gallery

Kovai su augintinio dantų problemomis – 4 pagrindinės priemonės

Nemalonus augintinio burnos kvapas ir apnašos nėra tik estetinė problema – tai požymiai, perspėjantys apie rimtesnes dantų problemas, įspėja veterinarijos gydytojai. Kovoti su nemaloniais padariniais, galinčiais pasibaigti dantų iškritimu, padės profilaktinė gyvūno burnos ertmės apžiūra namuose ir 4 priežiūros priemonės.

„Šunų dantų priežiūra yra būtina ir nederėtų į ją numoti ranka, – sako parduotuvių tinklo KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė, ne kartą akcentavusi dantų problemas, su kuriomis susiduria net 80 proc. šunų – Visgi šių problemų neišvengia ir kiti gyvūnai, tokie kaip katės ar graužikai. Nėra būtina vesti augintinio pas veterinarą specialioms higienos procedūroms, jei keturkojis neturi išties rimtų problemų ar veterinaras nenurodo kitaip. Augintinio dantimis galima pasirūpinti ir namuose, parinkus tinkamą pašarą ir higienos priemones.“

Kada reikėtų susimąstyti, kad augintinis kenčia nuo dantų problemų? Blogas burnos kvapas, burnos ar dantenų patinimas, patamsėję, apsinešę ar krentantys dantys, kraujavimas – tai požymiai, įspėjantys apie tokias problemas kaip apnašos, kariesas, periodonto ligos, retesniais atvejais – ėduonis. Pastebėjus bent vieną šių požymių, reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytoją, tačiau iki tol augintinio higiena reikėtų pasirūpinti šeimininkui.

Keturios priemonės, skirtos kovoti su augintinio dantų problemomis:

Tinkamas pašaras – pagrindinė priemonė, turinti įtakos gyvūno dantų būklei. Žmonių maistas, duodamas augintiniui „nuo stalo“ ne tik gali sukelti alergiją ar rimtų sveikatos problemų, bet ir paskatinti bakterijų dauginimąsi burnos ertmėje. Duona, makaronai, bulvės, grūdiniai produktai – vis dar sudaro didelį šunų mitybos racioną, ypač – gyvenančiųjų kaimo vietovėse ar vienkiemiuose. Toks maistas gausus angliavandenių, kurie nėra skaidomi burnoje, todėl besikaupdami tarp dantų skatina bakterijų dauginimąsi ir kenkia šuns ir katės dantims. Gyvūnas turėtų maitintis tik jam pritaikytu sausu ar konservuotu pašaru, kurį gali padėti parinkti specialistas, atsižvelgdamas į augintinio veislę, svorį ar turimas sveikatos problemas.

Natūralūs skanėstai. Skanukai skirti ne tik dresuojant ar norint palepinti augintinį, bet ir siekiant užkirsti kelią apnašoms ir dantų akmenims. Ieškodami tinkamo gardėsio augintiniui, atkreipkite dėmesį į gaminio sudėtį – dantims „draugiškame“ produkte neturi būti cukraus. Įprastai gydomųjų skanėstų pakuotė yra paženklinta kaip tinkanti dantų priežiūrai. Tokiuose gardėsiuose paprastai būna specialių veikliųjų medžiagų, skirtų sumažinti bakterijų dauginimąsi, apnašų susidarymą, apsaugoti nuo karieso, paspartinti burnos žaizdų gijimą. Auginantiems graužikus reikėtų pasirūpinti specialiomis priemonėmis, tokiomis kaip mineralinė druska ar šakelės, skirtomis nuglūdinti dantims. Graužikų dantys auga nuolatos, tad nereikėtų pamiršti pasižiūrėti, ar jie nėra per dideli, esant būtinybei – apkarpyti.

Dantų valymo priemonės. Augintiniui pritaikyti dantų šepetėliai ir pastos – nuolatinės burnos higienos priežiūros priemonės, padedančios išnaikinti besiveisiančias bakterijas. Jeigu augintinis nepripažįsta šepetėlio, galima naudoti ir alternatyvias higienos priemones – valomąjį dantų purškiklį su fluoridu, dantų akmenų susidarymo riziką mažinantį dantų gelį bei skystį. Renkantis dantų skystį, verta perskaityti sudėtį – ieškokite produkto, kurio sudėtyje yra ėduonį sukeliančias bakterijas naikinantis, natūraliai gamtoje randamas organinis junginys ksilitolis. Toks skystis tinka šunims ir katėms – jis taip pat reguliuoja burnos pH, kovoja su nemaloniu burnos kvapu.

Kramtomi žaislai. Įvairūs žaislais ne tik padeda atsikratyti apnašų, bet ir stiprina dantis, daro juos atsparesnius lūžiams. Augintiniui puikiai tinka guminiai žaislai, virvės, mažiau tinkami teniso kamuoliukai, kurie surenka ir augintiniui perneša nešvarumus, bakterijas.

Veterinarijos gydytoja pabrėžia, profilaktika – geriausia kovos su dantų problemomis priemonė. Lygiai kaip ir žmonės, jų augintiniai nesiveržia apsilankyti pas veterinarą stomatologinėms procedūroms. Taigi, kol tam nėra rimtos priežasties, nepamirškite pasirūpinti keturkojo dantimis, bent kartą per mėnesį atidžiai patikrinkite burnos ertmę ir stebėkite, ar nėra pakitimų, nemalonaus kvapo, apnašų.