gallery

Atostogos Madeiros saloje – nusiteikite aktyviam poilsiui

Tie, kas mano, jog Madeiroje laukia jaukus poilsis smėlėtame paplūdimyje, gali likti nusivylę. Jei susiruošėt keliauti į šią salą, garsiojo futbolo žaidėjo Cristiano Ronaldo tėviškę, nusiteikite aktyviam poilsiui ir nuotykiams, o vietoj vakarinės suknelės geriau įsidėkite į lagaminą žygiams po kalnus tinkamus batus.

Skrydis į Madeirą

Portugalijai priklausanti Madeiros sala – tai vienas tolimiausių Europos taškų. Salą nuo Lisabonos skiria net 1000 kilometrų Atlanto vandenyno atkarpa, o nuo Kanarų salų ji nutolusi 400 km.
Skrydžius į Madeirą vykdo šios aviakompanijos: TAP (Portugalijos avialinijos) iš Lisabonos, Londono, “Germania” iš Hamburgo, “Lufthansa” iš Lisabonos , “Finair” iš Helsinkio, “EasyJet”, “Air Berlin”, “Condor” ir kt.

Sudėtingiausia rasti patogų jungiamąjį skrydį iš Vilniaus. Nebijantys varginančios kelionės iki Lenkijos, gali pasidairyti skrydžių į Madeirą iš Varšuvos. Bet kuriuo atveju, kelionė iki Portugalijai priklausančios salos gali užtrukti nuo 8 iki 12 valandų arba net ir visą parą (pavyzdžiui, skrendant iš Varšuvos).

Automobilis būtinas

Madeiroje be transporto priemonės bus sunku išsiversti, tad geriau jo nuoma pasirūpinti iš anksto. Saloje, kurios ilgis apie 60 km, o plotis – apie 23 km, per savaitę įveiksite apie 1000 kilometrų. Automobilių nuomos kainos bus gerokai mažesnės, jei jį rezervuosite prieš mėnesį ar net anksčiau.

Keliai Madeiroje gerai sutvarkyti, per kalnus nutiesti tuneliai, kuriais greitai galima pasiekti bet kurį miestą. Tačiau norintys pasimėgauti gamta, gali rinktis senuosius kelius, kurie veda palei vandenyną, kirsdami mažus žvejų kaimelius ir miestelius.

Siaurais ir labai vingiuotais keliais, kurie kildami aukštyn gali pasiekti ir žemus debesis, teks pakeliauti ir po salos vidurį, keliaujant į garsiąsias levadas. Levados – tai drėkinimo kanalų sistema, kuria atkeliauja vanduo iš kalnų į slėniuose dirbamus laukus ir plantacijas (apie išvykas į jas pakalbėsime atskirai).

Keletas patarimų keliaujantiems į Madeirą su mažais vaikais

Madeira – išskirtinė sala ir poilsis joje nė iš tolo neprimena atostogų Kretoje, Rode, Maljorkoje ar arčiausiai jos esančiuose Kanaruose. Kodėl?

Pirma, čia nėra smėlėtų paplūdimių, išskyrus vieną dirbtinai sukurtą iš šviesaus smėlio, atgabento iš Sacharos. Tingaus poilsio prie jūros pasiilgusiems atotogautojams labiau tiktų Porto Santo sala, esanti už 43 km. nuo Madeiros. Gamta baltais smėlio paplūdimiais gausiai apdovanojo šią nedidelę salą, kuri, skirtingai nei Madeira, nėra tokia žalia, o ją galima keltu pasiekti iš Funšalio uosto per 2,5 val.

Antra, norint pamatyti gražiausias žalumoje skendinčios salos vietas, teks daug keliauti pėsčiomis. Vykstantiems su mažais vaikais praverstų į kelionę įsidėti specialią kuprinę, skirtą mažiesiems keliautojams neštis ant pečių. O į lagaminą, vertėtų įsidėti patogią avalynę ir šiltesnių, patogių rūbų, tinkamų žygiams drėgnomis kalnuotomis vietomis.

Madeiros krantai_Fotor
Madeiros krantai nėra itin svetingi
Kalnų keliukuose galima sutikti bandą karvių
Kalnų keliukuose galima sutikti bandą karvių

Kur apsistoti Madeiroje?

Madeiroje, kaip ir žemyninėje Portugalijoje, vienas populiariausių viešbučių tipų – apartamentai, su įrengta virtuvėle.

Be viešbučių, galima rasti ir pigesnių ar prabangesnių apgyvendinimo pasiūlymų: nuo kambario iki prabangios vilos. Kadangi Madeira – tai vulkaninės kilmės sala, kurios pakrantės – stačios uolos, rasti viešbutį ar apartamentus šalia paplūdymio, gali būti gan keblu. Viešbučių ir apartamentų nuomos kainos sezono metu ir šventiniais periodais (Kalėdų ir Velykų savaitės) išauga kone dvigubai.

Kada geriausia važiuoti į Madeirą?

Atostogos šioje švelnaus subtropinio klimato saloje galimos ištisus metus. Brangiausias sezono metas Madeiroje trunka nuo Kalėdų, Velykų šventinę savaitę, liepos ir rugpjūčio mėnesiais čia taip pat intersyvus turizmo sezonas.

Kainos ir klimatas čia palankiausias gegužės – birželio ir rudens mėnesiais. Tačiau nuo spalio vidurio saloje dažnai pasitaiko liūčių, kurios dažnai prašniokščia naktimis, nors gali sugadinti ir vieną kitą atostogų dieną. Planuojant atostogas šiuo periodu reikėtų atsivežti šiltesnių rūbų.

Maistas, gėrimai ir lauktuvės iš Madeiros

Madeiroje, kaip ir visose salose, galima atsivalgyti įvairiausių jūros gėrybių ir žuvies, kokios pavadinimų net nesame girdėję, pavyzdžiui, juodosios kardžuvės (espada) su čia užaugintu bananu.

Tačiau ir mėsos mėgėjai neliks nusivylę. Populiariausi jų patiekalai – tai didžiulės duonos bandelės, į kurią įspraustas sultingas mėsos kepsnys. Kavinių meniu dažnai galima rasti ir lietuviškam gomuriui yprastų patiekalų, pavyzdžiui, jaučio liežuvio su pomidorų padažu.

Saloje gaminamos ir tradicinės sočios sriubos, pavyzdžiui, pmidorų ir svogūnų su kiaušiniu, arba duonos sriuba. Tad būtinai paragaukite!

Lauktuvėms:

Cukrašvendrių sirupas – tai tradiciniam medeiriečių Kalėdų pyragui kepti naudojamas komponentas, kurio nedidelius stiklinius indelius populiaru parvežti lauktuvėms

Aguardente – arba dar kitaip madeiriečių vadinamas romas. Šis spiritinis gėrimas gaminamas iš cukrašvendrių ir paprastai kavinėse pateikiamas su citrinomis ir medumi. Toks gėrimas čia vadinamas poncha. Išlaikytas aguardente tampa visai kitokiu gėrimu, labiau primenančiu brendį.

Perkant vyną Madeiroje reikia įsidėmėti keletą pavadinimų: Sercial, Verdelho, Bual arba Malvasia. Jei rasite tokius pavadinimus ant etikečių, reiškia vynas pagamintas ne pramoniniu būdu, bet laikantis tradicijų, todėl gėrimas išsiskirs ypatingu skoniu ir aromatu.

Namų šeimininkės foto