litro vandens ir 5 šaukštų uogų pavirinus jas ant nedidelės ugnies apie 5 min. ir palikus nusistovėti termose apie 10 val. Nukoštą nuovirą galima vartoti vietoj arbatos kaip vaistą, kenčiantiems nuo avitaminozės.

Iš erškėtrožių sėklų gaminamas aliejus, kuris padeda atkurti odos elastingumą, mažina raukšles. Aliejus taip pat padeda greičiau gyti žaizdoms, neleidžia susidaryti randams, tad jo verta turėti namų vaistinėlėje.

Lapai ir šaknys – nuo skrandžio ir tulžies bėdų

Erškėtrožių lapų antpilas vartojamas turint skrandžio bėdų – jis pagreitina peristaltiką ir mažina skausmus. Antpilą pasigaminti galima iš stiklinės verdančio vandens ir 2 šaukštų džiovintų lapų. Valandą termose nusistovėjęs antpilas vartojamas po pusę stiklinės ryte ir vakare.

Erškėtrožių šaknų nuoviras naudojamas, jei kamuoja tulžies ir inkstų akmenys, aukštas kraujo spaudimas. Nuovirui prireiks 2 šaukštų džiovintų, smulkintų erškėtrožės šaknų. Jas užpylus stikline vandens reikia pavirtinti apie 20 min., per naktį palaikomas termose ir tuomet vartojamas po pusę stiklinės 3 k. per dieną. Gydymo kursas – 15 dienų.

Sergantys artritu, artroze, osteochondroze ir ateroskleroze rekomenduojama naudoti spiritinį erškėčių šaknų antpilą. 100 g susmulkintų erškėčio šaknų reikia užpilti 0,5 litro degtinės, palikti nusistovėti tamsioje vietoje 3 savaites. Vartoti reikia po šaukštą 3 kartus per dieną prieš valgį. Šiuo antpilu galima gydyti ir podagrą bei medžiagų apykaitos sutrikimus.

Kaip pasigaminti erškėtrožių uogenę, rasite čia.