
Atsargiai! Mūsų kasdien naudojama kosmetika gali būti toksiška
Pirkdami šampūną plaukams, kondicionierių ar dušo želė retai kada susimąstome, iš ko ji padaryta. Net neįtariame, kad kvepiančiame buteliuke gali būti sveikatai pavojingos chemijos, kuri gali sukelti ne tik alerginę reakciją, bet ir onkologines ligas ar endokrininės sistemos pažeidimus.
Mokslininkai nustatė, jog kai kurie kasdienės kosmetikos gaminiai, kuriuos duše naudojame kasdien, gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.
Tyrinėkite etiketes
Ko gero, nė viena moteris be kosmetikos neįsivaizduoja savo dienos. Tačiau norint būti tikriems, kad naudojami gaminiai ilgainiui nesukels, pavyzdžiui, krūties vėžio, būtina skaityti gaminių etiketes. Venkite kosmetikos, kurių sudėtyje yra etanolamino, natrio laureto sulfato – ši putojanti medžiaga dėl savo panašumo į muilą itin dažnai naudojama šampūnų, dušo želė gamyboje.
Ši medžiaga etiketėse gali būti ženklinama taip: ALPHA-SULFO-OMEGA- (DODECYLOXY) POLY (OXY-1,2-ETHANEDIYL) , SODIUM SALT; DODECYL SODIUM SULFATE; PEG- (1-4) LAURYL ETHER SULFATE, SODIUM SALT.
Kita pavojingų konservantų grupė, kuri labai dažnai naudojama kosmetikos gaminiuose – tai formaldehidas, pasižymintis kancerogeninėmis savybėmis. Šios medžiagos gaminių etiketėse dažniausiai visai nenurodomos. Tačiau verta žinoti, kad jos pėdsakus išduoda etiketėse nurodomi užrašai: DMDM hydantoin, Imidazolidinyl urea.
Formaldehido galima aptikti ne tik suaugusiems, bet ir vaikams skirtuose šampūnuose, o jo ypač daug nagų lako buteliukuose! Medikai, atlikę moterų šlapimo tyrimus, vos tik joms nusilakavus nagus, aptiko trifenilo fosfato, kuris naudojamas nagų lako gamyboje.
Malonus kosmetikos kvapas – tai dar vienas pavojaus signalas. Jei etiketėje nurodyta „fragrancies“, reiškia gaminyje yra dar kelios dešimtys ar net šimtai kenksmingų cheminių medžiagų, tarp kurių – endokrininę sistemą pažeidžiantys ftalatai ir dirbtiniai kvapai.
Taip pat reikėtų vengti plačiai naudojamų PEG darinių, Xinol (Ksinol), Cetearet, Olet – nes šie junginiai gali turėti tarpinių produktų – itin nuodingo 1,4 dioksano.
Mažiau kosmetikos priemonių, mažiau rizikos
Kartą per savaitę naudojamas šampūnas galbūt ir nepakenks sveikatai, tačiau pagalvokime, kiek įvairių kosmetikos priemonių kasdien naudojame ir mes patys, ir mūsų vaikai: kremai, šampūnai, dušo želė, plaukų formavimo priemonės, dezodorantai, kvepalai, kremai, tonikai… Mokslininkai atlikę paauglių šlapimo ir kraujo tyrimus aptiko net 16 skirtingų cheminių medžiagų, kurios sukelia hormonų pusiausvyros sutrikimus ir onkologinius susirgimus.
Be to, tyrimą atlikę mokslininkai išsiaiškino, kad paaugliai, ypač merginos, norėdamos būti patrauklios, kasdien naudoja apie 17 skirtingų kosmetikos priemonių – tai beveik dvigubai daugiau nei jų mamos.
Kosmetikos priemonių pirkėjai JAV turi galimybę naudotis išmaniąja programėlė, kuri nuskenuoja gaminio brūkšninį kodą ir padeda pirkėjui susigaudyti, ar gaminyje nėra itin kenksmingų sudedamųjų dalių. Deja, gaminių su europietiškais kodais ši programėlė neidentifikuoja. Tačiau prieš atnaujinant vonios priemonių asortimentą, pravartu susipažinti su kosmetikos konservantų sąrašu, kurį galima rasti čia:
Pasigaminkite kosmetikos priemonių namuose
Įsigyti prausiklių, šampūnų ir kitokios kosmetikos, kuri būtų ne tik maloniai kvepianti, bet ir ekologiška bei nekenksminga sveikatai, ko gero, šiais laikais apskritai neįmanoma. Bet kokios ekologiškos medžiagos be konservantų greitai genda, todėl gamintojai į kosmetikos gaminius deda daugiau ar mažiau toksiškų konservantų.
Mažiau kenksmingų medžiagų, turi specialūs jautriai odai skirti gaminiai, juose bent jau nenaudojami kvapikliai.
Namuose pagaminti šampūnai neputos kaip pirkti parduotuvėje, tačiau prisiminti senus mūsų močiučių naudotus plaukų priežiūros receptus gali būti ne tik smagu, bet ir naudinga sveikatai.
Parduotuvėje pirktą plaukų kondicionierių taip pat galima pakeisti namuose pasigamintomis priemonėmis. Pavyzdžiui, šaukštelis švelnaus acto arba citrinos sulčių praskiesto stikline vandens atstos kondicionierių ir suteiks plaukams žvilgesio.
Paprasti šampūnų receptai pasidaryk pati.
Kuo paprastesnė sudėtis, tuo geriau
Jei namuose gaminti šampūno ar virti muilo neketinate, bet norite tausoti savo ir šeimos sveikatą, rinkitės kosmetikos priemones, kuriose kuo mažiau, kuo paprastesni ir jums suprantamesni komponentai. Trumpesnis sudedamųjų dalių sąrašas visu 100 proc. saugumo garantijos nesuteiks, tačiau toks gaminys, tikėtina, turės mažiau kenksmingų cheminių medžiagų.
Nepasitikėkite ant pakuotės paryškintais užrašais „bio“, „natural“, „organic“ – apsukite kosmetikos priemonės buteliuko kitą pusę ir pastudijuokite sudedamųjų dalių sąrašą, kuris parodys, kokiomis „eko“ medžiagomis ši priemonė ruošiasi „pamaitinti“ jūsų odą.