gallery

Aveiro apylinkės ir Portas

 

Paskutinei kelionės po Portugaliją atkarpai pasilikome du regionus: Aveiro ir Porto.

 

10-12 d. Aveiro ir jo apylinkės

Pakeliui iš Sintros link Aveiro sustojame dar viename nuostabiame mieste -tvirtovėje: Obidos. Stačia uola pakilus ant kalvos viršūnės ir įvažiavus pro medinius miesto vartus atsiduri viduramžių pilies kieme. Vaizdai čia tarsi filmavimo aikštelėje, kurioje „sukama“ juosta apie riterius. Šis miestelis išlaikė ne tik senovinio miesto-tvirtovės architektūrą, bet ir dvasią: siaurose gatvelėse tarsi turgaus dieną verda gyvenimas, čia gausu suvenrų parduotuvių, kavinių ir restoranėlių. Obidos miestelyje tiesiog gatvėje už 1 Eur prie kavinės galima paragauti vietinės trauktinės iš šokoladinės taurelės.

Obidos miestelis, Portugalija
Obidos miestelio tvirtovė

 

Praia de Mira paplūdimys
Praia de Mira paplūdimys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artėjant link Aveiro stabtelime prie vandenyno esančiame Praia de Mira žvejų kaimelyje, kuris po truputį virsta kurortiniu miesteliu. Nors pats miestelis niekuo ypatingu nepasižymi, čia galima pamatyti įspūdingas smėlio kopas, šėlstantį vandenyną ir ant kranto po žūklės grįžusias dideles medines žvejų valtis.

Aveiro

Aveiro kadaise buvo didelis Portugalijos uostamiestis, tačiau prieš 500 m. kilusios audros šį miestą faktiškai užnešė smėliu. Galingą uostą ir druskos pramonės miestą gamtos stichijos pavertė nederlinga lagūna. Aveiro atgijo tik XIX a. – čia ir vėl kasama druska, įkurtas universitetas, o lagūnos vandens kanalai tapo viena įdomiausių atrakcijų turistams.

Per 40 min ekskursiją spalvingomis finikiečių valtimis „molliceiros“ miestą galima apžiūrėti plaukiant kanalais ir palendant po žemais tiltais.

Pasiplaukiojimas finikiečių valtimis Aveiro kanalais
Pasiplaukiojimas finikiečių valtimis Aveiro kanalais
Aveiro senamiestis
Aveiro senamiestis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aveiro senamiestis – įsikūręs tarp dviejų kanalų. Šioje miesto dalyje neleidžiama statyti naujų namų – tik renovuoti senus, išlaikant senąjį miesto stilių. Senamiestyje veikia net garsiojo Eifelio projektuotas turgus, kur ir šiandien prekiaujama ką tik iš vandenyno ištraukta žuvimi ir jūros gėrybėmis.

Puiki vieta praleisti dieną ar dvi Aivere, originalaus interjero apartamentuose ant pat kanalo kranto – Saber a Mar.

Iš Aveiro patogu nuvykti ir plačiau patyrinėti lagūną, kuri užima 65 kv.km. Šiame rezervate galima rasti didžiulių smėlėtų paplūdymių ir šalia jų įkurtų naujų kurortų. Vienas spalvingiausių miestelių yra Costa Nova, kurio dryžuoti namai padėjo įsukti net suvenyrų verslą.

 

Dryzuoti namai Costa Nova

Dryžuoti namai - Costa Nova miestelio vizitinė kortelė
Dryžuoti namai – Costa Nova miestelio vizitinė kortelė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 13-15 d. Porto

Mūsų maršruto Portugalijoje starto ir finišo stotelė – Portas, antras didžiausias šalies miestas. Kaip sako šio miesto gyventojai, Portas nedidelis ir kompaktiškas, todėl automobilis čia nereikalingas.

Iš tiesų, su mašina pažinti miestą beveik neįmanoma dėl dviejų priežasčių. Portą į dvi puses dalina Douro upė. Viename krante, ant stačios įkalnės įsikūręs senamiestis su siauromis vingiuotomis gatvelėmis, kuriomis patogiau keliauti pėsčiomis. O kitą Porto krantą (Vila Nova de Gaia), kur įsikūrė garsiausi porto gamintojų vyninės, siūlančios turistams porto degustacijas, taip pat geriau lankyti pėsčiomis (dėl suprantamų priežasčių).

Portas – daugiaspalvis miestas, jame netrūksta praeities šlovingo uostamiečio ženklų ir palikimo, tačiau negali nepastebėti ir skurdžių kvartalų pačiame miesto centre. Miestas sparčiai keičiasi, bet jo pietietiško gyvenimo ritmo atmosferos, sklandančios ore, permainos neišsklaido. Savitą Porto dvasią pajunta kiekvienas čia apsilankęs turistas.

Ką verta pamatyti ir patirti Porte?

Pirmiausia, jei turite galimybę miestą iš oro uosto pasiekti metro – taip ir padarykite. Viena įspūdingiausių šio stransporto priemonės maršruto į centrą atkarpų, kai traukinys išnyra iš požemio ir kerta įspūdingą Dom Luís I tiltą, kurį projektavo F.Eifelis. Metalo konstrukcijų arkinis tiltas turi dviejų aukštų eismo juostas – viršutine važiuoja metro traukiniai, apatinė – skirta automobiliams ir pėstiesiems. Šis monumentas tapo Porto simboliu, taip kaip Eifelio bokštas Paryžiuje.

Portas įspūdingas ir naktį
Miestas įspūdingas ir naktį
Porto stogai nuo Dom Lius tilto
Porto stogai nuo Dom Lius tilto

 

Porte taip pat verta pasivažinėti  senoviniu traukinuku, kuris veža iki pat paplūdimių prie vandenyno, arba persikelti per Douro upę funikulieriumi. Beje, į bilieto kainą įskaičiuota net porto degustacija. Porte taip pat galima leistis į ekskursiją laivu Douro upe.

Bevaikštant po senamiestį būtina aplankyti São Francisco bažnyčią, kurios arkos dekoruotos aukso raižiniais, pasaulio paveldo paminklą – viduramžių Cais de Ribeira rajoną, su spalvingais namais, XII a. katedrą. Vienas įdomesnių architektūrinių statinių Porte – Leilo knygynas, laikomas gražiausiu pasaulyje. Sakoma, kad Hario Poterio autorei J.K.Rowling, kuri 10 m. praleido Porte, būtent šiame knygyne kilo idėja parašyti knygą apie berniuką burtininką.

Cais de Ribeira rajonas Porto
Cais de Ribeira rajonas
Lello-knygynas  vienas gražiausių pasaulyje
Lello knygynas – vienas gražiausių pasaulyje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po dienos ekskursijų siauromis Porto gatvėmis, vakarą geriausia praleisti kitame Douro krante. Čia veikia ne tik vyninės (jų yra apie 60), bet ir gausybė kavinių bei restoranų. Tiesiog būtina vienoje jų stabtelėti ir bent jau paragauti porto iš galybės siūlomų rūšių.

Shopingas Porte

Jei po ilgos kelionės Portugalijoje tikitės Porte įsigyti suvenyrų namiškiams ar apsipirkti, gali tekti nusivilti. Daug suvenyrų parduotuvėlių Porte galima rasti vaikštant promenada palei Douro upę, tačiau čia jie gan vienodi ir brangesni nei kituose miestuose.

Ieškantys avalynės ir rūbų gali pasidairyti po parduotuves ir prekybos centrus, esančius Rua de Santa Catarina ir Avenida da Boavista. Tiesa, prekybos centre galima rasti ir Lietuvoje gerai žinomus prekės ženklus, tad kažko išskirtinio verčiau pasidairyti mažesnėse aplinkinėse parduotuvėse.

Tikrą prekybinį šurmulį galima pajusti apsilankius dideliame turguje pačiame centre – Mercado do Bolhão. Čia galima nusipirkti vaisių, daržovių, žuvies, vietinių vynų bei sūrių.