gallery

3 dalykai, kurių nesigailėsite padarę dėl lengvesnės savo vaikų ateities

Tikriausiai kiekvienas suaugęs esame pagalvoję, kokių dalykų, kurie šiandien praverstų, gailimės neišmokę vaikystėje, ar ko, deja, mums neparodė ir neišugdė tėvai. Visgi, teisingas pasirinkimas būtų nieko nekaltinti ir auginant savo vaikus, pasimokyti iš kitų klaidų. Baziniai įgūdžiai dažnai atrodo elementarūs ir tikime, kad gyvenimas vaikus jų išmokys pats. Tačiau pradėjus tam tikriems įgūdžiams skirti dėmesio dar ankstyvoje vaikystėje, didelė tikimybė, kad jūsų vaikas į pilnametystės pasaulį žengs kur kas tvirtesniu ir lengvesnę savarankiško gyvenimo pradžią garantuojančiu žingsniu. Taigi, argi neverta dėl to pasistengti jau dabar?

Kalbėti apie pinigus verta nuo mažens

Valstybinėse Lietuvos mokyklose finansinio raštingumo pamokų kol kas dar, deja, nėra. Tad supažindinti su finansų valdymu ir išmokyti vaikus ateityje atsakingai priimti finansinius sprendimus, turi patys tėvai. Jų pavyzdys vaikams visada įtakingiausias, tad svarbu elgtis patiems taip, kad jūsų pamokos nesiskirtų nuo jūsų elgesio kasdienybėje. Tam, kad suprastų pinigų vertę, vaikai jau nuo mažens turi žinoti, kaip pinigai yra uždirbami, leidžiami ir taupomi. Vaikui svarbu rodyti, kad norai ne visada gali išsipildyti akimirksniu – pasiekti tam tikrą tikslą, kartais reikia palaukti – sutaupyti pinigų jo įgyvendinimui.

Pradėjus vaikui eiti į mokyklą, dažniausiai pradedami duoti kišenpinigiai, tad vaikui vertinga paaiškinti, kad jis gali juos ne tik iškart išleisti, bet ir dalį jų taupyti. Tačiau vaikai, turėdami nesvarbu kokią sumą pinigų, dažnai nori juos tiesiog greičiau išleisti. Tokiais atvejais vertinga kalbėti pavyzdžiais – „už šiandien turimus pinigus, gali nusipirkti tik nedidelį žaislą, kurio tau galbūt nereikia. Jei palauksi 5 dienas, sutaupysi daugiau kišenpinigių ir galėsi rinktis didesnį žaislą iš daugiau variantų. Tad argi nenorėtum nusipirkti žaislo, kurio tu labiausiai nori?“.

Jei sunku patiems užvedinėti temas, šiais laikais finansinio raštingumo ugdymui galima pasitelkti ir įvairias programėles telefone. Pavyzdžiui, angliškos programėlės „World of money“ ar „Zogo“ leidžia spręsti tęstus, sudarytus pagal vaiko amžių, lietuviška „Poklet“ pervesti kišenpinigius už tam tikras vaikams iškeltas užduotis. Vaikams tai gali tapti kaip žaidimas, kuris skatina labiau įsitraukti ir geriau priimti informaciją.

Vaikui augant, svarbu aiškinti, kad pinigai reikalingi trumpalaikiams ir ilgalaikiams tikslams, todėl reikia mokytis juos atskirti ir skirstyti pinigus abejoms dalims. Lietuvoje nuo 14 metų jau leidžiama dirbti, tad vaikui galima padėti susirasti pirmąjį darbą, papasakoti, kaip jis pats galės valdyti savo biudžetą ir įgyvendinti savo norus savarankiškai. Vėlesniu laikotarpiu jau galima imtis kalbėti ir rimtesnėmis temomis – supažindinti, kas yra investavimas, paskolos, mokesčiai. Nuo vaikystės mokomas atsakingo finansų planavimo, suaugęs vaikas net sudėtingais gyvenimo atvejais nepuls priimti skubotų sprendimų, o racionaliai ieškos geriausių išeičių ir patirs mažiau finansinio streso.

Tėvų indėlis į galimybę vaikui siekti savo svajonių

Pilnametystė atveria naujus iššūkius – mokyklos baigimas, karjeros krypties pasirinkimas, dažnai ir išsikraustymas iš tėvų namų, kurie gali kelti ne tik malonų jaudulį, bet ir stresą. Tikriausiai visi tėvai norėtų, kad jų vaikas į naują gyvenimo etapą žengtų užtikrintai ir žinodamas, kad turi palaikymą. Tačiau realybėje, nemažai paauglių patiria netiesioginį spaudimą apriboti savo svajones ir planus. Iš tėvų girdėdami kalbas, kaip „rinkdamasis menininko kelią, neuždirbsi, o juk iš kažko reikės gyventi“ arba „jei neįstosi į finansuojamą vietą universitete, teks eiti dirbti, nes neturime pinigų studijoms“, paaugliai tampa nepasitikintys savimi, užsidarę ir bijodami nepateisinti lūkesčių, stokoja drąsos veikti.

Suprantama, kad visų šeimų finansinės galimybės skiriasi, tačiau tėvams pradėjus rūpintis vaiko ateitimi dar vaikystėje, tikrai galima pasiruošti lengvesnei vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai, suteikiant jam stabilumą ir palaikymą rinktis tai, ko jis nori. Taupyti tam, kas laukia už 18-os metų, gali pasirodyti neįmanoma, kai planų ir reikmių nestinga esamuoju laiku. Tačiau, o jeigu pavyktų atsidėti valstybės skiriamus vaiko pinigus? Taupydami juos nuo gimimo, vaikui sulaukus pilnametystės, būtumėte sutaupę daugiau nei 17,3 tūkst. eurų, kai šiuo metu valstybė skiria 80,5 eurų, o tikėtina, bėgant metams ši suma dar ir augs.

Taupyti patariama atskiroje vaiko vardu atidarytoje banko sąskaitoje ar indėlyje, o norint, kad pinigai ne tik stovėtų, bet ir augtų, galima juos investuoti, atidarant vaiko investicinę sąskaitą. Pavyzdžiui, investuodami 18-a metų kas mėnesį 80,5 eurų, į žmonių paskolas tarpusavio skolinimo platformose su, tarkime, 10 proc. metine grąža, turite galimybę sukaupti daugiau nei 48,5 tūkst. eurų. Turint tokią sumą, vaikas ne tik galės rinktis tikrai norimas studijas, bet ir svarstyti užsienio universitetus, padengti nuosavo būsto pradinį įnašą ar skirti kitoms reikmės. Jei apie investavimą susimąstėte, kai vaikas jau didesnis, vis tiek galite nesunkiai pasitikrinti, kokią sumą sukaupsite, investuodami jums priimtinomis sumomis per pasirinktą laikotarpį, pavyzdžiui, „Paskolų klubo“ platformos investavimo skaičiuoklėje. Investavimas visada susijęs su rizika neatgauti visų lėšų, tačiau pagalvoti apie jį ir taupymą, vardan galimybės suteikimo vaikui eiti tuo keliu, apie kurį jis svajoja, tikrai vertėtų.

Nepraleiskite galimybės mokyti kalbų

Mokslininkai yra įrodę, kad dar kūdikystėje vaikai geba mokytis kalbų greičiau nei paaugliai ar suaugusieji. Tai lemia neurologinė sandara, mažylių smegenys yra elastingesnės ir nervų sistema formuojasi, o tai padeda greičiau priimti ir įsiminti informaciją. Be to, vaikams dar nėra susiformavęs gėdos, baimės klysti jausmas, todėl jie nebijo daryti klaidų, kitaip nei suaugusieji, žinodami, kad dėl neteisingai ištariamų žodžių gali susilaukti komentarų ar pašaipų.

Taigi, ypač jeigu šeimoje tėvai yra skirtingų tautybių, nesvarbu, kad gyvenate šalyje, kurioje viena iš kalbų nekalbama, kalbėkite su vaiku skirtingomis kalbomis – tėtis – viena, mama kita kalba. Nors rišlus sakinių dėstymas gali užtrukti šiek tiek ilgiau, ateityje tai neabejotinai duos rezultatų ir vaikas užaugs mokėdamas kelias kalbas. Apskritai, vos vieną valandą per dieną skirdami, pavyzdžiui, anglų kalbos paprastų žodžių mokymuisi su 3-6 metų vaiku, suteiksite jam pagrindus, o vaikui mokykloje mokytis kalbą jau bus lengviau.

Vėliau vaikus sudominti mokytis kalbos galima taip pat programėlių pagalba. Pavyzdžiui, programėlė „Duolingo“ leidžia rinktis iš daugybės pasaulio kalbų bei tinka ir vaikams, ir suaugusiems. Tad galite mokytis net kartu ir vėliau išmoktas pamokas pritaikyti kasdienybėje.  Dar ankstyvoje vaikystėje gerai išmoktos kalbos vaikui suteiks galimybę plėsti didesnį pažinčių ratą, laisvai bendrauti ir drąsiai svarstyti savo ateities galimybes ne tik gimtinėje, bet ir užsienyje.